“Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакети бўйича савдоларнинг натижаси юзасидан ахборот
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги “Ўзагроэкспортбанк” АТБ устав капиталидаги 100 фоиз давлат акция пакетини “Совкомбанк” ОАЖ (Россия Федерацияси) билан 4,0 млн. АҚШ долларига сотиш юзасидан келишув (Битим)га эришилганини маълум қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2020 - 2025 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси тўғрисида” 2020 йил 12 майдаги ПФ - 5992-сон Фармонига мувофиқ ҳамда халқаро талаблардан келиб чиқиб, “Ўзагроэкспортбанк” АТБ фаолияти таҳлили (due diligence) натижалари ва хусусийлаштириш бўйича консультант тавсиясига кўра тижорат банкнинг 100 фоиз давлат акция пакетини яхлит ҳолда, рақобатга асосланган оммавий ошкора сотув жараёни амалга оширилди.
Сотиш жараёнига хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида “Grant Thornton” ва баҳолаш учун “KPMG” халқаро компаниялари жалб этилган.
Ўзагроэкспортбанк” АТБнинг устав капиталидаги давлат акция пакетини сотиб олиш бўйича жами 4 та талабгорлардан қизиқиш билдирилган ва улардан таклифлар келиб тушган.
Ҳар бир талабгорга банкка оид молиявий, ҳуқуқий, ташкилий ва солиқ маълумотлари билан танишиш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш, фаолиятни таҳлил (due diligence) қилиш, банк менежменти ва хусусийлаштириш бўйича консультантга саволлар бериш, банкка ташриф буюрган ҳолда ўрганиш имконияти яратилди.
Келиб тушган таклифлар орасида “Совкомбанк” ОАЖ номзоди  бевосита банк фаолияти билан шуғулланиши, мамлакатимизга хорижий инвестиция билан биргаликда чет эл банки тажрибаси, замонавий молиявий маҳсулотлар ва хизматларни жорий қилиш каби талабларга жавоб беради.
“Совкомбанк” томонидан келиб тушган таклиф банк соҳасига оид қонун ва қоидалар талаблари, хусусийлаштириш бўйича консультант тавсияларига мувофиқлиги, шунингдек, “Совкомбанк” ОАЖнинг “Ўзагроэкспортбанк” АТБни ривожлантириш режалари   инобатга олиниб, “Совкомбанк” ОАЖ оммавий танлов ғолиби деб тан олинди ва шу муносабат билан Битим юзасидан Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда мазкур банк ўртасида ҳуқуқий мажбуриятларга эга ҳужжатлар имзоланди.
Маълумот учун: “Совкомбанк” ОАЖ активлари бўйича Россия Федерациясининг энг йирик ўнталигига кирадиган универсал банк. 2021 йил 30 сентябр ҳолатига кўра, банк активлари 1,9 трлн. рублни, капитал 224 млрд. рублни ташкил этган. Россия Федерациясининг 1000 та аҳоли пунктларида жойлашган 2,3 мингдан ортиқ банк офисларида 23 минг ходим меҳнат қилади. Банк 12 миллион мижозга хизмат кўрсатади. Банкнинг халқаро кредит рейтинглари: S&P – “BB”, «ижобий» прогноз, Moody’s – “Ba1”, “барқарор” прогноз, Fitch –   “BB +”.
“Ўзагроэкспортбанк” АТБ 2017 йилда қишлоқ хўжалик маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиш ҳамда экспорт қилувчиларни молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида ташкил этилган. Банк бош офиси Тошкент шаҳрида жойлашган. 2021 йил якунларига кўра, “Ўзагроэкспортбанк” АТБ активлари 69 млрд. сўмдан кўпроқни ташкил этган.
Шу билан бирга, халқаро амалиёт қоидалари ҳамда сотув жараёнига мувофиқ, иштирокчи талабгорларнинг манфаатларини инобатга олган ҳолда, уларнинг аниқ номлари ва таклифларининг мазмуни ёритилмаганлигини билдирамиз.

Информация по продаже 100% государственного пакета акций АКБ “Узагроэкспортбанк”
Агентство по управлению государственными активами сообщает о достижении соглашения (Сделка) с ПАО “Совкомбанк” (Российская Федерация) о продаже 100% государственного пакета акций АКБ “Узагроэкспортбанк” за 4,0 млн долларов США.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан “О стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан на 2020-2025 годы” № УП-5992 от 12 мая 2020 года, исходя из мировой практики, результатов анализа деятельности АКБ “Узагроэкспортбанк” (due diligence), а также, следуя рекомендациям консультанта по приватизации, процесс продажи 100 процентов государственного пакета акций реализован на конкурентной основе путем публичного конкурса.
Для процесса продажи в качестве консультанта по приватизации была привлечена международная компания “Grant Thornton”, оценка произведена международной компанией “KPMG”.
Интерес в приобретении государственного пакета акций АКБ “Узагроэкспортбанк” выразили 4 претендента, от которых были получены заявки.
Каждому претенденту была предоставлена возможность доступа в комнату виртуальных данных (VDR) для изучения относящейся к банку финансовой, юридической, организационной и налоговой информации, проведения анализа деятельности (due diligence), получения ответов от консультанта по приватизации, менеджмента банка и предоставлена возможность посещения банка.
Было принято во внимание, что среди поступивших предложений, ПАО “Совкомбанк” отвечает требованиям как претендент, непосредственно занимающийся банковской деятельностью, способный привнести не только иностранные инвестиции в страну, но также и опыт иностранного банка, современные финансовые продукты и услуги.
Принимая во внимание соответствие предложения ПАО “Совкомбанк” нормативно-правовым требованиям, регулирующим банковскую деятельность и рекомендациям консультанта по приватизации, а также учитывая ценовые параметры предложения и намерения ПАО “Совкомбанк” по развитию АКБ “Узагроэкспортбанк”,  ПАО “Совкомбанк” был выбран победителем публичного конкурса, в связи с чем между ним и Агентством по управлению государственными активами были подписаны юридически обязывающие документы по Сделке.
Справочно: ПАО «Совкомбанк» — универсальный банк, входящий в десятку крупнейших банков Российской Федерации. По состоянию на 30 сентября 2021 года активы банка составляют 1,9 трлн. руб., капитал составил 224 млрд. руб. В банке работает 23 тысяч сотрудников более чем в 2,3 тыс. офисах, расположенных в 1 000 населенных пунктах Российской Федерации. Банк обслуживает 12 миллионов клиентов. Кредитные рейтинги банка по международной шкале: S&P - «ВВ», прогноз «позитивный», Moody’s -«Вa1», прогноз «стабильный», Fitch - «ВB+».
АКБ Узагроэкспортбанк был создан в 2017 году для создания благоприятных условий для производителей агропромышленной продукции и финансовой поддержки организаций-экспортёров. Головной офис банка расположен в Ташкенте. По итогам 2021 года активы АКБ «Узагроэкспортбанк» превысили 69 млрд. сум.
Вместе с тем сообщаем, что в соответствии с правилами международной практики, в интересах участвовавших претендентов, мы не раскрываем их наименования и содержание предложений.