Айрим ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларда Ўзбекистон Республикаси “Риэлторлик фаолияти тўғрисида”ги Қонуни лойиҳаси юзасидан билдирилган фикрларга расмий муносабат
Риэлторлик хизматлари сифатини ошириш, ўзини ўзи бошқариш механизмларидан кенг фойдаланиш, шунингдек, амалдаги меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни мувофиқлаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Риэлторлик фаолияти тўғрисидаги Қонунини янги таҳрирда ишлаб чиқиш зарурати туғилди, чунки кўплаб ўзгартириш ва қўшимчалар киритилганига қарамасдан, 2010 йилдаги амалдаги Қонун замонавий воқеликларга ва риэлторлик фаолияти соҳасидаги ўзгаришларга мос келмайди.
Қонун лойиҳаси риэлторлик хизматларини кўрсатиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш, “соядан” чиқишни рағбатлантириш ва ноқонуний (қора) риэлторлар ва риэлторлик ташкилотлари фаолиятини легаллаштириш, шунингдек, риэлторлик хизматлари истеъмолчиларини ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ҳамда ноқонуний риэлторлар томонидан фирибгарлик ҳолатлари авж олишининг олдини олиш мақсадида ишлаб чиқилган.
Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда ривожланган мамлакатлар тажрибаси ўрганилди, бунда АҚШ, Германия ва Францияда риэлторлар лицензияга эга бўлиши мажбурлиги ҳамда риэлторлар фаолияти кўпроқ тартибга солинган Бенилюкс мамлакатларида (Бельгия, Нидерландия ва Люксембург) риэлторлик фаолияти амалга оширишда лицензияга эга бўлишдан ташқари, ҳар бир агент проффесионал ташкилотлардан бирига аъзо бўлиши белгиланган.
Блогер Н.Макаренконинг мақоласида айтилишича, “Давактив агентлиги барча квартира эгаларига уларни сотиш ва ижарага бериш ҳақидаги эълонларни Интернетда жойлаштиришни қонуний равишда тақиқламоқчи. Буни фақат риэлторлар орқали мумкин бўлади”. Бу фикр ҳақиқатга тўғри келмайди.
Қонун лойиҳасининг 3-моддасида ушбу Қонуннинг амал қилиши кўчмас мулк мулкдорлари ўзлари мустақил тузадиган битимларга нисбатан татбиқ этилмаслиги белгилаб қўйилган.
Шу билан бирга, Қонун лойиҳасининг 27-моддасида кўчмас мулк бозорида ахборот, маслаҳат ва реклама хизматлари қонунчиликда белгиланган тартибда тузилган риэлторлик хизматларини кўрсатиш шартномаси асосида кўрсатилади.
Мазкур модданинг учинчи қисмида жисмоний ёки юридик шахсларнинг кўчмас мулк объектларини реклама қилиш ва эълонлари, шу жумладан бутунжаҳон ахборот тармоғи Интернетда ёки ижтимоий тармоқлар саҳифаларида жойлаштириладиганлари, кўчмас мулк мулкдорлари томонидан фақат риэлторлик ташкилотлари ва кўчмас мулк бўйича агентлар орқали бепул амалга оширилади.
Шу боис, қонун лойиҳасининг 27-моддаси қоидаларининг таҳрири қайта ишланади ва Ўзбекистон Республикаси «Реклама тўғрисида»ги Қонунининг 11 ва 12-моддалари талабларига, шунингдек, кўчмас мулк эгалари манфаатлари ва қонунчилик техникасига мувофиқлаштирилади.
Шунингдек, мазкур қонун лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси якунлари бўйича келиб тушган таклиф ва мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда қайта ишланади ҳамда ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш учун Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига тақдим этилади.
Адлия вазирлигининг ижобий хулосаси олинганидан сўнг қонун лойиҳаси белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига кўриб чиқиш учун киритилади.

Официальное заявление Агентства госактивов на высказанные на некоторых страницах социальных сетей мнения по поводу проекта Закона Республики Узбекистан «О риэлторской деятельности»
В целях широкого применения механизмов самоуправления, повышения качества риэлторских услуг, а также приведения в соответствие действующим нормативно-правовым документам, возникла необходимость разработки Закона Республики Узбекистан «О риэлторской деятельности» в новой редакции, т.к. несмотря на многочисленные внесенные изменения и дополнения, действующий Закон от 2010 года не отвечает современным реалиям и изменениям в сфере риэлторской деятельности.
Законопроект разработан в целях совершенствования законодательства в сфере оказания риэлторских услуг, стимулирования вывода из «тени» и легализации деятельности нелегальных (чёрных) риэлторов и риэлторских организаций, а также обеспечения защиты прав потребителей риэлторских услуг, предотвращения обострившихся случаев мошенничества со стороны нелегальных риэлторов.
При разработке законопроекта изучен опыт развитых стран, так в США, Германии и Франции агенты недвижимости обязаны иметь лицензии, а в странах Бенилюкса (Бельгия, Нидерланды и Люксембург), где наиболее упорядочена деятельность риэлторов, помимо наличия лицензии, каждый агент должен стать членом одной из профессиональных организаций.
В статье блогера Н.Макаренко указано, что «АУГА хочет законодательно запретить всем владельцам квартир размещать в Интернете объявления об их продаже и аренде. Можно будет только через риэлторов.». Данное мнение не соответствует действительности.
Так, в статье 3 данного проекта Закона указано, что действие настоящего Закона не распространяется на сделки, которые осуществляются собственниками недвижимости самостоятельно.
При этом, в статье 27 проекта Закона предусмотрено, что информационные, консультационные и рекламные услуги на рынке недвижимости оказываются на основании договора на оказание риэлторских услуг, заключенного в порядке, установленном законодательством.
В части третьей данной статьи указано, что размещение рекламы и объявления физических или юридических лиц об объектах недвижимости, в том числе размещаемая во всемирной информационной сети интернет или на страницах в социальных сетях, осуществляются собственниками недвижимости исключительно через риэлторские организации и агентов по недвижимости на безвозмездной основе.
В этой связи, редакция норм статьи 27 законопроекта будет доработана и приведена в соответствие требованиям статей 11 и 12 Закона Республики Узбекистан «О рекламе», а также с учетом интересов собственников недвижимости и законодательной техники.
В целом данный законопроект, по результатам общественного обсуждения, будет доработан с учетом поступивших предложений и замечаний и внесен в Министерство юстиции Республики Узбекистан для проведения правовой экспертизы.
После получения положительного заключения Министерства юстиции, законопроект будет внесен на рассмотрение в Кабинет Министров Республики Узбекистан в установленном порядке.