O‘zbekiston Respublikasidagi amalga oshirilayotgan xususiylashtirish jarayonlari Shveytsariya-Osiyo savdo palatasi uchun taqdimot qilindi
Joriy yil 28 may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o‘rinbosari A. Miraliev Shveytsariyaning Jeneva shahrida bo‘lib o‘tgan JSTga a'zo bo'lish bo'yicha Ishchi guruhining 8-yig‘ilishida ishtirok etdi, hamda uning boshchiligidagi Davaktiv vakillaridan iborat delegasiya a'zolari Shveysariya-Osiyo savdo palatasi direktori boshchiligidagi delegasiya bilan Syurix shahrida uchrashuvlar o‘tkazdi.
Maʼlumot uchun: Shveytsariya-Osiyo savdo palatasi (SACC) 2005 yilda tashkil topgan hamda Shveytsariya va Osiyo oʻrtasidagi biznes va savdo aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan kompaniya hisoblanadi. Bugungi kunda kompaniya Osiya mintaqasidagi 18 dan ortiq davlatlar bilan savdo aloqalarini oʻrnatgan.
Uchrashuv davomida A. Miraliyev Oʻzbekiston iqtisodiyotida xususiy sektorni ulushini oshirish borasida olib borilayotgan islohotlar, xususiylashtirish jarayonlari va undagi imkoniyatlar boʻyicha batafsil taqdimot oʻtkazdi.
Shveytsariya biznes vakillarini malakatimiz iqtisodiyotiga investitsiya kiritishlariga chorlab, xususiylashtirish doirasida sotilishi belgilangan yirik davlat ishtirokidagi korxonalar boʻyicha batafsil maʼlumotlar berib oʻtdi.
Oʻz navbatida, Shveytsariya-Osiyo savdo palatasi direktori Urs Lustenberger Shvetsariya biznes soha vakillarini ushbu imkoniyatlar bilan tanishtirish va qoʻshimcha ravishda aniq sohalar boʻyicha hamkorlikni yanada kengaytirish taklifini ilgari surdi.

A presentation was made to the Swiss-Asian Chamber of Commerce on current privatisation processes in the Republic of Uzbekistan
On 28 May this year, Deputy Director of the State Assets Management Agency A. Miraliev took part in the 8th meeting of the Working Group on Accession to the WTO, held in Geneva, Switzerland, also members of the delegation consisting of representatives of UzSAMA met with the delegation headed by the Director of the Swiss-Asian Chamber of Commerce.
For information: The Swiss-Asian Chamber of Commerce (SACC) was founded in 2005 and aims to develop business and trade relations between Switzerland and Asia. Today it has established trade relations with more than 18 countries in the Asian region.
During the meeting, A. Miraliev made a detailed presentation on reforms to increase the share of the private sector in Uzbekistan's economy, privatisation processes and its opportunities.
Representatives of Swiss business were invited to invest in our country's economy and were provided with detailed information on large enterprises with state participation to be sold within the framework of privatisation.
In turn, Urs Lustenberger, Director of the Swiss-Asian Chamber of Commerce, offered to introduce the representatives of Swiss business to these opportunities and further expand co-operation in specific areas.