Avval maʼlum qilinganidek, ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun Portfolio Investments(keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2024-yil 4-sentabrga qadar 5 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• barqaror moliyaviy holati (MHXS boʻyicha tekshirilgan moliyaviy hisobotlari bilan tasdiqlangan) va ehtimoliy bitimni kafolatlangan moliyalashtirish qobiliyati;
Kelib tushgan arizalarni yuqoridagi mezon talablari asosida Konsultant tomonidan chuqur oʻrganish natijasida, 4 nafar talabgorlarning arizalari yuqoridagi mezon talablariga toʻliq mos deb topilgan hamda 1 nafar talabgor ushbu bosqichda belgilangan mezonlarga muvofiq hujjatlarni taqdim etmaganligi va aktivni sotib olish uchun moliyaviy resurslarining yetarliligi keltirilmaganligi sababli jarayonning navbatdagi bosqichiga oʻtkazilmaydi. Jarayonning mazkur bosqichi natijalari 5 nafar talabgorlarning har biriga Konsultant tomonidan individual xat (Process Letter) orqali maʼlum qilinadi.
Shunga koʻra, Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan 4 nafar talabgorlar, xususiylashtirish jarayonining kelgusi Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularning har biriga alohida ushbu bosqich jarayonlari toʻgʻrisidagi individual xat (Process Letter) yuboriladi.
Talabgorlar tomonidan Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolangandan soʻng, ularga Konsultant tomonidan tayyorlangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi. Ushbu maʼlumotlar xonasi Aktiv toʻgʻrisida batafsil maʼlumotlarni, jumladan, tarixiy va prognozli moliyaviy koʻrsatkichlari kabi axborotlarni oʻz ichiga oladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 16-oktabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali taklif etiladigan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zaklad) sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning tegishli hisob raqamiga oʻtkazish talab etiladi. “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xatlar (Process Letter) orqali yetkaziladi.

Information on the process of privatization of the state share in the authorized capital of "Uz-Koram Company" LLC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on July 17 this year, Expression of Interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of "Uz-Koram Company" LLC (hereinafter - the "Asset") has launched.
As reported previously, Portfolio Investments (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the Asset’s privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received Expressions of Interest from 5 international and local investors by September 4, 2024.
All proposals received by the privatization Consultant and the State Assets Management Agency were analyzed for compliance with the following criteria:
As a result of in-dept analysis of the proposals received by Consultant in accordance with the abovestated criterias, proposals from applicants were recognized as fully complying with the above criteria, as well as 1 applicant will not be passed to the next stage of the process due to failure to submit documents in accordance with the criteria established at this stage and to demonstrate sufficient financial resources to acquire the Asset. The Consultant will send an individual Process Letter to each of the 5 applicants on the results of this stage of the process.
Accordingly, 4 applicants who have successfully passed the Expression of Interest stage will be invited to participate in the next submission of Binding offers (BO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) October 16, 2024.
Moreover, before this deadline, the applicants are required to transfer not less than 1% of the amount of the proposed Binding Offer as a guarantee payment to the relevant account of JSC “Organization of Electronic Online Auctions” through their personal account in the electronic trading platform “E-auksion”The personal account and payment account indicators opened on the electronic trading platform “E-auksion” will be sent to the participants by the Consultant through individual letters (Process letter) regarding the sales process.