“Farg‘onaazot” AJdagi davlat aksiyalar paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishildi
Tegishli xususiylashtirish dasturlari doirasida, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi) “Farg‘onaazot” AJ (keyingi o‘rinlarda – Korxona) ustav kapitalidagi 99,02 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish bo‘yicha “Indorama Corporation Pte. Ltd” (Singapur) kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Investor) bilan kelishuvga (keyingi o‘rinlarda – Bitim) erishilganligini maʼlum qiladi.
Xususiylashtirish jarayoniga Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasi yetakchi konsultant (keyingi o‘rinlarda – Konsultant), Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC) strategik maslahatchi, KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi esa mustaqil baholovchi sifatida jalb etildi.
Jarayon Davaktiv agentligining rasmiy saytlarida va ijtimoiy tarmoqlaridagi kanallarida yoritildi va axborot berib borildi.
2021 yil dekabr oyida boshlangan xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan xalqaro darajadagi keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi hamda investitsiya tizerlari Deloitte va IFCning keng tarmog‘i orqali salohiyatli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi. Shuningdek, xalqaro biznes matbuot nashrlarida, jumladan Financial Times gazetasining 2022 yil 27 iyun kungi maxsus sonida maqolalar chop etildi.
Natijada Konsultantga Korxonani sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish to‘g‘risidagi 10 ta arizalar (Express of Interest) kelib tushdi. Kelib tushgan barcha arizalar eʼlondagi malaka mezonlariga muvofiqligi, shu jumladan xalqaro sanksiyalar ro‘yxatida yo‘qligi bo‘yicha tahlil qilindi. Malakaviy o‘rganish natijalariga ko‘ra, 4 nafar talabgorlar arizalari mezonlarga to‘liq mos deb topildi va keyingi bosqichga o‘tkazildi.
Jarayonning dastlabki saralash bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan barcha talabgorlarga, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari bilan tanishish, Korxonaga tashrif buyurgan holda boshqaruv organi bilan uchrashish orqali Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarini (Binding Offers) tayyorlash imkoniyati yaratildi.
Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarni qabul qilish natijasida, eng maqbul taklif Indorama Corporation Pte. Ltd (Singapur) tomonidan taqdim etildi. Taklifga ko‘ra sotib olish qiymati qariyib 140 million AQSH dollari (130 mln. AQSH dollari va 107 mlrd. so‘m)ni tashkil etadi, shuningdek, Investor tomonidan Korxonani modernizatsiya qilish uchun 100 million AQSH dollari miqdoridagi investitsiya kiritish majburiyati olinadi. Jarayon natijasida erishilgan narx parametrlari Konsultant tomonidan hisoblangan indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan.
Deloitte va Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC)ning tahlillariga ko‘ra, jahon iqtisodiyotidagi noaniqlik, tovar bozorlaridagi turbulentlik va global retsessiyaning yuqori xavf-xatarlari yuzaga kelgan hozirgi sharoitda, narx parametrlarini haqli va O‘zbekiston iqtisodiyoti manfaatlariga muvofiqligi hisoblanadi. Shu bilan birga, mineral o‘g‘itlarning yirik xalqaro ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lgan Indorama Corporation Pte. Ltd, Korxona ishlab chiqarish quvvatlarining umumiy eskirishi bugungi kunda 80% dan ortiq bo‘lgan hozirgi ahvolda uni mukammal modernizatsiya qilishga erishishi kutilmoqda.
Kelishilgan shartlarga ko‘ra, Investorning majburiyatlariga Korxonaning barcha joriy ijtimoiy dasturlarini saqlab qolinishi, jumladan, xodimlar sonini va ish haqlarini qisqartirmaslik, xodimlarning malakasini oshirish hamda zamonaviy ekologik nazorat tizimini ishlab chiqish kiradi.
Joriy yil 16 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Singapurga davlat tashrifi arafasida Singapurda tashkil etilgan Biznes-forumda “Farg‘onaazot” AJ ustav kapitalidagi 99,02 foiz davlat aksiyalar paketi bo‘yicha oldi-sotdi shartnomasining asosiy shartlari (Term sheet) to‘g‘risidagi Kelishuv imzolandi.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o‘tkazish bo‘yicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bitimni to‘liq yakunlash uchun, Korxonaga ishlab chiqarish maqsadlari lozim bo‘lgan ehtiyojlarni, shu jumladan ishlab chiqariladigan mahsulotlarning erkin bozorini yo‘lga qo‘yish va tabiiy gaz taʼminoti kabi masalalarning normativ huquqiy yechimini taʼminlash zarur bo‘ladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayonida ishtirok etgan barcha talabgorlarga, shuningdek, xususiylashtirish bo‘yicha konsultant Deloitte kompaniyasiga va strategik maslahatchi Xalqaro Moliya Korporatsiyasiga o‘z minnatdorchiligini bildiradi.
Indorama Corporation to‘g‘risida qisqacha maʼlumot
Indorama Corporation – 38 ta mamlakatlarida 160 dan ortiq ishlab chiqarish maydonlariga ega xalqaro sanoat konglomeratidir. Indorama mineral o‘g‘itlar, polimerlar, sanoat kimyoviy moddalari, tolalar, to‘qimachilik mahsulotlari, qishloq xo‘jaligi va tibbiy qo‘lqoplar ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoning yetakchi kompaniyalaridan bo‘lib, 45 mingdan ziyod xodimlarga ega. Kompaniya 2010 yildan buyon O‘zbekistonga faol sarmoya kiritib, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va o‘g‘it ishlab chiqarish sohalaridagi loyihalarni rivojlantirib kelmoqda hamda mazkur loyihalarda 3000 dan ziyod mahalliy ishchilar mehnat qilmoqda.

Agreement on sale of the state-owned shares in equity capital of Ferganaazot JSC
Under the current privatization programs, the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (the UzSAMA) reports it reached an agreement on sale of 99.02% state-owned shares (the Transaction) in equity capital of Ferganaazot JSC (the Company) with the international company Indorama Corporation Pte. Ltd (Investor).
Deloitte (Advisor) works as leading financial advisor of the Transaction, the International Finance Corporation (IFC) supports as strategic advisor, while KPMG conducts inpedendent valuation of the Company.
Throughout the duration of the project, the privatization process was regularly covered on the official website and social networks of the UzSAMA.
As part of the privatization process, which started in December 2021, the Advisor conducted extensive market sounding, distributing investment teasers to potential international investors throughout wide network of Deloitte and IFC. The market sounding also included publications in the international business media, including a special edition of the Financial Times dated June 27, 2022.
As a result of the market sounding, 10 Express of Interests were received. All the received applications were further reviewed for compliance with the announced qualification criteria, including absence in the international sanctions lists. Based on qualification results 4 applicants were recognized as fully compliant with the qualification criteria and accepted for the next stage of the process.
Onwards, the qualified applicants were given the opportunity to conduct their own due diligence of the Company, to review analytical reports on financial, tax, legal and environmental issues, prepared by the Advisor, to meet with the management of the Company and prepare their Binding Offers.
As a result of Binding Offer process, the best offer was submitted by Indorama Corporation Pte. Ltd (Singapore). The submitted purchase price amounts 140 million USD ($130 million USD plus 107 billion UZS) besides Investor’s investment obligations of 100 million USD for modernization of the Company. The submitted purchase price terms fairly correspond to indicative value range initially assessed by the Advisor and independent valuation.
Based on the analysis conducted with the involvement of Deloitte and IFC, there is every reason to believe that in the current situation of uncertainty in the global economy, turbulence in commodity markets and high risks of global recession, the submitted terms of  the Transaction are fairly reasonable and meet the interests of the economy of Uzbekistan. The UzSAMA also expects that Indorama Corporation Pte. Ltd. as one of the largest international producers of mineral fertilizers is capable to conduct deep modernization of the Company, which production assets depreciation level currently exceeds 80%.
The terms of the Transaction also include the Investor’s obligation to retain all ongoing social programs of the Company, keep headcount and wages, arrange qualification training for the Company’s employees, as well as the develop a modern environmental monitoring program.
The parties signed Term sheet of the Transaction on sale of 99.02% state block of shares in equity capital of Ferganaazot JSC on January 16 2023, at Uzbekistan-Singapore Business Forum organized on the eve of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Singapore.
The results of the privatization process were approved by the relevant decision of the State Commission for conducting tenders for the sale of state property.
Full closure of the Transaction will include essential amendments to current legislative acts, including guarantees of natural gas supply and free trade conditions for domestic market.
The UzSAMA expresses its honest gratitude to all applicants which participated in the privatization process, as well as to Deloitte and IFC for their advisory support.
About Indorama Corporation
Indorama Corporation is an international industrial conglomerate with more than 160 manufacturing facilities in 38 countries. Indorama is one of the world's leading manufacturers of fertilizers, polymers, industrial chemicals, fibres, textiles, agricultural and medical gloves with over 45,000 employees. The company has been actively investing in Uzbekistan since 2010, and is developing projects in textiles, agriculture and fertilizer production with more than 3,000 local employees.