Давлат активларини бошқариш агентлиги “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,118% улушини сотиш бўйича келишувга эришди
Давлат активларини бошқариш агентлиги “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,118 % улушини “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компаниялар гуруҳига сотиш бўйича келишувга эришди
ТОШКЕНТ, 2021 йил 6 август – Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ (Компания) устав капиталидаги 57,118 % давлат улушини “Cоcа-Cола İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига, унга тўлиқлигича қарашли бўлган “CCI International Holland B.V.” шўъба корхонаси орқали 252,28 миллион АҚШ долларига сотиш (Битим) бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Битим Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича Давлат комиссияси томонидан маъқулланган. Битимни якунлаш жараёни тартибга солувчи органлар томонидан бериладиган муайян рухсатлар олинишини талаб қилади.
Мазкур битим халқаро амалиётда қабул қилинган ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талабларидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ–6096-сон Фармонига асосан, оммавий ошкора сотув жараёни шаклида ташкил этилди.
Давлат улушининг мазкур сотув жараёни “Rothschild & Co” Агентликнинг молиявий маслаҳатчиси, Dentons эса юридик маслаҳатчиси сифатидаги иштирокида амалга оширилди.
Coca-Cola компанияси ҳақида
“Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ – Ўзбекистонда газланган алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқарувчи энг йирик компания бўлиб, у Тошкент, Наманган ва Урганч шаҳарларида ишлаб чиқариш заводларига, шунингдек омборхоналар тармоғига эга. 2020 йил якунлари бўйича Компаниянинг соф фойдаси 205 млрд. сўмни ташкил этган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги Битимнинг якунланиши билан кенг оммага (жамоатчиликка) ҳамда оммавий ахборот воситаларига қўшимча ахборот ва баёнот беради.

the State Assets Management Agency has reached an agreement to sell 57.118% stake in «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd»
The State Assets Management Agency to sell 57.118 % stake in LLC “Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd” to the «Coca-Cola İçecek A.Ş.»
Tashkent, 6 August 2021 – the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan today announced that it has reached an agreement to sell 57.118% stake in «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» LLC (the Company) to «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI), through its wholly owned subsidiary «CCI International Holland B.V.», for a cash consideration of US $ 252.28 million (the Transaction).
The Transaction has been approved by the State Tender Commission. Completion of the Transaction is subject to certain regulatory approvals.
The Transaction has been organized as an open sale process pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan # UP-6096 dated 27 October 2020 in accordance with best international practices and the laws of the Republic of Uzbekistan.
Rothschild & Co acted as financial adviser to UzSAMA, Dentons acted as legal adviser to UzSAMA.
About the Company
CCBU is the largest carbonated soft drinks producer in Uzbekistan operating three production facilities in Tashkent, Namangan and Urgench and a network of warehouses. For the twelve months ended 31 December 2020, the Company generated net profit of UZS 205 billion.
The State Assets Management Agency is to release further information and statement upon completion of this transaction to the public and mass media.