“JIZZAX PLASTMASSA” АЖнинг акциялар пакетини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets investitsiya kompaniyasi” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Jizzax Plastmassa” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки JPM) устав капиталидаги 85,84 фоиз акциялар пакетларини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим). Мазкур Битим доирасида, маслаҳатчи сифатида Grant Thornton компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Корхона Жиззах шаҳрининг жануби-шарқий қисмида, темир ва автомобил йўллари туташувлари чорраҳасида жойлашган. Корхона 1972 йилда ишга туширилган ва ишлаб чиқариш ҳажми бўйича собиқ Совет Иттифоқининг ўхшаш профилдаги тўртта йирик заводлари орасида иккинчи ўринни эгаллаган.
2000-йилларнинг бошларига қадар Компания Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги ва қурилиш тармоқлари учун плёнка ва қувурларнинг ягона/асосий етказиб берувчиси бўлган, шунингдек истеъмол товарлари ишлаб чиқариш ҳам мавжуд. Компаниянинг ишлаб чиқариш ва маъмурий объектлари замонавий ва кенг саноат инфратузилмасига эга 12,5 гектар майдонда жойлашган бўлиб, бу қисқа вақт ичида қўшимча турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш имконини беради.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015-йил 4-мартдаги “2015 — 2019 йилларда таркибий қайта ўзгартириш, ишлаб чиқаришни модернизация қилиш ва диверсификациялашни таъминлаш чора-тадбирлари дастури тўғрисида”ги ПФ-4707-сон Фармонига мувофиқ, корхонада “3000 мм кенгликдаги полиэтилен плёнка ишлаб чиқаришни ташкил этиш”, “НД 50 ÷ 250 мм ва НД 710 ÷ 1200 мм полиэтилен қувурлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш” лойиҳалари амалга оширилган.
Қурилиш, сув таъминоти ва канализация тизимларида турли диаметрли полиэтилен қувурлардан фойдаланадиган асосий истеъмолчилар Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги қошидаги пудратчилардир. Полиэтилен қувурларни ишлаб чиқариш жараёнида, асосан, Шўртан ва Устюрт газ-кимё заводларида ишлаб чиқарилган хомашё (полиэтилен гранулалар) ишлатилади.
“Ўзстандарт” агентлиги ҳузуридаги “Стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш илмий-тадқиқот институти» давлат муассасаси” 2017 йилда Компания томонидан қўлланиладиган илғор менежмент даражасини эътироф этган ҳолда менежмент тизимларининг ISO 9001:2015 ва OHSAS 18001:2007 стандартларига мувофиқлик сертификатларини берди.
Компания маҳсулотлари Ўзбекистонда, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистонга муваффақиятли сотилмоқда. Компания Европа, Яқин Шарқ, Россия Федерацияси ва Туркиянинг ихтисослашган инвесторлари билан ҳамкорликда қўшма корхоналар ташкил этиш орқали маҳсулот турларини кўпайтиришга фаол сармоя киритмоқда.
Компанияни сотиб олишга қизиқиш билдирган Талабгорлардан ўз мурожаатларини, қизиқиш истаги тўғрисидаги маълумот (кейинги ўринларда – Ариза) ва ушбу эълоннинг иловасида кўрсатилган маълумотлар билан бирга тақдим этишлари сўралади. Мурожаатлар 2021 йил 20 декабрь куни Тошкент вақти билан соат 20:00га қадар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши лозим: obidjan.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com ва sh.saidniyozov@uz-assets.uz.
Келиб тушган Аризаларга асосланиб, Сотувчи Маслаҳатчининг тавсияси асосида Битимнинг кейинги босқичига рухсат этилган Иштирокчилар рўйхатини(Short-List) аниқлайди. Рухсат этилган талабгорларга танлов натижалари тўғрисида шахсан хабар берилади. Ушбу рўйхат аниқланган кунга қадар, Сотувчи ҳар қандай Аризаларни ўз хоҳишига кўра қабул қилиш ва кўриб чиқиш ҳуқуқини сақлаб қолади.
Ушбу босқичга ўтказилган ва NDAни имзолаган иштирокчилар виртуал маълумотлар хонасига (кейинги ўринларда – Виртуал хона) кириш, Компания объектларига ташриф буюриш, шунингдек Компания менежментига саволлар бериш имкониятига эга бўладилар. Ушбу босқич якунларига кўра, Иштирокчилар мажбурий таклифларини (кейинги ўринларда - "МТ"), ҳамда зарурат бўлганда, Сотувчининг талабига биноан бошқа талабларга риоя этилиши тўғрисида ёзма тасдиқни, шунингдек, музокаралар босқичида ҳам муҳокама қилиниши мумкин бўлган Олди-сотди шартномаси лойиҳаси бўйича шарҳларини тақдим этишлари керак бўлади.
Битимда қатнашиш учун Талабгор томонидан Ариза тақдим этилишида қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
шунингдек, аризага қуйидаги тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинади:
• Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлиги тўғрисида;
• сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг шунга ўхшаш рўйхатларида харидор мансабдор шахсларининг исмлари бўлмаслиги, таъсисчилар ва бенефициарларга нисбатан жиноят иши ва тергов ўтказилмаганлиги тўғрисида;
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига риоя қилиши тўғрисида.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Grant Thorntonнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Grant Thornton ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Объявление о начале процесса продажи пакета акций АО «JIZZAX PLASTMASSA»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. № УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в уставном капитале АО «Jizzax Plastmassa» (далее - Компания или JPM) в размере 85,84 % на конкурентной основе (далее - Сделка). Консультантом UzAssets по данной Сделки выступает международная компания Grant Thornton (далее - Консультант).
Компания расположена в юго-восточной части г. Джизак на пересечении железнодорожных узлов и автотранспортных развязок. Производство было запущено в эксплуатацию в 1972 году и по объему производства предприятие занимало второе место среди аналогичных по профилю четырех крупнейших заводов бывшего СССР.
Вплоть до начала 2000х гг. Компания являлась единственным/ основным поставщиком пленки и труб для сельскохозяйственного и строительного секторов Узбекистана, с наличием также выпуска товаров народного потребления. Производственные и административные объекты Компании, расположены на территории в 12,5 га. с современной и обширной промышленной инфраструктурой, что позволяет запустить дополнительную номенклатуру в кратчайшие сроки.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-4707 от 4 марта 2015 года «О Программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы», на предприятии реализованы проекты «Организация производства полиэтиленовой пленки шириной 3000 мм», «Организация производства полиэтиленовых труб НД 50÷250 мм и НД 710÷1200 мм».
Основными потребителями являются подрядные организации по линии Министерства Жилищно-Коммунального Хозяйства (МЖКО), использующие полиэтиленовые трубы различных диаметров в строительстве, водоснабжении и канализации.  В производственном процессе полиэтиленовых труб по большей части используется сырье (полиэтиленовые гранулы), выпускаемые Шуртанским и Устюртским ГХК.
В знак признания передового уровня управления, применяемого Компанией, СМ НИИСМС при агентстве «Узстандарт» в 2017г. выдала сертификаты соответствия систем менеджмента стандартам ISO 9001:2015 и OHSAS 18001:2007.
Продукция Компании успешно реализуется как в Узбекистане, так и на экспорт в сопредельные государства Центральной Азии и Афганистан.  Компания активно инвестирует в увеличение спектра производимой продукции посредством создания совместных предприятий с профильными инвесторами из Европы, Ближнего Востока, Российской Федерации и Турции.
Претендентам, проявившим интерес к приобретению JPM, будет предложено представить свои заявки, включающие Выражение Заинтересованности (далее – «ВЗ») и информацию в объёме, требуемом в приложении к данному Объявлению. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: obidjan.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com и sh.saidniyozov@uz-assets.uz  не позднее 20:00 по Ташкентскому времени 20 декабря 2021г.
Консультант сопоставит полноту информации, изложенную в заявках Претендентов на предмет её соответствия установленным требованиям в Объявлении. Консультант и Продавец по своему усмотрению могут запросить информацию уточняющего характера дополнение к той, что была представлена в заявке о ВЗ или приложениях к ней.
На основе полученных Выражений заинтересованности Продавец определит список Участников, допускаемых к следующему этапу Сделки на основании рекомендации Консультанта (Short-List). Прошедшие Претенденты будут уведомлены о результатах отбора персонально. До даты утверждения этого списка Продавец оставляет за собой право принимать и рассмотреть любые такие Выражения заинтересованности по собственному усмотрению.
Участникам, допущенным к следующему этапу Сделки, будет предложено подписать Соглашение о неразглашении информации (далее – «NDA») в течении 3 рабочих дней со дня отправления на электронный адрес инвестора, указанный в его заявке.
Участники, допущенные к данному этапу и подписавшие NDA, получат доступ к виртуальной комнате данных (далее – «ВКД»), возможность посетить объекты Компании, а также задать вопросы к руководству Компании. По завершению этапа Участники должны представить свои обязывающие предложения (далее – «ОП»), письменные заверения о соблюдении иных требований в случае необходимости таковых по требованию Продавца, а также свои комментарии к проекту Договора купли-продажи, которые также могут быть обсуждены на этапе переговоров.
После получения обязывающих предложений, Продавец в двухнедельный срок принимает решение о необходимости проведения совместно с Консультантом дополнительных индивидуальных переговоров с одним или несколькими Участниками для обсуждения конкретных аспектов их предложений для целей максимизации стоимости Сделки. Проведение переговоров по срокам не ограничивается.
Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии законодательством Республики Узбекистан.
Приложение к Объявлению
Для участия в Сделке Претендент при подаче Выражения Заинтересованности должен предоставить следующие документы:
• Заявка об участии (по прилагаемому образцу Форма-1),
• Гарантийное письмо о стабильном финансовом положении (см. образец Форма-2),
• Общая информация о Претенденте (см. Форма-3),
• План по дальнейшему развитию производственных площадей Компании и сохранению (изменению) количество действующих сотрудников Компании,
а также приложить к Заявке (ВЗ) документы, подтверждающие:
• способность финансировать Сделку, а также операционную деятельность, за счет собственных и/или заемных средств;
• отсутствие уголовных разбирательств и расследований в отношении учредителей и бенефициаров, а также названия должностных лиц покупателя в международных списках лже-предпринимателей и банкротов, а также в аналогичных списках Республики Узбекистан;
• соблюдение требований Закона Республики Узбекистан «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
(v) за дополнительной информацией или разъяснениями о процессе можно обращаться по электронной почте obidjan.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com и