Davlat aksiya paketlarini savdoga chiqarish bo‘yicha monopoliyaga chek qo‘yildi
Gap shundaki, bir necha o‘n yillar davomida davlat aksiya paketlari “Toshkent” respublika fond birjasiga faqatgina bitta broker - “Mulk-sarmoya brokerlik uyi” aksiyadorlik jamiyati orqali savdolarga chiqarilgan. Bu esa, o‘z navbatida, respublika fond bozorida faoliyat yuritayotgan boshqa professional investitsiya vositachilari uchun teng raqobat muhiti yaratilishiga salbiy ta’sir qilib kelgan.
Endilikda ushbu amaliyotga chek qo‘yilib, davlat aksiya paketlarini birja savdolariga chiqarish va sotish jarayonida professional investitsiya vositachilari (brokerlar)ni jalb etish yuzasidan tanlov o‘tkaziladi. Unda mamlakatimizda faoliyat olib borayotgan jami 44 ta professional investitsiya vositachining barchasi hech qanday to‘siqsiz ishtirok etishlari mumkin. Bu amaliyot davlat aktivlarining ochiq va shaffof tarzda xususiylashtirilishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Tanlov bo‘yicha g‘oliblarni aniqlashda, birinchi navbatda, ishtirokchilarning fond bozoridagi tajribasi, moliyaviy holati, vositachilik xizmati ta’riflari, amalga oshiradigan targ‘ibot ishlari va boshqalar hisobga olinadi.

Отменяется монополия при выставлении на продажу государственных пакетов акций
Дело в том, что на протяжении нескольких десятилетий государственные акции выставлялись на республиканской фондовой бирже «Тошкент» только через одного брокера – «Mulk-Sarmoya Brokerlik Uyi». Это, в свою очередь, отрицательно влияло на создание равных условий для других профессиональных инвестиционных посредников, работающих на республиканском фондовом рынке.
Теперь такая практика будет прекращена, и в процессе выставления и продажи будет проведен конкурс по привлечению профессиональных инвестиционных посредников (брокеров). В нем могут беспрепятственно участвовать 44 профессиональных инвестиционных посредника, действующих в нашей стране. Такая практика служит обеспечению открытой и прозрачной приватизации государственного имущества.
При определении победителей конкурса в первую очередь учитывается опыт участников на фондовом рынке, финансовое положение, тарифы посреднических услуг, проводимая работа по пропаганде и другие.
В связи с вышеизложенным, мы приглашаем все заинтересованные лица рынка капитала следить за новостями, публикуемыми Агентством в социальных сетях и СМИ, и активно участвовать в конкурсах.