"Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ устав капиталидаги 94,9 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давактив агентлиги томонидан жорий йил 4 ноябрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, "Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ устав капиталидаги 94,9 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 3 нафар маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси ёки устав капиталида давлат улуши бўлган компания эмаслиги;
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 23 декабрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан E-auksion электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.

Information on the privatization process of 94,9% state share in the authorized capital of LLC “Uzagrosanoatloyiha”
According to the published announcement on November 4 this year, the State Assets Management Agency organized the stage of Expression of Interest of the privatization process of 94,9% state share in the authorized capital of LLC “Uzagrosanoatloyiha” (hereinafter - the “Asset”).
“Abrau Capital (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the privatization process of the Asset on the basis of the best international experience.
As part of this stage, the Consultant conducted extensive marketing activities, including sending investment teasers to potential investors. As a result, the Consultant received applications from 3 local investors.
Binding Offers (BO) are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) December 23, 2024.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment through their personal account in the electronic trading platform E-auksion”. This guarantee payment (deposit) will be returned to the participants upon completion of the process. However, for the winner of the privatization process, this payment will be counted as part of the redemption payment and transferred to the Privatization Fund.
The State Assets Management Agency will continue to inform the public about each stage of the privatization process.