“ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши сотилганлиги тўғрисида ахборот
Давактив агентлиги Давлат тендер комиссиясининг тегишли қарорига мувофиқ, “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ (кейинги ўринларда – Жамият) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини 133,7 млрд. сўм қийматда сотиб олиш бўйича савдо ғолиби – “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” МЧЖ билан шартнома шартлари (тўлов муддатлари ва шакллари)ни келишган ҳолда олди-сотди шартномаси имзоланганлигини маълум қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги "Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида"ги ПФ-6167-сон Фармонига мувофиқ хусуcийлаштирилиши белгиланган “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets) томонидан жалб қилинадиган консультант томонидан амалга оширилиши белгиланган.
Аввал ахборот берилганидек, ушбу хусусийлаштириш жараёнларини энг яхши халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун танлов асосида Grant Thornton халқаро консалтинг компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилинган ва “Dentons” халқаро юридик фирмаси томонидан ҳуқуқий ҳамроҳлик қилинган.
Консультант томонидан ушбу савдо жараёни бўйича кенг кўламли маркетинг ишлари олиб борилиб, хусусийлаштириш жараёнининг “Investor sounding” (инвесторларни хабардор қилиш/огоҳлантириш) босқичида Жамият тўғрисида инвестиция тизерлари (Investment teasers) тайёрланган ва Grant Thornton консалтинг компанияси томонидан, жумладан унинг халқаро офислар тармоғи орқали Жамият фаолият юритаётган соҳадаги 25 дан ортиқ хорижий ва маҳаллий инвесторларга юборилган.
Натижада, рақобат муҳити таъминланган ҳолда талабгорларнинг савдо жараёнларида иштирок этиш учун аризалари Консультантга келиб тушган.
Хусусийлаштириш жараёнларининг кейинги босқичларида қизиқиш билдирган талабгорларга Активнинг фаолияти билан яқиндан танишишлари учун консультант томонидан тайёрланган солиқ, молия, ҳуқуқий ва экологик таҳлиллар (due-diligence) мавжуд бўлган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ҳамда Жамият бошқаруви, шунингдек, Консультантга саволлар бериш, Жамиятга ташриф буюрган ҳолда ўрганиш имконияти яратилган.
Шунга кўра, ушбу талабгорлардан Жамиятни сотиб олиш бўйича мажбуриятга эга бўлган (Binding offer) таклифлари қабул қилинган.
Консультант тавсиясига асосан, шунингдек “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” МЧЖ томонидан таклиф этилган нарх таклифи бошқа талабгорнинг нарх таклифидан ҳамда мустақил баҳолаш ташкилоти томонидан тақдим этилган баҳолаш ҳисоботидаги Жамиятнинг тавсиявий бозор қийматидан юқорилигини инобатга олиб Давлат тендер коммиссиясининг тегишли йиғилиш баёни қарори билан ушбу талабгорнинг таклифи энг яхши таклиф сифатида қайд этилган ва савдо ғолиби деб топилган.

Информация о продаже 100 процентной государственной доли ООО “Узгашклити”
Агентство по госактивам, согласно соответствующему решению Государственной тендерной комиссии, сообщает о подписании договора купли-продажи, согласовав условия договора (сроки и формы оплаты), с победителем публичных торгов по приобретению 100 процентной государственной доли в уставном капитале ООО «УзГАШКЛИТИ» (далее – «Общество») за 133,7 млрд. сум - ООО “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT”.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 года №УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», реализация 100% государственной доли в уставном капитале ООО "УзГАШКЛИТИ" осуществляется консультантом, привлеченным со стороны АО "Инвестиционная компания UzAssets" (далее – UzAssets).
Как мы сообщали ранее, для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта была привлечена международная консалтинговая компания Grant Thornton, а правовое сопровождение оказано международной юридической фирмой Dentons.
В рамках данного процесса продаж, были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров более 25 международным и местным инвесторам компанией Grant Thornton, в том числе через её сеть международных офисов, на этапе “Investor sounding” (информирование/уведомление инвесторов).
В результате, путём обеспечения конкурентной среды, в адрес Консультанта поступили заявки на участие в процессах продаж.
Претендентам, проявившим заинтересованность в следующих этапах процессов приватизации, для детального изучения деятельности Актива предоставлена возможность доступа к виртуальной комнате данных (VDR), включая финансовый, юридический, экологический и налоговый анализ (due-diligence), подготовленный консультантом, а также предоставлена возможность задать вопросы Консультанту и изучить деятельность Общества непосредственно посещая Общество.
Соответственно, от этих заявителей были приняты обязывающие предложения (Binding offer) о приобретении данного актива.
Согласно рекомендации Консультанта и учитывая, что предлагаемая цена ООО “SG ENGINEERING AND DEVELOPMENT” выше ценового диапазона предложенного другими претендентами, а также рассчитанной Консультантом и независимой оценочной организацией предполагаемой рыночной стоимости Общества, решением соответствующего протокола заседания Государственной тендерной комиссии предложение данного заявителя было признано лучшим предложением и победителем торгов.