Бўстонлиқ тумани, "Ҳумсон" қишлоғидаги иккита дам олиш масканини хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда - Давактив агентлиги/БуюртмачиҲумсон санаторияси МЧЖдаги 100% улушни ҳамда "Олмос" дам олиш масканини (кейинги ўринларда - Дам олиш масканлари) хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда — Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Дам олиш масканлари Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида, Угом тоғ тизимлари ён-бағрида, гўзал ва тенгсиз манзаралар қўйнида, денгиз сатҳидан 1000 метр баландликда, Тошкент шаҳридан 80 км шимоли-шарқда жойлашган.
Консультант Дам олиш масканларининг соҳавий ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда сотиш жараёнини илғор хорижий тажриба асосида амалга ошириши, шунингдек етакчи бизнес нашрлари орқали маркетинг кампанияларини ташкиллаштириб, соғломлаштириш ва дам олиш масканини бошқаришга ҳамда ривожлантиришга салоҳиятли бўлган инвесторларни жалб этиш чораларини кўриши лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан 2024 йил 29 август куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини тақдим этишлари сўралади.
Консультантлар томонидан Дам олиш масканларини хусусийлаштириш учун зарур бўладиган барча маслаҳатлар ва консультация хизматларини тақдим этилиши кутилади.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Бўстонлиқ тумани, "Ҳумсон" қишлоғидаги дам олиш масканларини хусусийлаштириш юзасидан консультантларни жалб қилиш бўйича таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Ҳумсон санаторияси МЧЖдаги 100% улушни ҳамда "Олмос" дам олиш масканини хусусийлаштирилиши белгиланган (кейинги ўринларда — Битим).
Савдо жараёнлари Ўзбекистон Республикаси қонунчилик талаблари доирасида ҳамда Дам олиш масканларининг соҳавий ва индивидуал хусусиятидан келиб чиқиб, энг яхши хорижий ёки маҳаллий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Дам олиш масканлари тўғрисида қисқача маълумот:
“Ҳумсон санаторияси” дам олиш маскани:
• Манзили: Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, «Ҳумсон» маҳалласи, Угом кўчаси, 121-уй;
• Умумий майдони: 14,93 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 14 971,1 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 253 та.
"Олмос" дам олиш маскани:
• Манзили: Тошкент вилояти, Бўстонлиқ тумани, «Ҳумсон» маҳалласи, Угом бўйи кўчаси;
• Умумий майдони: 5,0 га;
• Бино-иншоотлар майдони: 1 548 кв.м;
• Мавжуд хоналар сони 216 та.
а) Дам олиш масканларини хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
э) Манфаатлар тўқнашуви мавжудлиги ҳақида маълумот. Маслаҳатчи ушбу савдога жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
1. Дам олиш масканларини бошқариш соҳасидаги бозор таҳлили:
• Ўзбекистонда ва минтақада соҳани ривожлантиришдаги шароитларни ва бозор таҳлили, соҳа корхоналарини ривожлантириш учун зарур шароитлар; Ўзбекистонда соғломлаштириш ва дам олиш масканлари фаолияти бозорини тартибга солувчи асосий қоидалар тавсифи;
2. Дам олиш масканлари таҳлили:
• Дам олиш масканларининг тавсифи, уларнинг бозор ва рақобатдаги ўрни;
• хатарлар (риск)нинг таҳлили: инвестор таҳлилига мувофиқ Дам олиш масканларини хатарга қўядиган потенциал йўналиш ва эҳтимолларни аниқлаш ва бундай битимларнинг муваффақиятсизлигига сабаб бўладиган энг кенг тарқалган сабабларни ўрганиш. Аниқланган рискларни камайтириш борасида чора-тадбирларни белгилаш тўғрисида тавсиялар бериш;
• юридик экспертизадан ўтказиш, жумладан, қуйидаги масалаларда:
• товар белгиси, бозор брендлари ва интеллектуал мулкнинг бошқа жиҳатларига эгалик қилишни аниқлаш;
• Дам олиш масканларига эгалик қилиш ҳуқуқи, корхона фойдасига ёки учинчи шахсларнинг мол-мулкига бўлган мулкий ҳуқуқлар, учинчи шахслар фойдасига белгиланган чекловлар;
• даъволар ва қарзлар, талабларнинг ҳолати, шунингдек қарзларни ундириш ва мажбурий ижро этиш бўйича кўрилган чоралар;
• меҳнат ва рақобат қонунчилиги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш тўғрисидаги низоларга риоя қилиш ҳолати;
• Дам олиш масканларини хусусийлаштириш бўйича ҳаракатлар кетма-кетлиги тавсифи билан хусусийлаштириш механизми бўйича таклифлар ва эълон матни бўйича тавсиялар.
3. Дам олиш масканларини сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Дам олиш масканларининг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг яхши амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Дам олиш масканларининг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
• оптимал маркетинг стратегияси бўйича тавсиялар, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён ҳолати бўйича хат ва бошқалар);
• Roadshow ва «PR» стратегиясини ишлаб чиқиш, жамоатчилик билан алоқалар ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• баҳолаш услубини тўғри танлаш ва уларнинг инвесторлар учун долзарблигини белгилаш, ҳар бир меҳмонхона бўйича диапазон нархи бўйича тавсияларни тақдим этиш;
4. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Дам олиш масканларини хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR) ташкил этиш (заруратга кўра);
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан олди-сотди шартнома лойиҳасини (ўзбек тилига таржимаси билан) тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а","в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш бали қўлланилмайди.

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации двух зон отдыха в селе "Хумсан" Бостанлыкского района
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов/Заказчик») объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - «Консультант») для приватизации 100% доли в ООО «Хумсон санаторияси» и зоны отдыха «Олмос» (далее - «Зоны отдыха»).
Зоны отдыха расположены в Бостанлыкском районе Ташкентской области, на склонах горной системы Угам, среди красивых и уникальных пейзажей, на высоте 1000 метров над уровнем моря, в 80 км к северо-востоку от города Ташкент.
Консультант должен осуществлять процесс продаж с учетом отраслевых и индивидуальных особенностей Зон отдыха на основе передового зарубежного опыта, а также организовывать международные маркетинговые кампании через ведущие мировые деловые издания и привлекать потенциальных инвесторов в сфере управления и развития курортно-оздоровительных комплексов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 29 августа 2024 года.
Ожидается, что консультанты предоставят все необходимые советы и консультационные услуги по приватизации Зон отдыха.
Консультанты могут присоединиться к консорциуму или совместно подать заявки на выполнение необходимого объема работ.
Если заявка подается консорциумом, потребуется заключение консорциумного соглашения. В случае подачи совместного коммерческого предложения необходимо определить ведущего консультанта, который будет отвечать за координацию работы привлеченного партнера-консультанта.
Всем заинтересованным лицам предлагается направить коммерческие предложения (в закодированном виде) по следующему информационному каналу:
Самандаров Талъат Юлдашевич – Заместитель начальника департамента Агентства госактивов;
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации зон отдыха в селе «Хумсан» Бустанлыкского района (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация приватизации 100% доли в ООО «Хумсон санаторияси» и зоны отдыха «Олмос» (далее – Сделка).
Торговые процессы должны быть организованы в рамках требований законодательства Республики Узбекистан и исходя из отраслевого и индивидуального характера Зон отдыха, на основе лучшего зарубежного или местного опыта.
Коротко о Зонах отдыха:
Зона отдыха «Хумсон санаторияси»:
• Адрес: Ташкентская область, Бустанлыкский район, село «Хумсан», улица Угам буйи, дом 121;
• Общая площадь: 14,93 га;
• Площадь зданий и сооружений: 14971,1 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 253.
Зона отдыха «Олмос»:
• Адрес: Ташкентская область, Бустанлыкский район, село «Хумсан», улица Угам буйи;
• Общая площадь: 5,0 га;
• Площадь зданий и сооружений: 1548 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 216.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Зон отдыха. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (до 10 баллов);
1. Анализ рынка в сфере управления Зонами отдыха:
• Анализ условий и анализ рынка развития промышленности Узбекистана и региона, необходимых условий для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка гостиничной деятельности в Узбекистане;
2. Анализ Зон отдыха:
• Описание Зон отдыха, их положения на рынке и конкуренции;
• анализ рисков: выявление потенциальных направлений и вероятностей, подвергающих активы риску согласно анализу инвестора, и изучение наиболее частых причин неудачи таких сделок. Выработка рекомендаций по определению мер по снижению выявленных рисков;
• проведение юридической экспертизы, в том числе по следующим вопросам:
• определение права собственности на товарные знаки, рыночные бренды и другие аспекты интеллектуальной собственности;
• право собственности на Зоны отдыха, имущественные права в пользу предприятия или имущества третьих лиц, установленные ограничения в интересах третьих лиц;
• претензии и долги, статус претензий, а также принятые меры по взысканию долгов;
• состояние соблюдения трудового и конкурентного законодательства, споры в области охраны окружающей среды;
• Предложения по механизму приватизации с описанием последовательности действий по приватизации Зон отдыха и рекомендациями по тексту объявления.
3. Консультации по предпродажной подготовке Зон отдыха:
• предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Зон отдыха, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
• проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) анализа (due diligence) Зон отдыха;
• разработка роуд-шоу и «PR-стратегии», представление рекомендаций по налаживанию связей с общественностью, ответы на их вопросы;
• выбор правильного метода оценки и определение его актуальности для инвесторов, предоставление рекомендаций по ценовому диапазону для каждой Зоны отдыха;
4. Сопровождение Сделки:
• принятие всех мер, направленных на приватизацию Зон отдыха, организации виртуальной комнаты данных (VDR);