O‘zbekiston Respublikasidagi amalga oshirilayotgan xususiylashtirish jarayonlari Shveytsariya-Osiyo savdo palatasi uchun taqdimot qilindi
Joriy yil 28 may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o‘rinbosari A. Miraliev Shveytsariyaning Jeneva shahrida bo‘lib o‘tgan JSTga a'zo bo'lish bo'yicha Ishchi guruhining 8-yig‘ilishida ishtirok etdi, hamda uning boshchiligidagi Davaktiv vakillaridan iborat delegasiya a'zolari Shveysariya-Osiyo savdo palatasi direktori boshchiligidagi delegasiya bilan Syurix shahrida uchrashuvlar o‘tkazdi.
Maʼlumot uchun: Shveytsariya-Osiyo savdo palatasi (SACC) 2005 yilda tashkil topgan hamda Shveytsariya va Osiyo oʻrtasidagi biznes va savdo aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan kompaniya hisoblanadi. Bugungi kunda kompaniya Osiya mintaqasidagi 18 dan ortiq davlatlar bilan savdo aloqalarini oʻrnatgan.
Uchrashuv davomida A. Miraliyev Oʻzbekiston iqtisodiyotida xususiy sektorni ulushini oshirish borasida olib borilayotgan islohotlar, xususiylashtirish jarayonlari va undagi imkoniyatlar boʻyicha batafsil taqdimot oʻtkazdi.
Shveytsariya biznes vakillarini malakatimiz iqtisodiyotiga investitsiya kiritishlariga chorlab, xususiylashtirish doirasida sotilishi belgilangan yirik davlat ishtirokidagi korxonalar boʻyicha batafsil maʼlumotlar berib oʻtdi.
Oʻz navbatida, Shveytsariya-Osiyo savdo palatasi direktori Urs Lustenberger Shvetsariya biznes soha vakillarini ushbu imkoniyatlar bilan tanishtirish va qoʻshimcha ravishda aniq sohalar boʻyicha hamkorlikni yanada kengaytirish taklifini ilgari surdi.

Проведена презентация для Швейцарско-Азиатской торговой палаты о текущих приватизационных процессах в Республике Узбекистан
28 мая текущего года заместитель директора Агентства по управлению государственными активами А.Миралиев принял участие в 8-м заседании Рабочей группы по вступлению в ВТО, прошедшей в Женеве, Швейцария, также члены делегации, состоящей из представителей Агентства госактивов встретились с делегацией, возглавляемой директором Швейцарско-Азиатской торговой палаты.
Для информации: Швейцарско-Азиатская торговая палата (SACC) была основана в 2005 году и направлена ​​на развитие деловых и торговых отношений между Швейцарией и Азией. Сегодня компания установила торговые отношения более чем с 18 странами азиатского региона.
Во время встречи А.Миралиев выступил с подробной презентацией о реформах по увеличению доли частного сектора в экономике Узбекистана, процессах приватизации и его возможностях.
Представители швейцарского бизнеса были приглашены инвестировать в экономику нашей страны и была предоставлена подробная информация о крупных предприятиях с государственным участием, подлежащих продаже в рамках приватизации.
В свою очередь, директор Швейцарско-Азиатской торговой палаты Урс Люстенбергер предложил познакомить представителей швейцарского бизнеса с этими возможностями и еще больше расширить сотрудничество в конкретных областях.