“JIZZAX PLASTMASSA” АЖнинг акциялар пакетини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets investitsiya kompaniyasi” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Jizzax Plastmassa” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки JPM) устав капиталидаги 85,84 фоиз акциялар пакетларини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим). Мазкур Битим доирасида, маслаҳатчи сифатида Grant Thornton компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Корхона Жиззах шаҳрининг жануби-шарқий қисмида, темир ва автомобил йўллари туташувлари чорраҳасида жойлашган. Корхона 1972 йилда ишга туширилган ва ишлаб чиқариш ҳажми бўйича собиқ Совет Иттифоқининг ўхшаш профилдаги тўртта йирик заводлари орасида иккинчи ўринни эгаллаган.
2000-йилларнинг бошларига қадар Компания Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги ва қурилиш тармоқлари учун плёнка ва қувурларнинг ягона/асосий етказиб берувчиси бўлган, шунингдек истеъмол товарлари ишлаб чиқариш ҳам мавжуд. Компаниянинг ишлаб чиқариш ва маъмурий объектлари замонавий ва кенг саноат инфратузилмасига эга 12,5 гектар майдонда жойлашган бўлиб, бу қисқа вақт ичида қўшимча турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш имконини беради.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2015-йил 4-мартдаги “2015 — 2019 йилларда таркибий қайта ўзгартириш, ишлаб чиқаришни модернизация қилиш ва диверсификациялашни таъминлаш чора-тадбирлари дастури тўғрисида”ги ПФ-4707-сон Фармонига мувофиқ, корхонада “3000 мм кенгликдаги полиэтилен плёнка ишлаб чиқаришни ташкил этиш”, “НД 50 ÷ 250 мм ва НД 710 ÷ 1200 мм полиэтилен қувурлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш” лойиҳалари амалга оширилган.
Қурилиш, сув таъминоти ва канализация тизимларида турли диаметрли полиэтилен қувурлардан фойдаланадиган асосий истеъмолчилар Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги қошидаги пудратчилардир. Полиэтилен қувурларни ишлаб чиқариш жараёнида, асосан, Шўртан ва Устюрт газ-кимё заводларида ишлаб чиқарилган хомашё (полиэтилен гранулалар) ишлатилади.
“Ўзстандарт” агентлиги ҳузуридаги “Стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш илмий-тадқиқот институти» давлат муассасаси” 2017 йилда Компания томонидан қўлланиладиган илғор менежмент даражасини эътироф этган ҳолда менежмент тизимларининг ISO 9001:2015 ва OHSAS 18001:2007 стандартларига мувофиқлик сертификатларини берди.
Компания маҳсулотлари Ўзбекистонда, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистонга муваффақиятли сотилмоқда. Компания Европа, Яқин Шарқ, Россия Федерацияси ва Туркиянинг ихтисослашган инвесторлари билан ҳамкорликда қўшма корхоналар ташкил этиш орқали маҳсулот турларини кўпайтиришга фаол сармоя киритмоқда.
Компанияни сотиб олишга қизиқиш билдирган Талабгорлардан ўз мурожаатларини, қизиқиш истаги тўғрисидаги маълумот (кейинги ўринларда – Ариза) ва ушбу эълоннинг иловасида кўрсатилган маълумотлар билан бирга тақдим этишлари сўралади. Мурожаатлар 2021 йил 20 декабрь куни Тошкент вақти билан соат 20:00га қадар қуйидаги электрон манзилларга юборилиши лозим: obidjan.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com ва sh.saidniyozov@uz-assets.uz.
Келиб тушган Аризаларга асосланиб, Сотувчи Маслаҳатчининг тавсияси асосида Битимнинг кейинги босқичига рухсат этилган Иштирокчилар рўйхатини(Short-List) аниқлайди. Рухсат этилган талабгорларга танлов натижалари тўғрисида шахсан хабар берилади. Ушбу рўйхат аниқланган кунга қадар, Сотувчи ҳар қандай Аризаларни ўз хоҳишига кўра қабул қилиш ва кўриб чиқиш ҳуқуқини сақлаб қолади.
Ушбу босқичга ўтказилган ва NDAни имзолаган иштирокчилар виртуал маълумотлар хонасига (кейинги ўринларда – Виртуал хона) кириш, Компания объектларига ташриф буюриш, шунингдек Компания менежментига саволлар бериш имкониятига эга бўладилар. Ушбу босқич якунларига кўра, Иштирокчилар мажбурий таклифларини (кейинги ўринларда - "МТ"), ҳамда зарурат бўлганда, Сотувчининг талабига биноан бошқа талабларга риоя этилиши тўғрисида ёзма тасдиқни, шунингдек, музокаралар босқичида ҳам муҳокама қилиниши мумкин бўлган Олди-сотди шартномаси лойиҳаси бўйича шарҳларини тақдим этишлари керак бўлади.
Битимда қатнашиш учун Талабгор томонидан Ариза тақдим этилишида қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
шунингдек, аризага қуйидаги тасдиқловчи ҳужжатлар илова қилинади:
• Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлиги тўғрисида;
• сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг шунга ўхшаш рўйхатларида харидор мансабдор шахсларининг исмлари бўлмаслиги, таъсисчилар ва бенефициарларга нисбатан жиноят иши ва тергов ўтказилмаганлиги тўғрисида;
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига риоя қилиши тўғрисида.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Grant Thorntonнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Grant Thornton ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:

Announcement on the start of the sale process of the shares of JSC “JIZZAX PLASTMASSA”
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 85,84% shares in the chartered capital of JSC “Jizzax Plastmassa” (hereinafter referred to as JPM or the Company) through a competitive sale process (hereinafter – Transaction). Grant Thornton (hereinafter – Consultant), an international company, acts as UzAssets' consultant on the Transaction.
The company is located in the southeastern part of Jizzakh city at the intersection of railway junctions and road junctions. The production was put into operation in 1972 and in terms of production volume the enterprise ranked second among the four largest plants of the USSR similar in profile.
Until the early 2000s. The company was the only/main supplier of film and pipes for the agricultural and construction sectors of Uzbekistan, with the presence of also the production of consumer goods. The production and administrative facilities of the Company are located on an area of 12.5 hectares with a modern and extensive industrial infrastructure, which makes it possible to launch an additional range of products in the shortest possible time.
In accordance with the Presidential Decree PD-4707 of the Republic of Uzbekistan, dated 4 March, 2015 "On the Program of Measures to Ensure Structural Transformations, Modernization and Diversification of Production for 2015-2019", the enterprise has implemented projects "Organization of production of polyethylene film with a width of 3000 mm", "Organization of production of polyethylene pipes ND 50 ÷ 250 mm and ND 710 ÷ 1200 mm".
The main consumers are contractors under the Ministry of Housing and Communal Services, using polyethylene pipes of various diameters in construction, water supply and sewerage systems. In the production process of polyethylene pipes, for the most part, raw materials (polyethylene granules) are used, produced by the Shurtan and Ustyurt gas chemical plants.
"Scientific-research institute for standardization, certification and technical regulation" at the agency "Uzstandard" in 2017 issued certificates of conformity of management systems to standards ISO 9001: 2015 and OHSAS 18001: 2007, in recognition of the advanced level of management applied by the Company.
The Company's products are successfully sold both in Uzbekistan and for export to the neighboring states of Central Asia and Afghanistan. The company is actively investing in increasing the range of its products through the creation of joint ventures with specialized investors from Europe, the Middle East, the Russian Federation and Turkey.
The sale is organized as a competitive sale process open to all interested parties (hereinafter referred to as "Participants"). The process will consist of two stages.
Bidders, who are interested in the acquisition of JPM will be invited to submit their bids, including an Expression of Interest ("EOI") and information, required in the annex to this Announcement. Applications must be submitted to the following e-mail addresses: obidjan.azimbaev@uz.gt.com, nematulla.karimov@uz.gt.com and sh.saidniyozov@uz-assets.uz no later than 20:00 Tashkent time on 20 December 2021.
On the basis of the EOI received, the Seller shall, determine the list of Bidders eligible to proceed to the next stage of the Transaction based on the Consultant's recommendation (Short-List). Bidders, admitted to the next stage of the sale process, will be notified personally of the results of the selection. Until the date of approval of this list, the Seller reserves the right to accept and consider any such EOI, at its sole discretion.
Participants admitted to the next stage of the Transaction will be asked to sign a Non-Disclosure Agreement (hereinafter - "NDA") within 3 working days of being sent to the investor's e-mail address specified in their application.
Participants admitted to this stage and who have signed the NDA will be given access to a virtual data room (hereinafter "VDR"), the opportunity to visit the Company, and to ask questions of the Company's management. Upon completion of the stage, Participants will be required to submit their binding offers ("Bids") written assurances of compliance with other requirements, if required by the Seller, as well as their comments on the draft Sale and Purchase Agreement, which can also be discussed at the negotiation stage.
Appendix to the Announcement.
To participate in the Transaction, the Applicant must submit the following documents when submitting an EOI:
• Application for participation (according to the attached sample Form-1),
• A letter of guarantee on a stable financial position (see sample Form-2),
• General information about the Applicant (see Form-3),
• The plan for the further development of the Company's production facilities and the preservation (change) of the number of existing employees of the Company,
and also attach to the Application (Expression of Interest) documents confirming:
• on the ability to finance the Transaction, as well as the operations, through own and/or borrowed funds;
• absence of criminal proceedings and investigations in relation to the founders and beneficiaries, as well as the name of the Buyer's officers in international lists of liars and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan;
• compliance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Combating Money Laundering, Financing of Terrorism and Financing Weapons of Mass Destruction Proliferation.