Давлат активларини бошқариш агeнтлиги томонидан жисмоний ва юридик шахсларга янада қулайлик яратиш мақсадида ишлаб чиқилган «Davaktiv» мобил иловаси ишга тушди.
«Davaktiv» мобил иловасидан фойдаланиш йўриқномаси:
Илова Давактив агентлиги томонидан кўрсатиладиган давлат хизматларидан ягона нуқтадан фойдаланиш ҳамда давлат активлари ҳақида тезкор маълумот олиш имконини беради.
Илова Умимий маълумотлар, Хизматлар ва Шахсий кабинет модулларидан иборат:
I. "Умумий маълумотлар" модули фойдаланувчиларга Агентлик фаолияти билан боғлиқ статистик маълумотлар ва ҳисоботлар, Агентликнинг раҳбарияти ва таркибий тузилмаси, бўш иш ўринлари ҳақидаги маълумотлар, хусусийлаштириш ва давлат активларини бошқариш соҳасига оид энг сўнгги янгиликлар ва эълонлар, Агентлик томонидан очиқланадиган маълумотлар рўйхати ҳамда бир қатор бошқа фойдали маълумотларни интерактив шаклда тақдим этади. Ушбу модуль фойдаланувчиларга қулай интерфейс орқали керакли маълумотларни топиш имконини беради.
II. "Хизматлар" модули фойдаланувчиларга Давактив агентлиги томонидан кўрсатиладиган давлат интерактив хизматларидан фойдаланиш имконини берувчи қуйи тизим ҳисобланади. Модуль таркибига давлат хизматлари, ижарага олиш, тўловга қобилиятсизлик, баҳолаш ва риелторлик фаолияти, электрон аукционлар, онлайн мурожаат ҳамда бошқа кўплаб хизматларга оид бўлимлар киради.
1. Интерактив хизматлар
Давлат хизматлари рўйхати МйГов портали орқали тақдим этилади. Хизмат номи ва қисқача маълумотлар билан танишиб, керакли хизматга ҳавола орқали ўтишингиз мумкин.
1. Ижара
Давлат активлари бўйича ижара маълумотларини кўриш ва саралаш имконияти мавжуд. Шунингдек, ижара олиш учун ариза юбориш ҳаволаси ҳам тақдим этилади.
1. Тўловга қобилиятсизлик
Корхоналарнинг тўловга қобилиятини корхона номи ёки СТИР рақамини киритган ҳолда текшириш имконияти мавжуд. Шунингдек, банкрот корхоналар ҳақида батафсил маълумот тақдим этади.
1. Баҳолаш ва риелторлик фаолияти
Риелтор ва баҳолаш ташкилотлари ҳақидаги маълумотларни кўришингиз, уларни текширишингиз ва улашишингиз мумкин. Сертификатлар ҳақиқийлигини ҚР-код орқали текшириш функцияси мавжуд.
1. Суд бошқарувчилари аттестациясини ҳақиқийлигини текшириш
Суд бошқарувчилари аттестациясини ҳақиқийлигини сертификат рақами орқали текшириш имкониятини тақдим этади.
1. ва шу каби бошқа фойдали бўлимлар.
III. "Шахсий кабинет" модули фойдаланувчиларнинг шахсий маълумотларини бошқариш, хавфсизлик созламаларини ўрнатиш ҳамда индивидуал имкониятларни тақдим этиш учун хизмат қилади.
"Davaktiv" мобил иловасини Google Play (Android мобил қурилмалари учун юклаб олиш ҳаволаси) ва App Store (IOS мобил қурилмалари учун юклаб олиш ҳаволаси) орқали юклаб олиш мумкин.

Запущено мобильное приложение «Davaktiv»
Агентство по управлению государственными активами запустило мобильное приложение «Davaktiv», разработанное с целью создания удобств для физических и юридических лиц.
Руководство по использованию мобильного приложения «Davaktiv»:
Приложение предоставляет возможность пользоваться государственными услугами, предоставляемыми Агентством госактивов, через единую точку доступа, а также получения оперативной информации о государственных активах.
Приложение состоит из модулей «Общая информация», «Услуги» и «Личный кабинет»:
I. Модуль «Общая информация» предоставляет пользователям статистические данные и отчёты, информацию о руководстве и организационной структуре Агентства, сведения о вакансиях, последние новости и объявления в сфере приватизации и управления государственными активами, перечень раскрываемых Агентством открытых данных, а также ряд других полезных сведений в интерактивной форме. Этот модуль позволяет пользователям находить необходимую информацию через удобный интерфейс.
II. Модуль «Услуги» представляет собой подсистему, позволяющую пользователям воспользоваться государственными интерактивными услугами, предоставляемыми Агентством госактивов. В состав модуля входят такие разделы как, интерактивные услуги, аренда, неплатёжеспособность, оценочная и риэлторская деятельность, электронный аукцион, онлайн-обращения, а также многие другие.
1. Интерактивные услуги
Список интерактивных государственных услуг предоставляется через портал MyGov. Ознакомившись с наименованием услуги и краткой информацией, вы можете перейти к необходимой услуге по ссылке.
1. Аренда
Предоставляется возможность просматривать и фильтровать информацию об аренде государственных активов. Также доступна ссылка для подачи заявки онлайн на аренду.
1. Неплатежеспособность
Предоставляется возможность проверить платежеспособность предприятий, посредством ввода названия или ИНН компании. Также доступна подробная информация о предприятиях - банкротах.
1. Оценочная и риэлторская деятельность
Можно просматривать, проверять и делиться информацией о риэлторских и оценочных организациях. Также имеется функция проверки подлинности сертификатов через QR-код.
1. Проверка подлинности аттестации судебных управляющих
Этот раздел предоставляет возможность проверить подлинность аттестации судебных управляющих через номер сертификата.
1. другие полезные разделы.
III. Модуль «Личный кабинет» предназначен для управления личными данными пользователей, настройки параметров безопасности и предоставления индивидуальных возможностей.
Мобильное приложение «Davaktiv» можно скачать через следующие ссылкиGoogle Play (ссылка скачивания для мобильных устройств на платформе Android) и App Store (ссылка скачивания для мобильных устройств на платформе iOS).