Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек тумани, Шўртепа кўчаси, 2-уй манзилида жойлашган “Меҳмонхона бино ва иншоотлари”ни оммавий савдоларга чиқариш тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек тумани, Шўртепа кўчаси, 2-уй манзилида жойлашган “Меҳмонхона бино ва иншоотлари” (ҳавола орқали давлат активининг умумий ер майдони, бино ва иншоотларнинг майдони ҳамда фотосуратлари билан танишиш мумкин) бўйича оммавий савдолар жараёнлари бошланганини эълон қилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги ўрганилади;
I. Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар 2021 йил 30 июнь соат 18:00 га қадар (Тошкент вақти билан) ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1 а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатлар билан ёпиқ конвертда Давактив агентлигига ёки сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) Давактив агентлигининг қуйида кўрсатилган электрон манзилига (ҳавола орқали кўринади) тақдим этилади:
талабгор савдода иштирок этиши учун талабгорнинг ўзи таклиф этаётган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули маблағларини Давактив агентлигининг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига (ҳавола орқали кўринади) ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
II. Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2 а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда) таклифлар тақдим этилади.
Таклифлар қуйида талаб этиладиган ҳужжатлар билан бирга Давактив агентлигига ёпиқ конвертда ёки тегишли ҳужжатларнинг сканер қилинган варианти (кодланган ҳолда) Давактив агентлигининг электрон манзилига (ҳавола орқали кўринади) юборилади:
III. Қуйидагилар таъкидлаб ўтилади:
савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилган санадан бошлаб 20 кун ичида
олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;

Announcement on the public auction of the state asset “Buildings and structures of the hotel”, located in Tashkent, Mirzo-Ulugbek district, Shurtepa street, 2.
The State Assets Management Agency (“UzSAMA”) announces the start of the public sale process for the “Buildings and structures of the hotel”,(The total land area of the state asset, the area of buildings and structures, as well as photos can be found through the linklocated Tashkent, Mirzo-Ulugbek district, Shurtepa street, 2.
The sale process will be carried out in two following stages:
Stage one:  bidders are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit;
Stage two: assessment of the commercial offers on the basis of price and payment timeline as well as financial capacity to complete the transaction.
At the first stage, bidders must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the bidder) by June 30, 2021 at 18:00 (Tashkent time), and send in a sealed envelope or via email to UzSAMA as an encrypted scanned attachment with the following documents:
a) for legal entities:
a complete list of the bidders founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the bidder in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered (offer price) that bidder plans to purchase has been transferred to a special account of UzSAMA below.
a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered (offer price) that the bidder plans to purchase has been transferred to a special account of UzSAMA below.
Within 3 working days from the date of the State Tender Commission decision on the results of the first stage, including bidders who passed the second stage, UzSAMA will announce on its official website and social networks and official notifications will be sent to all bidders.
Bidders passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) within 5 business days after the date of publication of the official announcement by UzSAMA.
offer price of the bidder for the purchase of state assets;
a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the bidder for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets).
If the bidder is unable to pay as per its financial statements, the bidder must send a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the founder or beneficiary for the last 3 years (confirmation of the tax authorities on the receipt of reports for residents and depreciation along with evaluation indicators). In such cases, a letter of confirmation from the founder or beneficiary on the payment of benefits in the interests of the bidder must be attached;
other documents confirming the bidder’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the bidder is unable to pay as per his financial statements.
III. The followings are highlighted:
in the event the bidder offers to make payment for an state asset in more than a month (though not more than in 36 months), its proposal price shall be evaluated in the prescribed manner, bringing it to the current value of the asset, taking into account these periods;
The State Tender Commission or Working Body may, at its discretion, suspend the selling at any time and, without any obligation, request additional and/or clarifying information from bidders.