"ANGREN PIPE PLANT" МЧЖни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, "ANGREN PIPE PLANT" МЧЖ устав капиталидаги 100,0% давлат улуши (кейинги ўринларда - Актив)ни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси (кейинги ўринларда - Консультант) танлаб олиниши юзасидан танлов эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини жорий йил 6 сентябрь куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик-консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Вохиджон Тожиев, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигининг Йирик давлат активларини трансфармация қилиш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғи ўринбосари;
эл.почта: tender@davaktiv.uz;
тел.: + 998-71-259-20-91.
Буюртмачи сотиш жараёни бўйича, шу жумладан, уларнинг тавсиялари асосида қарор қабул қилиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
"ANGREN PIPE PLANT" МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарорига мувофиқ, "ANGREN PIPE PLANT" МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш (кейинги ўринларда - Битим) белгиланган.
Сотиш жараёнлари мис қувурлар ишлаб чиқариш ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида, энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Қонун ҳужжатлари ҳамда Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС)га асосан тайёрланган молиявий ҳисоботга мувофиқ, Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш доирасида хусусийлаштириш бўйича консультантдан талаб қилинадиган Иш ҳажми ушбу Сўровноманинг иловасида кўрсатиб ўтилган.
"ANGREN PIPE PLANT" МЧЖ – Ўзбекистонда турли диаметрли мис қувурлар ишлаб чиқарувчи корхона бўлиб, лойиҳа қуввати йилига 8000 тоннани ташкил этади. Aсосий хом ашё Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик тоғ-кон ва қайта ишлаш корхоналаридан бири бўлган “Олмалиқ КМК” AЖ томонидан асосий металл таркиби 99,99% (ГОСТ 546) бўлган катодли мис етказиб берилади.
Компаниянинг Марказий офиси Тошкент вилояти, Aнгрен шаҳар, Оҳангарон кўчасида жойлашган. Корхона 2013-йилдан тижорат фаолиятини бошлаган.
Мис қувурлари саноати соҳасида тегишли билим ва тажрибага эга бўлган маслаҳатчига устунлик берилади.
Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (шунингдек, ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
Хусусийлаштириш бўйича консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми:
I. Мис қувурлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шарт-шароитлар;
хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ активни хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган хатарларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
интеллектуал фаолиятнинг объектив ифодаланган натижаларига ва уларга тенглаштирилган индивидуаллаштириш воситаларига, шу жумладан товар белгисига, бозор брендларига ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик ҳуқуқини белгилаш;
тадбиркорлик фаолияти натижаси бўйича асосланган ҳуқуқий манбаларини ва мулкдан фойдаланиш билан боғлиқ бошқа хўжалик фаолиятлари бўйича асосларни аниқлаш ва хулоса бериш;
шунингдек, мол-мулкни кўпайтириш, битимлар асосида қўлга киритиш, мерос қилиб қолдириш, Актив фойдасига ёки учинчи шахс мулкига эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтириш муддати, учинчи шахслар фойдасига Активнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар бўйича белгиланган чекловлар;
меҳнат ва антимонополия қонунларига, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низомларга риоя қилиш ҳолати.
(1) Aгар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчини (одатда консорциум раҳбари деб аталади) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда, хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “б” ва “в” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, “г” бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации ООО «Ангренский трубный завод»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Продавец»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации ООО «Ангренский трубный завод» путем продажи 100,0% государственной доли (далее – «Актив»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), до 18:00 (Ташкентское время) 6 сентября 2022 года.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации ООО «Ангренский трубный завод»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 18 марта 2022 года №ПП–168 предусмотрена  приватизация государственной доли в уставном фонде ООО «Ангренский трубный завод» путем продажи 100,0% государственной доли (далее – «Актив»).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом отраслевой и индивидуальной специфики рынка производства медных труб и требования законодательства Республики Узбекистан. Для принятия решения Продавца, проводится независимая оценка Актива в соответствии с национальным законодательством, на основании финансовой отчетности, подготовленной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО).
Необходимый Объем работы консультанта по приватизации по сопровождению Сделки описывается в приложении к данному Запросу.
ООО «Ангренский трубный завод» – предприятие по производству медных труб различных диаметров в Узбекистана. Проектная мощность предприятия составляет 8000 тонн в год. Основное сырье – медь катодная с содержанием основного металла 99,99% (ГОСТ 546), поставляется АО «Алмалыкский ГМК», одним из крупнейших горно-перерабатывающих предприятий в Центральноазиатском регионе.
Центральный офис предприятие расположен в Ташкентской области, в городе Ангрен, улица Ахангаранская. Коммерческий Запуск ООО «Ангренский трубный завод» состоялся 2013 году.
Предпочтение отдаётся консультанту, обладающему соответствующими знаниями и опытом работы в области производства медных труб.
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы и общем опыте заключения сделок. Владение членами команды узбекским языком приветствуется (до 15 баллов);
фиксированное вознаграждение - в виде единой цифры (включая НДС, а также все прочие расходы) и вместе с этим свободное от субъективных предположений самого консультанта;
I. Анализ рынка производства медных труб:
анализ рынка производства медных труб и предпосылок развития отрасли в Узбекистане;
анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других;
(в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации;
и дальнейшее развитие отрасли.
определении оснований и предоставление заключения, включая обоснование правоустанавливающих аспектов по результатом предпринимательской и иной хозяйственной деятельности связанной;
с использованием имущества, а также создания, приобретение имущества по сделкам, наследованию, приобретательной давности в пользу Актива или на имущество третьих лиц, ограниченным имущественным правам, установленным на имущество Актива в пользу третьих лиц;
ситуации с соблюдением трудового и антимонопольного законодательства, положений об охране окружающей среды.