Давактив агентлигида навбатдаги "Раҳбар ва ёшлар" очиқ мулоқоти ташкил этилди
Жорий йил 24 декабрь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков иштирокида тизимидаги ёшлар билан "Раҳбар ва ёшлар" очиқ мулоқоти ташкил қилинди. Мазкур тадбир Агентликнинг марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари ва тизим ташкилотларининг 230 дан ортиқ ёшлари иштирокида бўлиб ўтди.
А.Ортиков сўзининг бошида Муҳтарам Президентимиз томонидан 2024 йил Ўзбекистонда “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили” деб эълон қилинганлиги, шунингдек, Президентимизнинг 2024 йил 21 февралдаги “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини “Ёшлар ва бизнесни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Фармони қабул қилинганлиги, юртимизда ёшларга бўлган эътибор ва уларга нисбатан ишончнинг юқори эканлигидан далолат беришини таъкидлаб ўтди.
Ўз ўрнида, бугунги кунда Давактив агентлиги тизимида 255 нафар ёшлар фаолият кўрсатиб келаётган бўлса (жами тизимдаги ходимларнинг 24 фоизи), улардан 20 нафари раҳбарлик лавозимларида ишлаб келмоқда. Жорий йил мобайнида ёшлар билан ишлаш, хусусан уларни қўллаб-қувватлаш, малакасини ошириш бўйича тизимда бир қатор ишлар амалга оширилди. Жумладан, Давактив агентлиги тизимидаги ёшларнинг билим ва салоҳиятларини ошириш мақсадида:
• Давактив агентлигининг бир қатор ёш ходимлари Хитой Халқ Республикасида “Давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш ва Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлиги соҳасидаги салоҳиятини ошириш” мавзусида ўтказилган семинарда қатнашишди;
• Икки ёш ходимлар томонидан Бирлашган Араб Амирликларида бизнес соҳа вакилларига Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнлари тақдимот қилинди ҳамда Туркия Республикасида бўлиб ўтган “Ўзбекистон-Туркия бизнес форуми” доирасида иштироки таъминланди;
• Бир нафар ёш ходим Швейцариянинг Женева, АҚШнинг Вашингтон ва Қозоғистоннинг Остона шаҳарларида бўлиб ўтган Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳининг йиғилишларида қатнашди;
• Бир нафар ёш ходим Япониянинг Токио шаҳрида бўлиб ўтган “Лойиҳаларни бошқариш” бўйича тренингда иштирок этиб, хорижий давлатлар тажрибаларини ўрганиб қайтди.
Шунингдек, Давактив агентлиги тизимида фаолият олиб бораётган ёш ходимлардан 2 нафари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштиришга тайёрлаш бошқармаси бош мутахассиси Оманов Шохжахон ва Методология бошқармаси етакчи мутахассиси Яхшибоев Шоҳруҳ ҳозирда Жанубий Кореянинг “Ajou University” университетининг “MBA in IT-Business” магистратура босқичини якунлаш арафасида эканлиги айтиб ўтилди.
Тадбир давомида Давактив агентлигининг бир қатор ёш ходимлари ўз маърузалари билан ҳам иштирок этди ва ўзининг тажрибаси ва ёшларга яратилган шароитлар ҳақида сўз юритди.
Келгусида ҳам Давактив агентлиги тизимида фаолият олиб бораётган ёшларни қўллаб-қувватлаш бўйича ишларни тизимли равишда давом эттирилиши таъкидланиб ўтилди.
Тадбир сўнгида, Давактив агентлигининг ёшлари томонидан бир қатор таклифлар билдирилди ҳамда уларнинг таклифлари 2025 йил учун ишлаб чиқиладиган Ёшлар билан ишлаш бўйича Давактив агентлигининг дастурига киритилиши белгиланди. Ўз ўрнида, энг фаол ва изланувчан ёшларга ташаккурнома ва эсдалик совғалари топширилди.

В Агентстве госактивов состоялся очередной открытый диалог "Руководитель и молодежь"
24 декабря текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами состоялся открытый диалог "Руководитель и молодежь" с участием директора Агентства госактивов Акмалхона Ортикова. Мероприятие прошло с участием более 230 молодых специалистов центрального аппарата, территориальных управлений и подведомственных структур Агентства.
В начале своего выступления А.Ортиков отметил, что по инициативе Президента в Узбекистане 2024 год был объявлен «Годом поддержки молодежи и бизнеса», а также был принят Указ Президента от 21 февраля 2024 года о «Государственной программе по реализации стратегии «Узбекистан — 2030» в год «поддержки молодежи и бизнеса». Он подчеркнул, что это свидетельствует о высоком внимании и доверии, оказанном молодежи в нашей стране.
На данный момент в системе Агентства госактивов работают 255 молодых специалистов (24% от общего числа сотрудников системы), 20 из которых занимают руководящие должности. В текущем году в системе было реализовано несколько инициатив по работе с молодежью, в частности, направленных на их поддержку и повышение квалификации. К примеру, для повышения знаний и потенциала молодых кадров Агентства были предприняты следующие шаги:
• Несколько молодых сотрудников Агентства госактивов приняли участие в семинаре, проходившем в Китайской Народной Республике, на тему «Приватизация предприятий с участием государства и повышение потенциала Узбекистана в области международного сотрудничества».
• Два молодых сотрудника представили презентацию о процессе приватизации в Узбекистане для представителей бизнеса в Объединенных Арабских Эмиратах, а также приняли участие в «Узбекско-Турецком бизнес-форуме», прошедшем в Турецкой Республике.
• Один молодой сотрудник принял участие во встречах Рабочей группы по присоединению Узбекистана ко Всемирной торговой организации, которые прошли в Женеве (Швейцария), Вашингтоне (США) и Астане (Казахстан).
• Один молодой сотрудник участвовал в тренинге по «Управлению проектами», который проходил в Токио (Япония), и вернулся с ценным опытом международной практики.
Также было отмечено, что 2 молодых сотрудников Агентства госактивов, главный специалист Управления приватизации и подготовке к приватизации государственных активов Оманов Шохжахон и ведущий специалист Управления методологии Яхшибоев Шохрух, в настоящее время находятся на завершающем этапе магистратуры «MBA in IT-Business» в Университете «Ajou University» (Южная Корея).
В ходе мероприятия ряд молодых сотрудников Агентства госактивов также выступили с докладами, поделились своим опытом и рассказали о созданных для молодежи возможностях и условиях для развития.
Было подчеркнуто, что в будущем работа по поддержке молодежи, ведущей деятельность в системе Агентства госактивов будет продолжаться в системном порядке.
В конце мероприятия молодые сотрудники Агентства госактивов выдвинули ряд предложений, которые будут включены в разрабатываемую на 2025 год Программу по работе с молодежью Агентства госактивов. В свою очередь, самым активным и инициативным молодым сотрудникам были вручены благодарственные письма и памятные подарки.