“ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши сотилганлиги тўғрисида ахборот
Давактив агентлиги Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарорига мувофиқ, “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ (кейинги ўринларда – Жамият) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини 133,7 млрд. сўм қийматда сотиб олиш бўйича савдо ғолиби – “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” МЧЖ билан шартнома шартлари (тўлов муддатлари ва шакллари)ни келишган ҳолда олди-сотди шартномаси имзоланганлигини маълум қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги "Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида"ги ПФ-6167-сон Фармонига мувофиқ хусуcийлаштирилиши белгиланган “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets) томонидан жалб қилинадиган консультант томонидан амалга оширилиши белгиланган.
Аввал ахборот берилганидек, ушбу хусусийлаштириш жараёнларини энг яхши халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун танлов асосида Grant Thornton халқаро консалтинг компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилинган ва “Dentons” халқаро юридик фирмаси томонидан ҳуқуқий ҳамроҳлик қилинган.
Консультант томонидан ушбу савдо жараёни бўйича кенг кўламли маркетинг ишлари олиб борилиб, хусусийлаштириш жараёнининг “Investor sounding” (инвесторларни хабардор қилиш/огоҳлантириш) босқичида Жамият тўғрисида инвестиция тизерлари (Investment teasers) тайёрланган ва Grant Thornton консалтинг компанияси томонидан, жумладан унинг халқаро офислар тармоғи орқали Жамият фаолият юритаётган соҳадаги 25 дан ортиқ хорижий ва маҳаллий инвесторларга юборилган.
Натижада, рақобат муҳити таъминланган ҳолда талабгорларнинг савдо жараёнларида иштирок этиш учун аризалари Консультантга келиб тушган.
Хусусийлаштириш жараёнларининг кейинги босқичларида қизиқиш билдирган талабгорларга Активнинг фаолияти билан яқиндан танишишлари учун консультант томонидан тайёрланган солиқ, молия, ҳуқуқий ва экологик таҳлиллар (due-diligence) мавжуд бўлган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ҳамда Жамият бошқаруви, шунингдек, Консультантга саволлар бериш, Жамиятга ташриф буюрган ҳолда ўрганиш имконияти яратилган.
Шунга кўра, ушбу талабгорлардан Жамиятни сотиб олиш бўйича мажбуриятга эга бўлган (Binding offer) таклифлари қабул қилинган.
Консультант тавсиясига асосан, шунингдек “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” МЧЖ томонидан таклиф этилган нарх таклифи бошқа талабгорнинг нарх таклифидан ҳамда мустақил баҳолаш ташкилоти томонидан тақдим этилган баҳолаш ҳисоботидаги Жамиятнинг тавсиявий бозор қийматидан юқорилигини инобатга олиб Давлат тендер коммиссиясининг тегишли йиғилиш баёни қарори билан ушбу талабгорнинг таклифи энг яхши таклиф сифатида қайд этилган ва савдо ғолиби деб топилган.

Information about the sale of a 100 percent state share of “Uzgashkliti” LLC
State Assets Management Agency, in accordance with the relevant resolution of the State Tender Commission, announces the signing of Sale and Purchase Agreement, negotiating agreement terms ( dates and forms of payment), with the winner of the public sales for purchase of 100% state share in the authorized capital of "UzGASHKLITI" LLC (hereinafter - the Company) for 133.7 billion soums - "SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT" LLC.
In accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan on February 11, 2021 №PD-6167 "About measures on further acceleration of privatization processes of state assets", sale of 100% state share in authorized capital of "UzGASHKLITI" LLC is realized by the consultant attracted by "UzAssets Investment Company" JSC (hereinafter - UzAssets).
As previously informed, the international consulting company Grant Thornton was attracted for carrying out the privatization process of this state asset on the basis of the best international experience, and the legal support was provided by the international law firm Dentons.
As part of this sales process, complex marketing events were carried out, including the sending of investment teasers by Grant Thornton to more than 25 international and local investors, including through its network of international offices, at the stage of "Investor sounding".
As a result, the Consultant received proposals to participate in the sales processes by providing a competitive environment.
Applicants interested in the next stages of the privatization processes were given the opportunity to access the Virtual Data Room (VDR), including financial, legal, environmental and tax due-diligence, prepared by a consultant, as well as the opportunity to address questions to the Consultant and examine the Company's performance directly by visiting it.
Accordingly, binding offers to purchase this asset were accepted from these applicants.
Based on recommendations of the Consultant and considering that the price offered by SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT LLC is higher than the price range offered by other bidders, as well as the estimated market value of the Company calculated by the Consultant and the independent appraisal organization, the proposal of this applicant was considered the best and the successful by relevant resolution of the State Tender Commission.