Endilikda kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari hududidagi davlat mulki obyektlari va yer uchastkalari xususiylashtiriladi
Vazirlar Mahkamasining joriy yil 17-iyuldagi “Kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari tadbirkorlarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Qaror bilan quyidagilar belgilanmoqda:
• kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari ishtirokchilarining investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarining bajarilishini qabul qilish mexanizmlari;
• investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarni toʻliq bajargan ishtirokchilariga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish tartibi;
• kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida joylashgan davlat mulki obyektlarini xususiylashtirish boʻyicha Davlat aktivlarini boshqarish agentligi vakolatlari;
• kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalaridagi investitsiya loyihalari hisobini yuritish boʻyicha alohida elektron dasturni ishga tushirilishi.
Shu bilan birga, Toshkent shahrida joylashgan kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida investitsiya hamda ijtimoiy majburiyatlarning bajarilishini qabul qilish hamda davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish masalalari boʻyicha Hukumat komissiyasi tuzildi.
Hukumat komissiyasiga quyidagi vazifalar yuklanmoqda:
• Toshkent shahrida joylashgan kichik sanoat, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari hududidagi yer uchastkalarini xususiylashtirish masalalarini shaharning ishlab chiqilayotgan bosh rejasiga muvofiqligini oʻrgangan holda koʻrib chiqadi;
• investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarining bajarilishini qabul qiladi hamda davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish toʻgʻrisida qaror qabul qiladi.

From now on state property objects and land plots on the territory of small industrial zones and youth industrial and entrepreneurial zones are subject to privatization
A decree of the Cabinet of Ministers dated July 17 this year “On additional measures to support entrepreneurs of small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones” has been adopted.
The decree establishes:
• mechanisms for accepting the fulfillment of investment and social obligations of participants of small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones;
• procedure for privatization of state real estate objects provided to the participants who have fully fulfilled their investment and social obligations;
• the authority of the State Assets Management Agency to privatize state property located in small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones;
• the launch of a separate electronic software program for recording investment projects in small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones.
At the same time, a Government Commission has been established on the issues of accepting the fulfillment of investment and social obligations, as well as privatization of state real estate objects in small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones located in the Tashkent city.
The Government Commission is entrusted with the following tasks:
• considers issues of privatization of land plots on the territory of small industrial, youth industrial and entrepreneurial zones located in the Tashkent city, examining for compliance with the general plan of the city that is being developed;
• accepts fulfillment of investment and social obligations, as well as decides on privatization of state real estate objects.