“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакети бўйича савдоларнинг натижаси юзасидан ахборот
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетини “Совкомбанк” ОАЖ (Россия Федерацияси) билан 4,0 млн. АҚШ долларига сотиш юзасидан келишув (Битим)га эришилганини маълум қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2020 - 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида” 2020 йил 12 майдаги ПФ - 5992-сон Фармонига мувофиқ ҳамда халқаро талаблардан келиб чиқиб, “Ўзагроэкспортбанк” АТБ фаолияти таҳлили (due diligence) натижалари ва хусусийлаштириш бўйича консультант тавсиясига кўра тижорат банкнинг 100 фоиз давлат акция пакетини яхлит ҳолда, рақобатга асосланган оммавий ошкора сотув жараёни амалга оширилди.
Сотиш жараёнига хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида “Grant Thornton” ва баҳолаш учун “KPMG” халқаро компаниялари жалб этилган.
Ўзагроэкспортбанк” АТБнинг устав капиталидаги давлат акция пакетини сотиб олиш бўйича жами 4 та талабгорлардан қизиқиш билдирилган ва улардан таклифлар келиб тушган.
Ҳар бир талабгорга банкка оид молиявий, ҳуқуқий, ташкилий ва солиқ маълумотлари билан танишиш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш, фаолиятни таҳлил (due diligence) қилиш, банк менежменти ва хусусийлаштириш бўйича консультантга саволлар бериш, банкка ташриф буюрган ҳолда ўрганиш имконияти яратилди.
Келиб тушган таклифлар орасида “Совкомбанк” ОАЖ номзоди  бевосита банк фаолияти билан шуғулланиши, мамлакатимизга хорижий инвестиция билан биргаликда чет эл банки тажрибаси, замонавий молиявий маҳсулотлар ва хизматларни жорий қилиш каби талабларга жавоб беради.
“Совкомбанк” томонидан келиб тушган таклиф банк соҳасига оид қонун ва қоидалар талаблари, хусусийлаштириш бўйича консультант тавсияларига мувофиқлиги, шунингдек, “Совкомбанк” ОАЖнинг “Ўзагроэкспортбанк” АТБни ривожлантириш режалари   инобатга олиниб, “Совкомбанк” ОАЖ оммавий танлов ғолиби деб тан олинди ва шу муносабат билан Битим юзасидан Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда мазкур банк ўртасида ҳуқуқий мажбуриятларга эга ҳужжатлар имзоланди.
Маълумот учун: “Совкомбанк” ОАЖ активлари бўйича Россия Федерациясининг энг йирик ўнталигига кирадиган универсал банк. 2021 йил 30 сентябр ҳолатига кўра, банк активлари 1,9 трлн. рублни, капитал 224 млрд. рублни ташкил этган. Россия Федерациясининг 1000 та аҳоли пунктларида жойлашган 2,3 мингдан ортиқ банк офисларида 23 минг ходим меҳнат қилади. Банк 12 миллион мижозга хизмат кўрсатади. Банкнинг халқаро кредит рейтинглари: S&P – “BB”, «ижобий» прогноз, Moody’s – “Ba1”, “барқарор” прогноз, Fitch –   “BB +”.
“Ўзагроэкспортбанк” АТБ 2017 йилда қишлоқ хўжалик маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш ҳамда экспорт қилувчиларни молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида ташкил этилган. Банк бош офиси Тошкент шаҳрида жойлашган. 2021 йил якунларига кўра, “Ўзагроэкспортбанк” АТБ активлари 69 млрд. сўмдан кўпроқни ташкил этган.
Шу билан бирга, халқаро амалиёт қоидалари ҳамда сотув жараёнига мувофиқ, иштирокчи талабгорларнинг манфаатларини инобатга олган ҳолда, уларнинг аниқ номлари ва таклифларининг мазмуни ёритилмаганлигини билдирамиз.

Information on sale of 100% state block shares of JSCB "Uzagroexportbank"
The State Assets Management Agency informs about achievement of agreement (Transaction) with PJSC “Sovcombank” (Russian Federation) on sale of 100% state block of shares of JSCB “Uzagroexportbank” for 4.0 mln.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the strategy of the banking system reform of the Republic of Uzbekistan for the years 2020-2025" ¹ УП-5992 dated May 12, 2020, proceeding from the world practice, the results of the activity analysis of the JSCB "Uzagroexportbank" (due diligence), and following recommendations of the consultant on privatization, the process of selling 100% of state block of shares was realized on the competitive basis by means of public tender
For the sale process as a privatization consultant was attracted an international company "Grant Thornton", the assessment was conducted by the international company "KPMG".
Interest in purchasing the state block of shares of JSCB "Uzagroexportbank" was expressed by 4 bidders, from which applications were received.
Each bidder was given an opportunity of access of the Virtual Data Room (VDR) to study financial, legal, organisational and tax information related to the bank, carry out analysis of the activity (due diligence), receive answers from the consultant on privatisation, the bank management and were given a possibility to visit the bank.
It was taken into account that among the received proposals, “Sovcombank” meets the requirements as a contender directly engaged in banking activities, able to bring not only foreign investment in the country, but also the experience of a foreign bank, modern financial products and services.
Taking into account the compliance of “Sovcombank's” proposal with the legal and regulatory requirements governing banking activities and the recommendations of the privatization consultant, as well as taking into account the price parameters of the proposal and “Sovcombank's” intention to develop JSCB “Uzagroexportbank”, “Sovcombank” was chosen as the winner of the public tender, in connection with which legally binding documents on the Transaction were signed between it and the State Assets Management Agency.
For reference: PAO “Sovcombank” is a universal bank, one of the ten largest banks of the Russian Federation. As of September 30, 2021, the bank's assets consists of RUR 1.9 trillion with equity of RUR 224 bln. The Bank has 23,000 employees working in over 2,300 offices in 1,000 locations across the Russian Federation. The Bank serves 12 million customers. The bank's international credit ratings are as follows: S&P - "BB", forecast "positive", Moody's - "Ba1", forecast "stable", Fitch - "BB+".
JSCB “Uzagroexportbank” was established in 2017 to create favorable conditions for producers of agro-industrial products and financial support of exporting organizations. The head office of the bank is located in Tashkent. At the end of 2021, the assets of JSCB "Uzagroexportbank" exceeded 69 billion soums.
At the same time, we inform that in line with international practice, in the interests of the participating bidders we don't disclose the names and content of their proposals.