Joriy yilning 3-7 iyul kunlari nufuzli xalqaro moliya va ilmiy-tadqiqot institutlari, konsalting kompaniyalari vakillari hamda xorijiy ekspertlarni Toshkent shahrida birlashtirgan Xalqaro sheriklik tashabbuslari xaftaligi oʻtkazildi.
Ushbu xaftalik doirasida mamlkatimizning barcha muhim soha va yoʻnalishlari keng muhokama qilinib, qator tadbirlar tashkil etildi, xususan "Barqaror iqtisodiy taraqqiyot: dolzarb masalalar" mavzusidagi panelʼ sessiya boʻlib oʻtdi.
Mazkur panel sessiyada xorijiy ekspertlar qatorida Polsha Respublikasining Iqtisodiyot vazirligi sobiq bosh direktori Marek Grabarek nutq soʻzlab, Oʻzbekistonda xususiylashtirish va korporativ boshqaruv sohalarida amalga oshirilgan islohotlar hamda ularning natijalariga alohida toʻxtalib oʻtdi. 2021-2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi va Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisidagi qonun tasdiqlanganligi hamda ushbu xujjatlar amaliyotga joriy etilib, uning natijasida mazkur sohalar toʻliqligicha bozor mehanizmlariga muvofiqlashtirilganligini yuksak eʼtirof etdi.
Shuningdek Oʻzbekistonda xususiylashtirish xajmi soʻngi yillarda sezilarli darajada oshib borayotganligi, mamlakatda xususiy sektor uchun katta imkoniyatlarni yaratilayotganligidan dalolat berishini taʼkidladi.
Qolaversa, Marek Grabarek Ommaviy Axborot Vositalari vakillariga bergan intervyusida Oʻzbekistonda soʻnggi yillarda amalga oshirilgan huquqiy, ijtimoiy – iqtisodiy islohotlar koʻlami juda keng va samarali ekanligi, ularning natijalari bugungi kunda mamlakatda oʻz ifodasini topayotganligi hamda Oʻzbekistonning xalqaro reytinglarda yuqorilab borayotgani mazkur islohotlarning ijobiy natijalaridan biri ekani haqida fikr va mulohazalarini bildirdi.
Xususan, Marek Grabarek bilan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosidaOʻzbekistonning 2023-yil uchun belgilangan xususiylashtirish dasturi va uni amalga oshirish mexanizmi, bunda tajribani qoʻllash” va “Yangi tahrirdagi “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisida”gi Qonun loyihasini ishlab chiqishda, Yevropa Ittifoqi, xususan, Polsha davlatining tajribasi mavzusidagi davra suhbatlari oʻtkazildi. Unda xususiylashtirish sohasidagi ilgʻor iqtisodiy-ijtimoiy yoʻnalishlar yuzasidan mavzular oʻrtaga tashlandi.
Davra suhbati ikki mamlakat oʻrtasidagi iqtisodiy aloqalar va xususiylashtirish borasidagi qiziqarli savol – javoblar hamda mulohazalarga boy boʻldi.

В рамках Международной недели партнерских инициатив организована панельная сессия «Устойчивое экономическое развитие: актуальные вопросы».
3-7 июля текущего года в Ташкенте прошла Международная неделя партнерских инициатив, собравшая представителей престижных международных финансовых и исследовательских институтов, консалтинговых компаний, зарубежных экспертов.
В рамках этой недели были широко обсуждены все важные области и направления нашей страны и организованы ряд мероприятий, в частности, проведена панельная сессия на тему «Устойчивое экономическое развитие: актуальные вопросы».
На этой панельной сессии в числе зарубежных экспертов выступил Марек Грабарек - бывший генеральный директор Министерства экономики Польши, и особо отметил результаты реформ, проводимые в сфере приватизации и корпоративного управления в Узбекистане. Также, он высоко отметил утверждение Стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы и Закон об управлении государственным имуществом, а также реализацию этих документы на практике, в результате чего данные отрасли были полностью скоординированны с рыночными механизмами.
Он также отметил, что объемы приватизации в Узбекистане в последние годы значительно увеличиваются, что свидетельствует о создании больших возможностей для частного сектора в стране.
Кроме того, Марек Грабарек во время интервью средствам массовой информации высказал мнение о том, что масштаб правовых, социальных и экономических реформ, осуществленных в Узбекистане в последние годы, очень широк и эффективен, что их результаты отражаются в стране уже сегодня, и что повыщение Узбекистана в международных рейтингах является одним из положительных результатов данных реформ.
В частности, при участии Марека Грабарека в здании Агентства по управлению государственными активами состоялось заседание круглого стола на темы «Программа приватизации Узбекистана на 2023 год и механизм ее реализации с применением международного опыта» и «Опыт Европейского Союза, в частности Польши, в разработке новой редакции проекта Закона «О защите акционерных обществ и прав акционеров». При этом, обсуждены перспективные экономические и социальные направления в сфере приватизации.
Заседание круглого стола прошло насыщенно с интересными вопросами и комментариями по экономическим отношениям двух стран, в частности, приватизации.