Хивадаги меҳмонхоналарни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) Хива Плаза” МЧЖ ва “Хива Локоматив” МЧЖлардаги 100% улушларни (кейинги ўринларда - Активлар) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда - Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активларнинг соҳавий ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда сотиш жараёнини илғор хорижий тажриба асосида амалга ошириши, шунингдек жаҳон етакчи бизнес нашрлари орқали халқаро маркетинг компанияларини ташкиллаштириб, меҳмонхона ва уни бошқариш бизнесидаги салоҳиятли инвесторларни жалб этиш чораларини кўриши лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан 2024 йил 28 август куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади.
Консультантлар томонидан Активни хусусийлаштириш учун зарур бўладиган барча маслаҳатлар ва консультация хизматларини тақдим этилиши кутилади.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Хивадаги меҳмонхоналарни хусусийлаштириш бўйича консультантларни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Хива Плаза” МЧЖ ва “Хива Локоматив” МЧЖлардаги 100% улушлар хусусийлаштирилиши белгиланган (кейинги ўринларда - Битим).
Савдо жараёнлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талаблари доирасида ҳамда Активларнинг соҳавий ва индивидуал хусусиятидан келиб чиқиб, энг яхши хорижий ёки маҳаллий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот:
“Хива плаза” МЧЖ ("Farovon Khiva Hotel" меҳмонхонаси):
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Қиёт МФЙ, Буюк йўл кучаси, 1Б-уй;
• Умумий майдони: 2,72 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 8 773 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 106 та.
“Хива локомотив” МЧЖ ("Khiva Lokomotiv Hotel" меҳмонхонаси):
• Манзили: Хоразм вилояти, Хива шаҳри, Янги ҳаёт маҳалласи, А.Темур кўчаси;
• Умумий майдони: 0,77 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 3 504 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 93 та.
а) Активни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
I. Активни бошқариш соҳадасидаги бозор таҳлили:
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда мехмонҳона фаолияти бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
• Активнинг тавсифи, унинг бозор ва рақобатдаги ўрни;
• хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг мувоффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган рискларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
• юридик экспертизадан ўтказиш, жумладан, қуйидаги масалаларда:
• товар белгиси, бозор брендлари ва интелектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик қилишни аниқлаш;
• активларга эгалик қилиш ҳуқуқи, корхона фойдасига ёки учинчи шахсларнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар, учинчи шахслар фойдасига белгиланган чекловлар;
• даъволар ва қарзлар, талабларнинг ҳолати, шунингдек қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
• меҳнат ва рақобат қонунчилиги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низоларга риоя қилиш ҳолати;
• Активни хусусийлаштириш бўйича ҳаракатлар кетма-кетлиги тавсифи билан хусусийлаштириш механизми бўйича таклифлар ва эълон матни бўйича тавсиялар.
• Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг яхши амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар);
• roadshow ва “PR” стратегиясини ишлаб чиқиш, жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, ҳар бир меҳмонхонабўйича диапазон нархи бўйича тавсияларни тақдим этиш;
• Активни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR) ташкил этиш (заруратга кўра);
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации гостиниц, расположенных в Хиве
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов/Заказчик») объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - «Консультант») для приватизации 100% долей ООО «Хива Плаза» и ООО «Хива Локоматив».
Консультант должен осуществлять процесс продаж с учетом отраслевых и индивидуальных особенностей Активов на основе передового зарубежного опыта, а также организовывать международные маркетинговые кампании через ведущие мировые деловые издания и привлекать потенциальных инвесторов в сфере гостиничного бизнеса и его управления.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 28 августа 2024 года.
Ожидается, что консультанты предоставят все необходимые советы и консультационные услуги по приватизации Активов.
Консультанты могут присоединиться к консорциуму или совместно подать заявки на выполнение необходимого объема работ.
Если заявка подается консорциумом, потребуется заключение консорциумного соглашения. В случае подачи совместного коммерческого предложения необходимо определить ведущего консультанта, который будет отвечать за координацию работы привлеченного партнера-консультанта.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться по нижеуказанному контакту:
Самандаров Талъат Юлдашевич – Заместитель начальника департамента Агентства госактивов;
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации гостиниц, расположенных в Хиве (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация 100% долей ООО «Хива Плаза» и ООО «Хива Локоматив» (далее – Сделка).
Торговые процессы должны быть организованы в рамках требований законодательства Республики Узбекистан и исходя из отраслевого и индивидуального характера Активов, на основе лучшего зарубежного или местного опыта.
Коротко об Активах:
ООО «Хива Плаза» (Гостиница "Farovon Khiva Hotel"):
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, Киёт МСГ, улица Буюк Йўл, дом 1Б;
• Общая площадь: 2,72 га;
• Площадь зданий и сооружений: 8 773 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 106.
ООО «Хива Локомотив» (Гостиница "Hotel Khiva Lokomotiv"):
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, микрорайон Янги хаёт, улица А. Темура;
• Общая площадь: 0,77 га;
• Площадь зданий и сооружений: 3 504 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 93.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (до 10 баллов);
I. Анализ рынка в сфере управления активами:
• Анализ условий и анализ рынка развития промышленности Узбекистана и региона, необходимых условий для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка гостиничной деятельности в Узбекистане;
II. Анализ активов:
• Описание актива, его положения на рынке и конкуренции;
• анализ рисков: выявление потенциальных направлений и вероятностей, подвергающих актив риску согласно анализу инвестора, и изучение наиболее частых причин неудачи таких сделок. Выработка рекомендаций по определению мер по снижению выявленных рисков;
• проведение юридической экспертизы, в том числе по следующим вопросам:
• определение права собственности на товарные знаки, рыночные бренды и другие аспекты интеллектуальной собственности;
• право собственности на активы, имущественные права в пользу предприятия или имущества третьих лиц, установленные ограничения в интересах третьих лиц;
• претензии и долги, статус претензий, а также принятые меры по взысканию долгов;
• состояние соблюдения трудового и конкурентного законодательства, споры в области охраны окружающей среды;
• Предложения по механизму приватизации с описанием последовательности действий по приватизации актива и рекомендациями по тексту объявления.
• разработка роуд-шоу и «PR-стратегии», представление рекомендаций по налаживанию связей с общественностью, ответы на их вопросы;
• выбор правильного метода оценки и определение его актуальности для инвесторов, предоставление рекомендаций по ценовому диапазону для каждой гостиницы;