“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Миллий банклараро процессинг марказиАЖ (HUMO)нинг устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультантлар активнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни активни сотиб олишга бўлган қизиқишларини ўрганиш асосида хусусийлаштириш усули ва шартларини ишлаб чиқишлари лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 26 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи тақдим этилса, жалб қилинган шерик – консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 30 ноябрдаги ПҚ–381 сон қарорига асосан «Миллий банклараро процессинг маркази» МЧЖ акциядорлик жамиятига айлантирилиши муносабати билан, жамиятнинг акциялар чиқарилуви 2024 йил 21 май куни Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигидан давлат рўйхатидан ўтказилди.
Жамият томонидан номинал қиймати 1000 сўм ва умумий қиймати 155,4 млрд. сўм бўлган 155 448 748 дона оддий акциялар чиқарилиб, 100 фоиз Давактив агентлигига жойлаштирилди.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини бошқариш агентлиги бошқарма бошлиғи
“Миллий банклараро процессинг марказиАЖни хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 19 апрелдаги ПҚ-162-сон қарорига мувофиқ, “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖнинг 100 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) хусусийлаштирилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари “Миллий банклараро процессинг маркази” АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
“Миллий банклараро процессинг маркази” АЖбанк тўлов карталарига асосланган Humo тўлов тизими Ўзбекистонда ва хорижда операцияларни амалга оширишга мўлжалланган бўлиб, Ўзбекистон тўлов тизимининг таркибий қисми ҳисобланади.
• Устав фонди: 155,4 млрд сўм;
• Веб-саҳифаси: https://humocard.uz
Ўзбекистон бўйлаб 200 мингдан ортиқ терминналлар ўрнатилган бўлиб, 23 миллиондан ортиқ банк карталари мавжуд.
Процессинг маркази Tieto компаниясининг дастурий таъминотини ишлатади. Бу компания тўлов карталарини чиқариш ва уларга хизмат кўрсатиш кўп йиллик тажрибага эга бўлиб, лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширади.
а) Активни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
в) Шу тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
I. Тўлов тизими, соҳадаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• соҳадаги институтционал инвесторларнинг активни сотиб олишга бўлган қизиқишини ўрганиш асосида сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании для приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов/Заказчик), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для организации приватизации через публичные торги 100% государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (HUMO(далее – Актив).
Консультанты обязуются разработать метод и условия приватизации на основе изучения заинтересованности инвесторов в сфере приобретения актива с учетом сетевых и индивидуальных особенностей актива.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 26 июня 2024 года на электронную почту tender@davaktiv.uz
Для информации: на основании постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-381 от 30 ноября 2023 года, в связи с преобразованием ООО «Национальный межбанковский процессинговый центр» в акционерное общество, выпуск акций компании зарегистрировано в Национальном агентстве перспективных проектов 21 мая 2024 года.
Компанией выпущено 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1 тысяча сумов и общей стоимостью 155,4 млрд сумов100 процентов которых размещено Агентству госактивов.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться c нижеуказанным контактом:
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (RfP)
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года №ПП–162 предусмотрена реализация 100% доли АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики АО «Национальный межбанковский процессинговый центр».
Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»является составной частью платежной системы Узбекистана, также платежная система «Humo» на базе банковских платежных карт предназначена для операций в Узбекистане и за рубежом.
• Уставный фонд составляет – 155,4 млрд. сум;
• Веб-сайт: https://humocard.uz
По всему Узбекистану установлено более 200 тысяч терминалов, а также имеется более 23 миллионов банковских карт.
В процессинговом центре используется программное обеспечение Tieto. Эта компания имеет многолетний опыт выпуска и обслуживания платежных карт и успешно реализует проекты.
I. Анализ рынка платежной системы, интереса инвесторов к отрасли и других сопутствующих услуг:
• разработка формы, способа и условий продажи на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов в сфере приобретения актива;