O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2020 - 2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining bank tizimini isloh qilish strategiyasi to‘g‘risida” 2020 yil 12 maydagi PF–5992-son Farmoni doirasida O‘zagroeksportbank” ATB ustav kapitalidagi 100 foiz davlat aksiya paketlarini xususiy sektorga sotish ko‘zda tutilgan.
“Support Level” MChJ shaklidagi xorijiy korxonasi tomonidan “O‘zagroeksportbank”  ATB ustav kapitalidagi 100 foiz davlat aksiyalar paketini 5,0 mln. AQSh dollar miqdordagi sotib olish to‘lovini bir yo‘la to‘lab berishbankning ustav kapitalini 29 mlrd. so‘mdan kam bo‘lmagan qiymatga oshirish hamda bankning infratuzilma, texnologiya va mahsulotlarini rivojlantirishga kamida 50 mln. AQSh dollar investitsiya kiritish sharti bilan sotib olish taklifi to‘g‘risidagi murojaati kelib tushgan.
O‘zagroeksportbank” ATB ustav kapitalidagi 100 foiz davlat aksiya paketlarini xususiylashtirishga avval jalb etilgan “Grant Thornton” xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan O‘zagroeksportbankning 2019 yil dekabr oyidan buyon “kredit operatsiyalari” to‘xtatilganligi sababli kredit portfeli 2022 yil 1 dekabr holatiga 6,1 mlrd. so‘m tashkil etib, bunda muammoli kreditlar ulushi o‘ta yuqoriligini, bankning ayni davrdagi holatiga umumiy zarari 31 mlrd. so‘mni tashkil etganligi natijasida jami sof aktivlari qiymati 50 mlrd. so‘mligi qayd etilgan.
Shuningdek, O‘zagroeksportbank O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan bank nazoratiga oid iqtisodiy normativlar bajarilmaganligi, aktivlar bo‘yicha ehtimoliy yo‘qotishlarga qarshi yetarli miqdorda zaxiralar shakllantirilmaganligi, kredit hujjatlarini rasmiylashtirishda belgilangan tartiblarga to‘liq amal qilinmaganligi, shuningdek, amaldagi qonunchilik hujjatlariga muvofiq  tijorat banklari ustav kapitali miqdoriga qo‘yilgan talablar bajarilmaganligi (ustav kapitali 29 mlrd. so‘mga kam shakllantirilgan) yuzasidan ogohlantirilgan.
Shunga ko‘ra, “Grant Thornton” xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan bankning faoliyatini nafaqat saqlab qolish, balki uni rivojlantirishga qaratilgan “Support Level” MChJ shaklidagi xorijiy korxonasi tomonidan bildirilgan taklifi narx va boshqa shartlar bo‘yicha oldingi taklifdan yaxshiligini hisobga olgan holda, mazkur taklifni qabul qilish tavsiya etilgan.
“Support Level” MChJ shaklidagi xorijiy korxonasining O‘zagroeksportbank ustav kapitalidagi 100 foiz aksiyalar paketini 5 mln. AQSh dollar miqdordagi sotib olish to‘lovini bir yo‘la to‘lab berish, bankning ustav kapitalini 29 mlrd. so‘mdan kam bo‘lmagan qiymatga oshirish hamda bankning infratuzilma, texnologiya va mahsulotlarini rivojlantirishga kamida 50 mln. AQSh dollar investitsiya kiritish sharti bilan sotib olish to‘g‘risidagi taklifi O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o‘tkazish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqilib, tegishli qarorlar bilan maʼqullangan.
Shu munosabat bilan, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va “Support Level” MChJ shaklidagi xorijiy korxonasi bilan muzokaralar olib borildi va “O‘zagroeksportbank” ATB ustav kapitalidagi 100 foiz davlat aksiyalar paketini sotib olish bo‘yicha oldi-sotdi shartnomasi (Bitim) imzolandi. “O‘zagroeksportbank” ATB aksiyalari fond birjasining kotirovkalash varag‘idan qonunchilikda belgilangan tartibda chiqarildi va bankning ustav kapitalidagi 100 foiz aksiya paketlari birjadan tashqari tartibda sotildi.
Mazkur Bitimning amalga oshirilishi ilg‘or xalqaro tajriba va axborot texnologiyalarni jalb qilish hisobiga bank xizmatlari ommabopligining oshirilishiga, yangi bank xizmatlarini joriy etilishiga hamda bank sektorida raqobat muhitini rivojlantirishiga xizmat qiladi.
Maʼlumot uchun: “O‘zagroeksportbank” ATB ustav kapitalidagi 100 foiz davlat aksiya paketlarini xususiylashtirishning avvalgi jarayonlari bo‘yicha Davaktiv agentligining rasmiy Veb saytida eʼlonlar berilgan.

Information on privatization of 100% state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank"
Within the framework of the Presidential Resolution No. UP-5992 of May 12, 2020 "On the banking system reform strategy of the Republic of Uzbekistan for 2020 - 2025" it is planned to privatize 100% of state block of shares in the authorized capital of the JSCB "Uzagroexportbank".
The foreign company in the form of LLC "Support Level" made a proposal to purchase 100% of state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank" for the amount of 5,0 million USD with the condition of one-time payment of redemption value, increasing the authorized capital of the bank for the amount not less than 29,0 billion UZS, and also making investments of not less than 50 million USD for development of bank infrastructure, introduction of technologies and bank products.
From the side of the international consulting company "Grant Thornton", earlier attracted to the process of privatization of 100% state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank", noted that in connection with the suspension from December 2019 "credit operations" of Uzagroexportbank, as of December 1, 2022 the bank's loan portfolio is defined at 6,1 billion UZS, while problem loans constitute a significant part, and the bank's current losses amounted to 31 billion UZS, resulting in the bank's net assets decreased to 50 billion UZS.
In addition, JSCB "Uzagroexportbank" was warned by the Central Bank of the Republic of Uzbekistan on non-compliance with economic standards on banking supervision, not forming sufficient reserves for possible losses on assets, not fully complying with established procedures for issuing credit documents, as well as failure to meet requirements for the authorized capital (authorized capital is formed by 29 billion UZS, less than the requirements) of commercial banks in accordance with the current legislation.
In this connection, the international consulting company "Grant Thornton" recommended to accept the proposal of "Support Level" LLC, providing not only the preservation of the bank, but also its development, and given the fact that this proposal is the most attractive in price and other terms in relation to the previous proposals.
Proposal of the foreign company in the form of LLC "Support Level" on purchase of 100% state block of shares in the authorized capital of the JSCB "Uzagroexportbank" at the amount of 5,0 million USD with the condition of one-time payment of the redemption value, increasing the authorized capital of the bank at the amount not less than 29,0 billion UZS, and also making investment of not less than 50 million USD for the development of banking infrastructure, introducing technologies and banking products was considered by the Government of the Republic of Uzbekistan and the State Commission for conducting tenders in the sale of state property and approved by the relevant decisions and resolutions.
Taking into account the above-mentioned facts, the State Assets Management Agency and a foreign company in the form of LLC "Support Level" negotiated and signed an Sale and Purchase Agreement for 100% state block of shares in the authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank" (Deal). Shares of JSCB "Uzagroexportbank" were taken out of the quotation list of the stock exchange and realized in the over-the-counter procedure.
Conclusion of this Deal will allow expanding the sphere of services provided by the bank and will contribute to development of competitive environment in the banking sector by means of introduction of advanced international experience and involvement of information technologies into the bank's activity.
For information: on official web-site of State Assets Management Agency there were published announcements about passed privatization processes of 100% state block of shares in authorized capital of JSCB "Uzagroexportbank".