“Farg‘onaazot” AJdagi davlat aksiyalar paketini sotish bo‘yicha kelishuvga erishildi
Tegishli xususiylashtirish dasturlari doirasida, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi) “Farg‘onaazot” AJ (keyingi o‘rinlarda – Korxona) ustav kapitalidagi 99,02 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish bo‘yicha “Indorama Corporation Pte. Ltd” (Singapur) kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda – Investor) bilan kelishuvga (keyingi o‘rinlarda – Bitim) erishilganligini maʼlum qiladi.
Xususiylashtirish jarayoniga Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasi yetakchi konsultant (keyingi o‘rinlarda – Konsultant), Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC) strategik maslahatchi, KPMG xalqaro konsalting kompaniyasi esa mustaqil baholovchi sifatida jalb etildi.
Jarayon Davaktiv agentligining rasmiy saytlarida va ijtimoiy tarmoqlaridagi kanallarida yoritildi va axborot berib borildi.
2021 yil dekabr oyida boshlangan xususiylashtirish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan xalqaro darajadagi keng ko‘lamli marketing ishlari amalga oshirildi hamda investitsiya tizerlari Deloitte va IFCning keng tarmog‘i orqali salohiyatli xorijiy investorlarga (investor sounding) yuborildi. Shuningdek, xalqaro biznes matbuot nashrlarida, jumladan Financial Times gazetasining 2022 yil 27 iyun kungi maxsus sonida maqolalar chop etildi.
Natijada Konsultantga Korxonani sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish to‘g‘risidagi 10 ta arizalar (Express of Interest) kelib tushdi. Kelib tushgan barcha arizalar eʼlondagi malaka mezonlariga muvofiqligi, shu jumladan xalqaro sanksiyalar ro‘yxatida yo‘qligi bo‘yicha tahlil qilindi. Malakaviy o‘rganish natijalariga ko‘ra, 4 nafar talabgorlar arizalari mezonlarga to‘liq mos deb topildi va keyingi bosqichga o‘tkazildi.
Jarayonning dastlabki saralash bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tgan barcha talabgorlarga, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari bilan tanishish, Korxonaga tashrif buyurgan holda boshqaruv organi bilan uchrashish orqali Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarini (Binding Offers) tayyorlash imkoniyati yaratildi.
Majburiyatga ega bo‘lgan takliflarni qabul qilish natijasida, eng maqbul taklif Indorama Corporation Pte. Ltd (Singapur) tomonidan taqdim etildi. Taklifga ko‘ra sotib olish qiymati qariyib 140 million AQSH dollari (130 mln. AQSH dollari va 107 mlrd. so‘m)ni tashkil etadi, shuningdek, Investor tomonidan Korxonani modernizatsiya qilish uchun 100 million AQSH dollari miqdoridagi investitsiya kiritish majburiyati olinadi. Jarayon natijasida erishilgan narx parametrlari Konsultant tomonidan hisoblangan indikativ narxlar oralig‘ida joylashgan.
Deloitte va Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (IFC)ning tahlillariga ko‘ra, jahon iqtisodiyotidagi noaniqlik, tovar bozorlaridagi turbulentlik va global retsessiyaning yuqori xavf-xatarlari yuzaga kelgan hozirgi sharoitda, narx parametrlarini haqli va O‘zbekiston iqtisodiyoti manfaatlariga muvofiqligi hisoblanadi. Shu bilan birga, mineral o‘g‘itlarning yirik xalqaro ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lgan Indorama Corporation Pte. Ltd, Korxona ishlab chiqarish quvvatlarining umumiy eskirishi bugungi kunda 80% dan ortiq bo‘lgan hozirgi ahvolda uni mukammal modernizatsiya qilishga erishishi kutilmoqda.
Kelishilgan shartlarga ko‘ra, Investorning majburiyatlariga Korxonaning barcha joriy ijtimoiy dasturlarini saqlab qolinishi, jumladan, xodimlar sonini va ish haqlarini qisqartirmaslik, xodimlarning malakasini oshirish hamda zamonaviy ekologik nazorat tizimini ishlab chiqish kiradi.
Joriy yil 16 yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Singapurga davlat tashrifi arafasida Singapurda tashkil etilgan Biznes-forumda “Farg‘onaazot” AJ ustav kapitalidagi 99,02 foiz davlat aksiyalar paketi bo‘yicha oldi-sotdi shartnomasining asosiy shartlari (Term sheet) to‘g‘risidagi Kelishuv imzolandi.
Korxonani xususiylashtirish natijalari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o‘tkazish bo‘yicha davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Bitimni to‘liq yakunlash uchun, Korxonaga ishlab chiqarish maqsadlari lozim bo‘lgan ehtiyojlarni, shu jumladan ishlab chiqariladigan mahsulotlarning erkin bozorini yo‘lga qo‘yish va tabiiy gaz taʼminoti kabi masalalarning normativ huquqiy yechimini taʼminlash zarur bo‘ladi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayonida ishtirok etgan barcha talabgorlarga, shuningdek, xususiylashtirish bo‘yicha konsultant Deloitte kompaniyasiga va strategik maslahatchi Xalqaro Moliya Korporatsiyasiga o‘z minnatdorchiligini bildiradi.
Indorama Corporation to‘g‘risida qisqacha maʼlumot
Indorama Corporation – 38 ta mamlakatlarida 160 dan ortiq ishlab chiqarish maydonlariga ega xalqaro sanoat konglomeratidir. Indorama mineral o‘g‘itlar, polimerlar, sanoat kimyoviy moddalari, tolalar, to‘qimachilik mahsulotlari, qishloq xo‘jaligi va tibbiy qo‘lqoplar ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoning yetakchi kompaniyalaridan bo‘lib, 45 mingdan ziyod xodimlarga ega. Kompaniya 2010 yildan buyon O‘zbekistonga faol sarmoya kiritib, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va o‘g‘it ishlab chiqarish sohalaridagi loyihalarni rivojlantirib kelmoqda hamda mazkur loyihalarda 3000 dan ziyod mahalliy ishchilar mehnat qilmoqda.

Достигнуто соглашение по продаже государственного пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот»
В рамках соответствующих программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее - «Агентство госактивов») сообщает о достижении соглашения по реализации 99.02% государственного пакета акций (далее - «Сделка») в уставном капитале АО «Ферганаазот» (далее - «Предприятие») с международной компанией Indorama Corporation Pte. Ltd (Сингапур) (далее - «Покупатель»).
В качестве ведущего консультанта к процессу приватизации была привлечена международная консалтинговая компания Deloitte (далее – «Консультант»), в качестве стратегического консультанта – Международная финансовая корпорация (IFC), в качестве независимого оценщика – международная консалтинговая компания KPMG.
Процесс приватизации Предприятия освещался на официальном сайте и в социальных сетях Агентства госактивов, также регулярно предоставлялась соответствующая информация.
В рамках процесса приватизации, начавшемся в декабре 2021 года, Консультантом была проведена активная маркетинговая деятельность на международном уровне, включая рассылку инвестиционного тизера (investor sounding) потенциальным международным инвесторам широкой сети Deloitte и IFC. Также были опубликованы специальные статьи в международной деловой прессе, в том числе спецвыпуск издательства Financial Times от 27 июня 2022 года.
В результате Консультантом было получено 10 заявок о выражении заинтересованности (Express of Interest) по покупке Предприятия. Все поступившие заявки были изучены на предмет их соответствие объявленным квалификационным критериям, включая отсутствие в международных санкционных списках. По итогам квалификационного отбора, заявки от 4 претендентов были признаны полностью соответствующими критериям и допущены на следующий этап.
Всем претендентам, прошедшим квалификацию была представлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия (due diligence), подготовленными Консультантом, а также предоставлено возможность с посещением организовать встречи с менеджментом Предприятия и подготовить свои обязывающие предложения (Binding Offers).
По итогам cбора Обязывающих предложений, наилучшее предложение было предоставлено Indorama Corporation Pte. Ltd (Сингапур). В соответствии с предложением выкупная стоимость составила 140 млн. долларов (130 млн долларов и 107 млрд сум), при этом Инвестор также берет на себя внесение в виде инвестиционных обязательств в размере 100 млн. долларов по модернизации Предприятия. Достигнутые ценовые параметры по итогам процесса приватизации находятся в пределах индикативного диапазона стоимости, рассчитанного Консультантом.
На основе анализа, проведенного с привлечением Deloitte и Международной финансовой корпорации (IFC), считается, что в текущих условиях неопределенности в мировой экономике, турбулентности на товарных рынках и высоких рисках глобальной рецессии, ценовые параметры Сделки являются обоснованными и соответствуют интересам экономики Узбекистана. При этом ожидается что, Indorama Corporation Pte. Ltd. являясь одним из крупнейших международных производителей минеральных удобрений способна провести полную модернизацию Предприятия, общий износ производственных мощностей которого в настоящее время составляет более 80%.
В соответствии с согласованными условиями, обязательства Инвестора также включают сохранение всех действующих социальных программ Предприятия, сохранение численности и уровня заработной планы работников, организацию обучения сотрудников, а также разработку программы современного экологического контроля.
Соглашение об основных условиях договора купли-продажи (Term sheet) 99.02% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот» подписано Сторонами 16 января текущего года в рамках Бизнес-форума в Сингапуре, организованного накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан  в Республику Сингапур.
Итоги процесса приватизации одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
Полное закрытие Сделки будет завершено по итогам решения вопросов по обеспечению поставки природного газа и создание свободного рынка для выпускаемой им продукции с урегулированим нормы в соответствующих нормативно правовых актах.
Агентство госактивов выражает благодарность всем претендентам, принявшим участие в процессе приватизации, а также консультанту по приватизации Deloitte и стратегическому консультанту IFC.
Краткая информация об Indorama Corporation
Indorama Corporation — международный промышленный конгломерат с более чем 160 производственными площадками в 38 странах. Indorama является одним из ведущих мировых производителей удобрений, полимеров, промышленных химикатов, волокон, текстиля, сельскохозяйственных и медицинских перчаток с более чем 45 000 сотрудников. Компания активно инвестирует в Узбекистан с 2010 года, и развивает проекты в сфере текстиля, сельского хозяйства и производства удобрений, на которых работают более 3000 местных сотрудников.