“Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 3-may kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Tadqiqotlar markazi tashkil etilganligining 30 yilligiga bagʻishlangan “Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish” xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi oʻtkazildi.
Mazkur tadbirda Davaktiv agentligi, Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazi, Investitsiya institutlari milliy uyushmasi, Baholovchi tashkilotlar assotsiatsiyasi, Rieltorlik tashkilotlari assosiatsiyasining vakillari, Oʻzbekistonning nufuzli iqtisodchilari, Oʻzbekiston, Rossiya va Hindiston oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining olimlari, korxonalar mutaxassislari ishtirok etishdi. Konferensiyaga Tadqiqotlar markazining birinchi rahbari i.f.d., prof. M.L.Lutfullayev taklif etilib, u ilmiy xodimlar soni kam boʻlishiga qaramay, Markaz yuqori ilmiy natijalarga erishganini taʼkidlab oʻtdi.
Jumladan, soʻnggi 20 yil ichida Markazning ilmiy xodimlari tomonidan taniqli mahalliy va xorijiy nashrlarda 900 dan ortiq ilmiy ishlar tayyorlangan va chop etilgan, shu jumladan 24 ta monografiya, 22 ta darslik va oʻquv qoʻllanmalari, 700 dan ziyod ilmiy maqolalar va tezislar. Oʻzbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligida Markaz tomonidan oxirgi 7 yil ichida ilmiy, uslubiy va amaliy ishlanmalarga 45 dan ortiq mualliflik guvohnomalari roʻyxatdan oʻtkazilgan. 2003-yildan boshlab Markaz tomonidan davlat ilmiy-texnik dasturlari doirasidagi grantlar hisobidan 29 ta fundamental, amaliy va innovatsion loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilgan. 2000-yildan boshlab Markaz tomonidan ilmiy tadqiqotlar natijalari asosida 700 dan ortiq hujjatlar, shu jumladan tahliliy va doklad maʼlumotnomalari, konsepsiyalar, qonunchilik hujjatlari loyihalari, uslubiy tavsiyanomalar, axborot va axborot-tahlil materiallari tayyorlangan va yuqori turuvchi tashkilotga hamda boshqa vazirlik va idoralarga taqdim etilgan. Markaz hozirgi kunda amalda boʻlgan sakkizta qonunlarning asosiy ishlab chiquvchisi hisobnadi.
Konferensiya mavzusi boʻyicha xorijiy mamlakatlardan kelgan ilm-fan vakillari, Rossiya Federatsiyasi Hukumati huzuridagi Moliya universiteti professori, i.f.d. Bela Batayeva, Hindistonning Maco Polo Ventures kompaniyasi bosh direktori Sachdev Ramakrishna va boshqalarning maʼruzalari tinglandi.
Ilmiy-amaliy konferensiya yakuniga koʻra, qimmatli qogʻozlar bozori, davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruv, ularning investitsion jozibadorligi, rieltorlik  va baholash faoliyatida uchrayotgan muammolar, ularning yechimi va sohani rivojlantirish yuzasidan amalga oshirilishi lozim boʻlgan vazifalar va tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.

International scientific-practical conference ‘Development of market and property relations in the conditions of socio-economic transformation of society’ was held
On 3 May this year, there was held an international scientific-practical conference ‘Development of market and property relations in the conditions of socio-economic transformation of society’, dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the Centre for Research under the State Assets Management Agency.
The event was attended by representatives of UzSAMA, Centre for research on privatisation problems and state assets management, National association of investment institutions,  Association of appraisal organisations, Association of real estate organisations, authoritative economists of Uzbekistan, scientists and specialists of higher educational and research institutions, enterprises of Uzbekistan, Russia and India. The First Head of the Research Centre, Doctor of Economic Sciences, Prof. Lutfullaev M.L. was invited to the conference, who noted that despite the small number of researchers the Centre managed to achieve high scientific results.
Thus, over the last 20 years, its scientific staff has prepared and published more than 900 scientific works, including 24 monographs, 22 textbooks and manuals, more than 700 scientific articles and theses in well-known national and foreign editions. In the Intellectual Property Agency of the Republic of Uzbekistan the Centre has registered more than 45 copyright certificates for scientific, methodological and practical developments for the last 7 years only. Since 2003, the Centre has successfully implemented 29 fundamental, applied and innovative projects financed by grants for the implementation of state scientific and technical programmes. Since 2000, on the basis of the results of scientific research, the Centre has prepared and submitted more than 700 documents, including analytical and report notes, concepts, draft legislation, methodological recommendations, reference and information-analytical materials to the higher organisation and other ministries and departments. The Centre is the primary drafter of eight laws in force in Uzbekistan.
Scientific reports on the subject of the conference were made by representatives of science from foreign countries, Professor of the Financial University under the Government of the Russian Federation Dr. Bella Bataeva, General Director of Maco Polo Ventures Sachdev Ramakrishna (India) and others.
Based on the results of the scientific and practical conference, the tasks and appropriate measures to eliminate the problems encountered in the securities market, corporate governance in enterprises with state participation, their investment attractiveness, in real estate and appraisal activities, as well as the development of these areas were identified.