Ikkita etil spirti ishlab chiqaruvchi zavodlarni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Biokimyo” AJning ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat ulushini va “Andijon biokimyo zavodi” AJning ustav kapitalidagi 76,0 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda ­- Aktivlar) ommaviy savdolarga chiqarish orqali xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov e’lon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so'rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2023-yil 23-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini so'raymiz.
Ikkita etil spirti ishlab chiqaruvchi zavodlarni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qaroriga muvofiq, “Biokimyo” AJning 51,0 foiz ulushi va “Andijon biokimyo zavodi” AJning 76,0 foiz ulushi (keyingi o‘rinlarda – Bitim) sotilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari ikkita etil spirti ishlab chiqaruvchi zavodlarning (“Biokimyo” AJ va “Andijon biokimyo zavodi” AJ) tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (keyingi o'rinlarda ­- So'rovnoma) Konsultantga qo'yiladigan talablarni va uning baholanishi kerak bo'lgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu So'rovnomaning ilovasida Bitimni qo'llab-quvvatlash bo'yicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsortsiumga kirishlari yoki xizmatlarning to'liq spektrini taqdim etish bo'yicha qo'shma takliflar kiritishlari mumkin.
Аktivlar toʼgʼrisida qisqacha maʼlumot
“Biokimyo” AJ o‘zining ko‘p yillik tarixi davomida Markaziy Osiyoda etil va oziq-ovqat spirtining asosiy yetkazib beruvchisi bo‘lib kelgan. Kompaniya 2007-yilda tashkil etilgan. Sanoat va nosanoat obyektlariga ega ushbu korxonaning umumiy maydoni 18,92 gektarni tashkil etadi.
“Andijon biokimyo zavodi” AJ ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha mazkur tarmoqdagi eng qadimgi va yirik korxonalardan biridir. Korxona 1953 yilda Andijon viloyati, Andijon shahrida tashkil etilgan. Ishlab chiqarilgan mahsulotlarning asosiy turlari oziq-ovqat etil spirti, xamirturush va boshqa mahsulotlardir. Korxonaning umumiy maydoni 3,69 gektarni tashkil etadi.
I. Etil spirti mahsulotlarini ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
• Аmalga oshirilgan tahlillar asosida aktivning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtish uchun lozim bo'lgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
• baholash uslubini to'g'ri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni bo'yicha tavsiyarni taqdim etish;

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по приватизации 2-х спиртовых заводов
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по приватизации 51,0% государственной доли в уставном капитале АО «Биокимё» и 76,0% государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее – «Активы»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 23 июня 2023 года.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации 2-х спиртовых заводов (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП–102 предусмотрена реализация 51,0% государственной доли в уставном капитале AO «Биокимё» и 76,0% государственной доли в уставном капитале АО «Андижанский биохимический завод» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом требований законодательства Республики Узбекистан, отраслевой и индивидуальной специфики 2х спиртовых заводов (АО «Биокимё» и АО «Андижанский биохимический завод») (далее – Активи). Для принятия внутреннего решения Продавца, проводится оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Биокимё» - на протяжении большей части своей истории оставалось основным поставщиком этилового и пищевого спирта в Центральной Азии. Компания была основана в 2007 году. Общая площадь данного предприятия с промышленным и непромышленными объектами составляет 18,92 га.
АО «Андижанский биохимический завод» является ещё одним из старейших и крупнейших по масштабам производства предприятием данной отрасли. Компания была основана в 1953 году в городе Андижан, Андижанской области. Основными видами производимые продукции является, спирт этиловый пищевой, дрожи и другая продукция. Общая площадь предприятия составляет 3,69 га.