Давлат активларини бошқариш агентлиги “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,118% улушини сотиш бўйича келишувга эришди
Давлат активларини бошқариш агентлиги “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ устав капиталидаги 57,118 % улушини “Cоcа-Cоlа İçеcек А.Ş.” компаниялар гуруҳига сотиш бўйича келишувга эришди
ТОШКЕНТ, 2021 йил 6 август – Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ (Компания) устав капиталидаги 57,118 % давлат улушини “Cоcа-Cола İçеcек А.Ş.” (CCI) компаниялар гуруҳига, унга тўлиқлигича қарашли бўлган “CCI International Holland B.V.” шўъба корхонаси орқали 252,28 миллион АҚШ долларига сотиш (Битим) бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Битим Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича Давлат комиссияси томонидан маъқулланган. Битимни якунлаш жараёни тартибга солувчи органлар томонидан бериладиган муайян рухсатлар олинишини талаб қилади.
Мазкур битим халқаро амалиётда қабул қилинган ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талабларидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ–6096-сон Фармонига асосан, оммавий ошкора сотув жараёни шаклида ташкил этилди.
Давлат улушининг мазкур сотув жараёни “Rothschild & Co” Агентликнинг молиявий маслаҳатчиси, Dentons эса юридик маслаҳатчиси сифатидаги иштирокида амалга оширилди.
Coca-Cola компанияси ҳақида
“Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” МЧЖ – Ўзбекистонда газланган алкоголсиз ичимликлар ишлаб чиқарувчи энг йирик компания бўлиб, у Тошкент, Наманган ва Урганч шаҳарларида ишлаб чиқариш заводларига, шунингдек омборхоналар тармоғига эга. 2020 йил якунлари бўйича Компаниянинг соф фойдаси 205 млрд. сўмни ташкил этган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги Битимнинг якунланиши билан кенг оммага (жамоатчиликка) ҳамда оммавий ахборот воситаларига қўшимча ахборот ва баёнот беради.

Агентство по управлению государственными активами договорилась о продаже доли в размере 57,118% в уставном капитале ООО «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd»
Агентство по управлению государственными активами договорилась о продаже доли в размере 57,118 % в уставном капитале ООО «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» группе компаний CCI
Ташкент, 6 августа 2021 г. – Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан объявляет о  достижении соглашения о продаже государственной доли в размере 57.118 % в уставном капитале ООО «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» (Компания) группе компаний «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI), через полностью принадлежащую CCI дочернюю компанию «CCI International Holland B.V.», за 252,28 миллиона долларов США (Сделка).
Сделка одобрена Государственной комиссией по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества. Закрытие сделки потребует определенных одобрений со стороны регулирующих органов.
Сделка организована в форме открытого процесса продажи в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 27  октября 2020 г. № УП-6096 в соответствии с общепринятой международной практикой и законодательством Республики Узбекистан.
Rothschild & Co выступает в качестве финансового консультанта АУГА, Dentons выступает в качестве юридического консультанта АУГА.
О Компании Coca-Cola
CCBU является крупнейшим производителем газированных безалкогольных напитков в Узбекистане с производственными мощностями в Ташкенте, Намангане и Ургенче, а также сетью складов. По итогам 2020 года чистая прибыль Компании составила 205 миллиардов сум.
По завершению Сделки Агентство по управлению государственными активами предоставит дополнительную информацию и заявление для общественности и средств массовой информации.