“Qizilqum Fosforit Kompleksi” MCHJdagi davlat ulushini xususiylashtirish jarayonining qatʼiy narx takliflarini qabul qilish bosqichi toʻgʻrisida axborot
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi) 12-iyun 2023-yilda chop etilgan eʼlonga muvofiq, Qizilqum Fosforit Kompleksi” MCHJ (keyingi oʻrinlarda - "Kompaniya" yoki "Aktiv") ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini  xususiylashtirish (keyingi oʻrinlarda – "Bitim") jarayonining Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilish bosqichi boshlanganligini maʼlum qilgan edi.
Orion Capital Advisory” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Maslahatchi) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi sifatida jalb etilgan.
Ushbu bosqichda talabgorlarga dastlabki maʼlumotlar toʻplami (Information Memorandum) bilan tanishish imkoniyatini beruvchi virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi va belgilangan muddatlarda Maslahatchiga ulardan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) kelib tushgan.
Maslahatchi tomonidan talabgorlar takliflari savdo jarayonining ushbu bosqichida belgilangan talablarga muvofiqligi, shu jumladan, ularning moliyaviy koʻrsatkichlari, toʻlovga qobiliyatlilik darajasi oʻrganildi va uning tavsiyasiga asosan 2 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining navbatdagi Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazildi.
Talabgorlarga Maslahatchi tomonidan ushbu bosqich jarayonlari, shu jumladan Maslahatchi tomonidan tayyorlangan moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik boʻyicha tahliliy hisobotlardan foydalanish imkoniyati yaratilganligi, Kompaniyaga tashrif buyurish va Kompaniyaning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyatiga ega ekanliklari toʻgʻrisidagi jarayon xati (Process Letter) yuboriladi.
Maslahatchi tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2023-yil 31-avgust kuni soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar qabul qilinadi.
Davaktiv agentligi va “Orion Capital Advisory” kompaniyasi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va takliflar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) bosqichidan muvaffaqqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi jarayon boʻyicha konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Информация об этапе приёма обязывающих предложений процесса приватизации государственной доли в ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов») от 12 июня 2023 года, сообщалось о начале следующего этапа подачи Необязывающих Предложений (NBO) по приобретению 100% государственной доли (далее – «Сделка») в уставном капитале ООО «Кизилкум Фосфорит Комплекси» (далее – «Компания» или «Актив»).
Компания «Orion Capital Advisory» (далее – «Консультант») выступает в роли ведущего Консультанта по приватизации Агентства госактивов по данной Сделке.
Претендентам на данном этапе был предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволила им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum) и получить от них в адрес Консультанта Необязывающие Предложения (NBO) в указанные сроки.
Предложения претендентов изучены Консультантом на соответствие требованиям данного этапа процесса продаж, в том числе их финансовыми показателями, уровнем платежеспособности, и на основании рекомендации Консультанта 2 претендента переведены на следующий этап приема Обязывающих предложений (BO).
На этом этапе, Консультант направит письмо (Process Letter) заявителям о процессах данного этапа, а также создании возможности доступа к аналитическим отчетам по финансовому, налоговому, юридическому и экологическому исследованию, подготовленные Консультантом, и возможности непосредственного посещения Компании и встречи с органом управления Компании.
Обязывающие предложения (BO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 31 августа 2023 года.
Агентство госактивов и Компания «Orion Capital Advisory» выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим предложения, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап Необязывающих предложений (NBO) по приобретению Актива.