“Qizilqum Fosforit Kompleksi” MCHJdagi davlat ulushini xususiylashtirish jarayonining qatʼiy narx takliflarini qabul qilish bosqichi toʻgʻrisida axborot
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) 12-iyun 2023-yilda chop etilgan eʼlonga muvofiq, Qizilqum Fosforit Kompleksi” MCHJ (keyingi oʻrinlarda - "Kompaniya" yoki "Aktiv") ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini  xususiylashtirish (keyingi oʻrinlarda – "Bitim") jarayonining Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilish bosqichi boshlanganligini maʼlum qilgan edi.
Orion Capital Advisory” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Maslahatchi) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
Ushbu bosqichda talabgorlarga dastlabki maʼlumotlar toʻplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyatini beruvchi virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi va belgilangan muddatlarda Maslahatchiga ulardan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) kelib tushgan.
Maslahatchi tomonidan talabgorlar takliflari savdo jarayonining ushbu bosqichida belgilangan talablarga muvofiqligi, shu jumladan, ularning moliyaviy koʻrsatkichlari, toʻlovga qobiliyatlilik darajasi oʻrganildi va uning tavsiyasiga asosan 2 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazildi.
Talabgorlarga Maslahatchi tomonidan ushbu bosqich jarayonlari, shu jumladan Maslahatchi tomonidan tayyorlangan moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik boʻyicha tahliliy hisobotlardan foydalanish imkoniyati yaratilganligi, Kompaniyaga tashrif buyurish va Kompaniyaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyatiga ega ekanliklari toʻgʻrisidagi jarayon xati (Process Letter) yuboriladi.
Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2023-yil 31-avgust kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Orion Capital Advisory” kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va takliflar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) bosqichidan muvaffaqqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi jarayon boʻyicha konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Information about the stage of accepting binding offers of the privatization process of the state share in "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) dated January 23, 2023, it was reported about the start of the next Non-Binding Offer (NBO) stage for the purchase of 100% state share (hereinafter - Transaction) in the authorized capital of "Qizilqum Fosforit Kompleksi" LLC (hereinafter - Company or Asset).
Orion Capital Advisory (hereinafter - Consultant) acts as a leading consultant of UzSAMA on this transaction.
The applicants at this stage were given access to a Virtual Data Room (VDR) which allowed them to review the Information Memorandum and have their Non-Binding Offers (NBO) submitted to the Consultant within the specified timeframe.
The proposals of the applicants have been screened by the Consultant for compliance with the requirements of this stage of the sales process, including their financial performance, solvency level, and based on the Consultant's recommendation, 2 applicants have been moved to the next stage of receipt of Binding Offers (BO).
During this stage, the Consultant will send a Process Letter to the applicants regarding the processes of this stage, as well as the possibility of access to analytical reports on financial, tax, legal and environmental research prepared by the Consultant, and the possibility of a direct visit to the Company and a meeting with the management body of the Company.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset will be accepted by the Consultant until 18:00 (Tashkent time) August 31, 2023.
UzSAMA and Orion Capital Advisory express their gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted offers and also express confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the Non-binding Offers stage.