Endilikda kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari hududidagi davlat mulki obyektlari va yer uchastkalari xususiylashtiriladi
Vazirlar Mahkamasining joriy yil 17-iyuldagi “Kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari tadbirkorlarini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi.
Qaror bilan quyidagilar belgilanmoqda:
• kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari ishtirokchilarining investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarining bajarilishini qabul qilish mexanizmlari;
• investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarni toʻliq bajargan ishtirokchilariga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish tartibi;
• kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida joylashgan davlat mulki obyektlarini xususiylashtirish boʻyicha Davlat aktivlarini boshqarish agentligi vakolatlari;
• kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalaridagi investitsiya loyihalari hisobini yuritish boʻyicha alohida elektron dasturni ishga tushirilishi.
Shu bilan birga, Toshkent shahrida joylashgan kichik sanoat zonalari, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida investitsiya hamda ijtimoiy majburiyatlarning bajarilishini qabul qilish hamda davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish masalalari boʻyicha Hukumat komissiyasi tuzildi.
Hukumat komissiyasiga quyidagi vazifalar yuklanmoqda:
• Toshkent shahrida joylashgan kichik sanoat, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari hududidagi yer uchastkalarini xususiylashtirish masalalarini shaharning ishlab chiqilayotgan bosh rejasiga muvofiqligini oʻrgangan holda koʻrib chiqadi;
• investitsiya va ijtimoiy majburiyatlarining bajarilishini qabul qiladi hamda davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish toʻgʻrisida qaror qabul qiladi.

Теперь объекты государственной собственности и земельные участки на территории малых промзон и молодежных промышленных и предпринимательских зон подлежат приватизации
Принято постановление Кабинета Министров от 17 июля текущего года "О дополнительных мерах по поддержке предпринимателей малых промышленных зон, молодежных промышленных и предпринимательских зон".
Постановлением устанавливается:
• механизмы принятия исполнения инвестиционных и социальных обязательств участников малых промышленных зон, молодежных промышленных и предпринимательских зон;
• порядок приватизации государственных объектов недвижимости, предоставленных участникам, полностью выполнившим свои инвестиционные и социальные обязательства;
• полномочия Агентства по управлению государственным активами по приватизации объектов государственной собственности, расположенных в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах;
• запуск отдельной электронной программы учета инвестиционных проектов в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах.
Вместе с тем, создана Правительственная комиссия по вопросам принятия выполнения инвестиционных и социальных обязательств, а также приватизации государственных объектов недвижимости в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах, расположенных в городе Ташкенте.
На Правительственную комиссию возложены следующие задачи:
• рассматривает вопросы приватизации земельных участков на территории малых промышленных, молодежных промышленных и предпринимательских зон, расположенных в городе Ташкенте, изучив на соответствие с разрабатываемым генеральным планом города;
• принимает выполнение инвестиционных и социальных обязательств, а также принимает решение о приватизации государственных объектов недвижимости.