O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan qabul qilingan hamda Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan idoraviy normativ-huquqiy hujjatlar
Davlat mulkini xususiylashtirishga tayyorlashda yuridik shaxsning (davlat ko‘chmas mulk obyektini balansda saqlovchining) rahbari tomonidan tasdiqlanadigan asosiy vositalarni inventarizatsiyadan o‘tkazish dalolatnomalarining shakllarini tasdiqlash to‘g‘risida 02.08.2024 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3541
Maydoni 2 000 metr kvadratgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini jismoniy shaxslarning onlayn-buyurtmanomasiga asosan xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida 18.03.2024 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3503
O‘zbekiston Respublikasining Yagona milliy baholash standartini tasdiqlash to‘g‘risida 28.12.2023 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3487
Vazirliklar, idoralar va mahalliy davlat hokimiyati organlariga tegishli bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini ularning roziligisiz ijaraga berish yoki sotish uchun savdoga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida 19.12.2022 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3403
Maydoni 2000 kvadrat metrgacha bo‘lgan bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk obyektlarini hokim yordamchilarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida 28.06.2022 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3372
Korporativ buyurtmachilarning xarid komissiyalari tomonidan dastlabki malaka tanlovini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi namunaviy nizomni tasdiqlash haqida 09.10.2021 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3324
O‘zbekiston Respublikasi Rieltorlik xizmatlarining milliy standarti (3-son RXMS) «Ko‘chmas mulk obyektlarining va ularga bo‘lgan huquqlarning savdosini tashkil etish»ni tasdiqlash to‘g‘risida 03.02.2015 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 2652
O‘zbekiston Respublikasi Rieltorlik xizmatlarining milliy standarti (2-son RXMS) «Ko‘chmas mulk bozorida axborot va maslahat xizmatlari»ni tasdiqlash to‘g‘risida 18.11.2014 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 2626
Rieltorlik tashkilotlari uchun jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat qoidalarini tasdiqlash haqida 24.08.2011 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 2257
O‘zbekiston Respublikasi Rieltorlik xizmatlarining milliy standarti (1-son rxms) “Rieltorlik xizmatlari sifatini nazorat qilishning ichki qoidalariga qo‘yiladigan umumiy talablar”ni tasdiqlash to‘g‘risida 12.07.2011 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 2244
Davlat va davlat ishtirokidagi korxonalarning ko‘chmas mulk obyektlarini O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi hududiy bo‘linmalarining onlayn-buyurtmanomasiga asosan to‘g‘ridan-to‘g‘ri elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida
07.07.2025 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 3644
Davlat aksiyalar paketi (ulushlari)ni ishonchli boshqaruvga berish bo‘yicha tanlovlar o‘tkazish qoidalarini tasdiqlash haqida 16.09.2004 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 1410
Davlat ulushlarini boshqarish bo‘yicha ishonchli boshqaruvchilar faoliyati samaradorligi monitoringini yuritish tartibi to‘g‘risida nizomni tasdiqlash haqida 30.07.2004 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 1394
Respublika teatr va tomosha muassasalari binolarini chet tashkilotlarga ijaraga berish va ijara haqini belgilash tartibi to‘g‘risida nizomni tasdiqlash haqida 23.06.2004 yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 1375

Ведомственные нормативно-правовые документы, принятые Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан и зарегистрированные в Министерстве юстиции
Об утверждении форм свидетельств проведения инвентаризации основных средств, утверждаемых руководителем юридического лица (хранителя государственного движимого имущества на балансе) при подготовке государственного имущества к приватизации зарегистрировано 02.08.2024 г., рег. номер 3541
Об утверждении Положения о порядке проведения прямых электронных онлайн-аукционов по приватизации или аренде свободных объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров на основе онлайн-заказу физических лиц зарегистрировано 18.03.2024 г., рег. номер 3503
Об утверждении Единого национального стандарта оценки Республики Узбекистан зарегистрировано 28.12.2023 г., рег. номер 3487
Об утверждении Положения о порядке продажи пустующих объектов государственной недвижимости, принадлежащих министерствам, ведомствам и органам местного самоуправления, для сдачи в аренду или продажи без их согласия зарегистрировано 19.12.2022 г., рег. номер 3403
Об утверждении Положения о порядке размещения пустующих объектов государственной недвижимости площадью до 2000 квадратных метров непосредственно на торгах электронного онлайн-аукциона на основании онлайн-заявки помощников хокима зарегистрировано 28.06.2022 г., рег. номер 3372
Об утверждении типового положения о порядке проведения начального квалификационного конкурса закупочными комиссиями корпоративных заказчиков зарегистрировано 09.10.2021 г., рег. номер 3324
Об утверждении Национального стандарта риэлторских услуг Республики Узбекистан (НСРУ № 3) «Организация торгов объектами недвижимости и правами на них» зарегистрировано 03.02.2015 г., рег. номер 2652
Об утверждении Национального стандарта риэлторских услуг Республики Узбекистан (НСРУ № 2) «Информационные и консультационные услуги на рынке недвижимости» зарегистрировано 18.11.2014 г., рег. номер 2626
Об утверждении правил внутреннего контроля по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для риэлторских организаций зарегистрировано 24.08.2011 г., рег. номер 2257
Об утверждении национального стандарта риэлторских услуг Республики Узбекистан (нсру № 1) «Общие требования, предъявляемые к внутренним правилам контроля качества риэлторских услуг» зарегистрировано 12.07.2011 г., рег. номер 2244
Об утверждении положения о порядке выставления объектов недвижимости предприятий с государственным участием непосредственно на электронные аукционные торги в режиме онлайн на основании онлайн-заказа территориальных подразделений Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан зарегистрировано 07.07.2025 г., рег. номер 3644
Об утверждении правил проведения конкурсов по передаче Государственных пакетов акций (долей) в доверительное управление зарегистрировано 16.09.2004 г., рег. номер 1410
Об утверждении положения о порядке ведения мониторинга эффективности деятельности доверительных управляющих по управлению государственными долями зарегистрировано 30.07.2004 г., рег. номер 1394
Об утверждении положения о порядке предоставления в аренду сторонним организациям помещений театрально-зрелищных предприятий Республики и установления арендной платы зарегистрировано 23.06.2004 г., рег. номер 1375