Бўстонлиқ тумани, "Ҳумсон" қишлоғидаги иккита дам олиш масканини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/БуюртмачиҲумсон санаторияси МЧЖдаги 100% улушни ҳамда "Олмос" дам олиш масканини (кейинги ўринларда - Дам олиш масканлари) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда — Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Дам олиш масканлари Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида, Угом тоғ тизимлари ён-бағрида, гўзал ва тенгсиз манзаралар қўйнида, денгиз сатҳидан 1000 метр баландликда, Тошкент шаҳридан 80 км шимоли-шарқда жойлашган.
Консультант Дам олиш масканларининг соҳавий ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда сотиш жараёнини илғор хорижий тажриба асосида амалга ошириши, шунингдек етакчи бизнес нашрлари орқали маркетинг кампанияларини ташкиллаштириб, соғломлаштириш ва дам олиш масканини бошқаришга ҳамда ривожлантиришга салоҳиятли бўлган инвесторларни жалб этиш чораларини кўриши лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан 2024 йил 29 август куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади.
Консультантлар томонидан Дам олиш масканларини хусусийлаштириш учун зарур бўладиган барча маслаҳатлар ва консультация хизматларини тақдим этилиши кутилади.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Бўстонлиқ тумани, "Ҳумсон" қишлоғидаги дам олиш масканларини хусусийлаштириш юзасидан консультантларни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Ҳумсон санаторияси МЧЖдаги 100% улушни ҳамда "Олмос" дам олиш масканини хусусийлаштирилиши белгиланган (кейинги ўринларда — Битим).
Савдо жараёнлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талаблари доирасида ҳамда Дам олиш масканларининг соҳавий ва индивидуал хусусиятидан келиб чиқиб, энг яхши хорижий ёки маҳаллий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Дам олиш масканлари тўғрисида қисқача маълумот:
“Ҳумсон санаторияси” дам олиш маскани:
• Манзили: Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, «Ҳумсон» маҳалласи, Угом кўчаси, 121-уй;
• Умумий майдони: 14,93 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 14 971,1 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 253 та.
"Олмос" дам олиш маскани:
• Манзили: Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, «Ҳумсон» маҳалласи, Угом бўйи кўчаси;
• Умумий майдони: 5,0 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 1 548 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 216 та.
а) Дам олиш масканларини хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
э) Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
1. Дам олиш масканларини бошқариш соҳасидаги бозор таҳлили:
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда соғломлаштириш ва дам олиш масканлари фаолияти бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
2. Дам олиш масканлари таҳлили:
• Дам олиш масканларининг тавсифи, уларнинг бозор ва рақобатдаги ўрни;
• хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ Дам олиш масканларини хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган рискларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
• юридик экспертизадан ўтказиш, жумладан, қуйидаги масалаларда:
• товар белгиси, бозор брендлари ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик қилишни аниқлаш;
• Дам олиш масканларига эгалик қилиш ҳуқуқи, корхона фойдасига ёки учинчи шахсларнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар, учинчи шахслар фойдасига белгиланган чекловлар;
• даъволар ва қарзлар, талабларнинг ҳолати, шунингдек қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
• меҳнат ва рақобат қонунчилиги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низоларга риоя қилиш ҳолати;
• Дам олиш масканларини хусусийлаштириш бўйича ҳаракатлар кетма-кетлиги тавсифи билан хусусийлаштириш механизми бўйича таклифлар ва эълон матни бўйича тавсиялар.
3. Дам олиш масканларини сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Дам олиш масканларининг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг яхши амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Дам олиш масканларининг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар);
• Roadshow ва «PR» стратегиясини ишлаб чиқиш, жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, ҳар бир меҳмонхона бўйича диапазон нархи бўйича тавсияларни тақдим этиш;
4. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Дам олиш масканларини хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR) ташкил этиш (заруратга кўра);
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш бали қўлланилмайди.

A professional consulting company is being attracted for privatization of two recreation areas in "Khumsan" village of Bostanlyk district
In accordance with the relevant privatisation programmes, the State Assets Management Agency (hereinafter - "UzSAMA/ Client") announces a tender for the attraction of professional consulting company (hereinafter - "Consultant") for the privatisation of 100% share in “Humson Sanatoriyasi” LLC and “Olmos” recreation area (hereinafter - "Recreation Areas").
The Recreation Areas are located in Bostanlyk district of Tashkent region, on the slopes of the Ugam mountain system, among beautiful and unique landscapes, at an altitude of 1000 meters above sea level, 80 km north-east of Tashkent city.
The Consultant is required to carry out the sales process taking into account the industry and individual specifics of the Recreation Areas based on best foreign practices, as well as organize international marketing campaigns through the world's leading business publications and attract potential investors in the field of management and development of resort and recreation complexes.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) provided below by 18:00 (Tashkent time) on 29 August 2024.
Consultants are expected to provide all necessary advice and consultancy services for privatization of Recreation Areas.
Consultants may join a consortium or jointly submit bids for the required scope of work.
If the application is submitted by a consortium, a consortium agreement will be required. If a joint proposal is submitted, a lead consultant should be identified who will be responsible for coordinating the work of the consultant partner involved.
Samandarov Talat Yuldashevich - Deputy head of the Department of preparation and privatisation of state assets;
Request for Proposals to provide consultant services for privatization of recreation areas in "Khumsan" village of Bustanlyk district (RfP)
In accordance with the privatization programs, it is planned to privatize 100% share in “Humson Sanatoriyasi” LLC and “Olmos” recreation area (hereinafter - the Transaction).
Trading processes should be organized within the framework of the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan and based on the sectoral and individual nature of the Recreation Areas, based on the best foreign or local experience.
Briefly about the Recreation Areas:
“Humson Sanatoriyasi” recreation area:
• Address: Tashkent region, Bustanlyk district, village "Khumsan", Ugam buyi street, house 121;
• Total area: 14.93 hectares;
• Area of buildings and structures: 14971,1 square meters;
• Number of available rooms - 253.
“Olmos” recreation area:
• Address: Tashkent region, Bustanlyk district, village "Khumsan", Ugam buyi street;
• Total area: 5.0 hectares;
• Area of buildings and structures: 1548 square meters;
• Number of available rooms - 216.
Expected structure and requirements for Consultants' proposals
The Consultant's (individual applicant or Consortium) proposal should be prepared in Uzbek/Russian/English language, contain information on the following:
a) The Consultant's vision for the organization of the work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Recreation Areas. Opinion on the duration of the process, in case the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time; (up to10 points);
b) The commercial proposal consists of two parts (up to 50 points):
• fixed remuneration - in the form of a single figure (including VAT, overhead and other expenses) and at the same time free from the subjective assumptions of the consultant himself;
• reward for success (success fee) - The Customer gives preference to offers that provide a reward for success proportional to the cost (success fee) of the Transaction.
• If an offer is presented at a price within a range, its upper limit is accepted to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for business trips, transfers, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the cost
c) Information about the Consultant’s experience in transactions with similar assets, including information about the Consultant’s mandates in the CIS region in the period from January 1, 2017 to the present (20 points);
d) Proposal for organizing work to implement the Transaction from the point of view of project management. Details of the team involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals and information about them: experience, length of service, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
e) A written statement about the availability of sufficient competence, as well as human, time, and material resources to complete the assigned tasks;
f) Information about the presence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict to it if it were to be involved in the Transaction.
Scope of work of the consultant on the privatisation process
1. Market analysis in the field of Recreation Areas management:
• Analysis of conditions and market analysis of the industry development in Uzbekistan and the region, necessary conditions for the development of enterprises of the industry; description of the main rules of regulation of the Recreation Areas activity market in Uzbekistan;
• analysis of the experience of privatization of the industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in privatization of this type of assets, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry;
2. Recreation Areas Analysis:
• A description of the Recreation Areas, its market position and competition;
• Risk analysis: identifying the potential directions and probabilities that expose the Recreation Areas to risk according to the investor's analysis and examining the most frequent reasons for the failure of such transactions. Making recommendations to identify measures to mitigate the identified risks;
• Conducting legal due diligence, including on the following issues:
• Determining ownership of trademarks, market brands and other aspects of intellectual property;
• ownership of Recreation Areas, property rights in favor of the business or third party estates, restrictions imposed for the benefit of third parties;
• claims and debts, status of claims, and measures taken to recover debts;
• status of compliance with labor and competition laws, environmental disputes;
• Proposals on the privatization mechanism with a description of the sequence of actions to privatize the asset and recommendations on the text of the announcement.
3. Tips for preparing the Recreation Areas before its sale:
• providing proposals to improve the investment attractiveness of the Recreation Areas, improve the corporate structure and corporate governance based on best practices and review of comparable peers;
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) due diligence analysis of the Recreation Areas;
• preparation of marketing materials, including an investment video, handouts, etc..;
• providing advice on how to liaise with the public and answer their questions;
• reviewing suitable valuation methodologies and their relevance to investors, providing a recommendation on the range of values;
• engaging other consultants within the project (where appropriate) and co-ordinating their work.
4. Maintenance of the Transaction:
• taking all measures aimed at privatizing the Recreation Areas, organizing the Virtual Data Room (VDR);
(2) If the consultants' proposals are scored below 30 points based on the structure of the consultants' expected proposals and the requirements specified in items "a", "c" and "d", the evaluation score provided in item "b" cannot be used.