Ўзбек тили байрами куни муносабати билан маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди
Давактив агентлигида Ўзбек тилига давлат мақоми берилганининг 34 йиллиги ҳамда 21 октябрь Ўзбек тили байрами куни муносабати билан ташкил этилган маънавий-маърифий тадбирда тизимнинг барча ходимлари қамраб олинди.
Маънавий-маърифий тадбирда Алишер Навоий номидаги ўзбек тили ва адабиёти университети кафедра мудири, филология фанлари бўйича фалсафа доктори Роҳила Абдуллаева ҳамда шу университетнинг катта ўқитувчиси, филология фанлари бўйича фалсафа доктори Юлдуз Абдуҳакимовалар ўз маърузалари билан иштирок этди.
Тил – ҳаётнинг бошланиши! Тил – ҳар бир миллатнинг руҳи! Буюк аждодларимиз, ота-боболаримиз айнан она тилимиз орқали жаҳонга ўз сўзини айтгани, халқимизнинг кўп асрлик маданий, илмий-маърифий ва бадиий тафаккури, интеллектуал салоҳиятининг бебаҳо маҳсули бўлган ўзбек тили жаҳондаги бой ва қадимий тиллардан бири эканлигига урғу берилди. Давлат ривожланиши билан давлат тили ҳам ривожланади. Халқ мустақиллигининг асосий белгиси – бу она тили ва миллий маданияти. Дунёнинг барча давлатлари ўз она тилларини асраб-авайлашга интилишади, шунинг учун ҳар қандай давлат ўзининг маданий мероси ва она тилини алоҳида ҳурмат қилиши таъкидланди.
Шунингдек,  маърузачилар "Ўзбек тилининг пайдо бўлиш тарихи ва ривожланиш босқичлари", "Юртимизда ўзбек тилининг нуфузини янада ошириш", "Давлат тилини ривожлантириш, вазирлик ва идораларда иш юритишни тўлиқ давлат тилида ташкил қилиш" мавзуларига ҳам тўхталиб ўтди.

Организовано духовно-просветительское мероприятие по случаю Дня праздника узбекского языка
Все сотрудники системы Агентства госактивов были включены в духовно-просветительское мероприятие, в связи с 34-летием придания узбекскому языку государственного статуса и 21 октябряДнем праздника узбекского языка.
В духовно-просветительском мероприятии со своими докладами приняли участие доктор философии филологических наук, заведующая кафедрой Университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Рохила Абдуллаева, а также доктор философии филологических наук, старший преподаватель этого вуза Юлдуз Абдухакимова.
Язык – начало жизни! Язык – душа каждого народа! Подчеркивалось, что узбекский язык, являющийся бесценным продуктом многовекового культурного, научного, образовательного и художественного мышления и интеллектуального потенциала нашего народа, является одним из богатейших и древних языков мира. С развитием государства развивается и государственный язык. Главным признаком независимости народа является его родной язык и национальная культура. Все страны мира стремятся сохранить свои родные языки, поэтому было подчеркнуто, что любая страна должна с особым уважением относиться к своему культурному наследию и родному языку.
Также выступающие затронули темы «История узбекского языка и этапы его развития», «Дальнейшее усиление влияния узбекского языка в нашей стране», «Развитие государственного языка, организация работы в министерствах и ведомствах на государственном языке».
На мероприятии на вопросы, заданные сотрудниками, были даны ответы на конкретных примерах.
В завершение духовно-просветительского мероприятия гостям были вручены памятные подарки Агентства госактивов.