“Шарғункўмир” AЖ ва “Бойсункўмир” МЧЖ давлат улушларининг оммавий савдосини ташкил этиш учун профессионал консалтинг компаниясини жалб этиш тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ “Шарғункўмир” АЖ (99,9%) ва “Бойсункўмир” МЧЖ (100,0 %) (кейинги ўринларда–Активлар) халқаро бозорда оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Буюртмачи) мазкур активларни халқаро бозорда оммавий савдоларини ташкиллаштириш учун соҳавий ёндашувга мувофиқ халқаро тажрибага эга бўлган профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиши бўйича эълон қилади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 17 июнь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюуртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Шарғункўмир” АЖ ва “Бойсункўмир” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича консультант жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Шарғункўмир” АЖ (99,9%) ва “Бойсункўмир” МЧЖ (100,0 %) даги давлат улушлари (кейинги ўринларда – Битим) халқаро бозорда савдога чиқарилиши белгиланган.
Халқаро савдо жараёнлари Активнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда ­- Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
1. “Шарғункўмир” АЖ
Устав фонди7,0 млрд. сўм
Веб-саҳифаси: www.sharguncoal.uz
Компаниянинг бош офиси: Сурхондарё вилояти, Сариосиё тумани, Шарғун, Икромова кўчаси, 50 уй
1. “Бойсункўмир” МЧЖ
Устав фонди2,7 млрд. сўм
Компаниянинг бош офиси: Сурхондарё вилояти, Бойсун ТУДА қишлоғи
а) Активни халқаро хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
I. Кўмир қазиб олиш ва сотиш бозорини таҳлил қилиш:
(3) Агар бошқа иштирокчилар ёки Жамият улушини сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, консультант хизматлари учун тўлов фақат ушбу битимни ҳуқуқий таъминлаш учун қўшимча шартнома имзолаш орқали амалга оширилади.

Агентство по управлению государственными активами (далее – Заказчик) объявляет о привлечении профессиональной консалтинговой компании с международным опытом (далее – Консультант) в соответствии с отраслевым подходом для организации публичных торгов данных активов на международном рынке.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 17 июня 2024 года.
Самандаров Талат Юлдашевич Заместитель начальника департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов Агентства госактивов;
E-mail: tender@davaktiv.uz;
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта по приватизации АО «Шарғункўмир» и ООО «Бойсункўмир»
В соответствии с программами приватизации государственные доли АО «Шарғункўмир» (99,9%) и ООО «Бойсункўмир» (100%) (далее – сделка) подлежат продаже на международном рынке.
Международные торговые процессы должны быть организованы на основе наиболее подходящего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом сети и индивидуальных особенностей Активов. Заказчик проводит независимую оценку Актива, чтобы для принятия правильного решения.
1. АО «Шарғункўмир»
Уставной фонд7,0 млрд сумов;
Официальная веб-страницаwww.sharguncoal.uz
Головной офис компании по адресу: расположен Сурхандарьинская область, Сариасийский район, г. Шаргун, А.Ул. Икрамова, д. 50.
2. ООО «Бойсункўмир»
Уставной фонд 2,7 млрд сумов;
Головной офис компании по адресу: расположен Сурхандарьинская область, Байсунпос. ТУДА.
Предпочтение отдаётся консультанту, обладающему соответствующими знаниями и опытом работы в области автомобильной промышленности.
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на английском/русском языках, содержать информацию о следующем:
I. Анализ рынка добыча и продажа угля:
• анализ опыта приватизации, проведенной в этой сфере в других (к примеру, соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;
• разработка методов и процедур реализации активов (недвижимости, пакетов акций, отраслевых и не отраслевых объектов), в том числе объектов, включенных в программу приватизации, а также предложений и рекомендаций по реализации.
II. Советы по подготовке актива перед его продажей:
• анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
• Проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) глубокого анализа актива (due diligence);