Давлат иштирокидаги корхоналар ижроия органига ҳақ тўлашнинг намунавий тартиби тасдиқланди
Давактив агентлиги томонидан “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ давлат иштирокидаги корхоналар ижроия органига ҳақ тўлаш тизимини такомиллаштириш мақсадида илғор халқаро тажриба асосида Ижроия органига ҳақ тўлаш тартиби тўғрисидаги намунавий низом ишлаб чиқилди.
Мазкур низом мукофотлашнинг шаффоф тизимига асосланган бўлиб, ижроия органи раҳбари ва аъзоларига уларнинг иш фаолияти натижалари, ёки самарадорликнинг муҳим кўрсаткичлари (KPI)га боғланган ҳолда ҳамда жамият барқарорлигини таъминлашга қўшган ҳиссасига мутаносиб равишда рағбатлантириш маблағларини ҳисоблаш тартибини белгилайди.
Таъкидлаш жоизки, айрим ҳолларда ҳар қандай рағбатлантириш тўловлари ва бонусларни ҳисоблаш ва тўлашга йўл қўйилмаслиги белгиланди. Масалан:
• ижроия органи фаолияти самарадорлиги қониқарсиз ёки паст даражада баҳоланганда ва/ёки уларнинг фаолияти умуман баҳоланмаганда;
• ижроия органи фаолияти самарадорлиги натижаларини Давлат активларини бошқариш агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилмаганда;
• корхонанинг фаолияти тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган маълумотлар Давлат активларини бошқариш агентлигининг “Давлат мулки” ахборот тизимига ўз вақтида тақдим этилмаганда ва ҳк.
Юқорида айтиб ўтилганидек, мазкур тартибни ишлаб чиқишда илғор хорижий тажриба ўрганиб чиқилган бўлиб, мамлакатимизнинг ўзига хос хусусиятлари инобатга олинган. Шунингдек, ушбу ҳужжат халқаро молия институтлари ва хорижий экспертлар билан келишилган.
Ҳақ тўлашнинг адолатли ва шаффоф ёндашувларига асосланган мазкур низомнинг давлат иштирокидаги корхоналарда жорий этилиши корхоналар раҳбарларини муносиб рағбатлантириш ва малакали кадрларни жалб қилиш орқали самарадорликни оширишга хизмат қилади.

Утвержден типовой порядок выплаты вознаграждения исполнительному органу предприятий с участием государства
Агентство госактивов в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» в целях совершенствования системы выплаты вознаграждений исполнительному органу предприятий с участием государства разработало на основании передовой международной практики типовое положение о порядке выплаты вознаграждений исполнительному органу.
Данное положение основано на прозрачной системе вознаграждения и определяет порядок начисления выплат руководителю и членам исполнительного органа в соответствии с результатами их деятельности, иными словами в привязкой к ключевым показателям эффективности (КПЭ) и пропорционально к их вкладу в обеспечение стабильности общества.
Стоит отметить, что в ряде случаев установлено, что начисление и выплата любых поощрительных выплат и бонусов не допускается. Например:
• когда эффективность деятельности исполнительного органа оценивается как неудовлетворительная или низкая и/или не оценивается вообще;
• когда результаты деятельности исполнительного органа не публикуются на официальном сайте Агентства по управлению государственными активами;
• при несвоевременном размещении информации о деятельности предприятия, предусмотренной законодательством, в информационную систему Агентства по управлению государственными активами «Государственное имущество» и др.
Как было упомянуто выше, при разработке данного порядка был изучен передовой международный опыт, а также учтена специфика страны. Также, данный документ был согласован с международными финансовыми институтами и зарубежными экспертами.
Внедрение данного положения, основанного на справедливых и прозрачных подходах к оплате вознаграждения руководства предприятий с государственным участием послужит повышению эффективности за счет надлежащего стимулирования руководителей предприятий и привлечения квалифицированных кадров.