“Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi hisoblanadi.
“Milliy banklararo protsessing markazi” AJ – bank toʻlov kartalariga asoslangan “Humo” toʻlov tizimi Oʻzbekistonda va xorijda operatsiyalarni amalga oshirishga moʻljallangan boʻlib, Oʻzbekiston toʻlov tizimining tarkibiy qismi hisoblanadi. Jamiyat toʻlov tizimining operatori faoliyatini amalga oshirishga doir Markaziy bankning tegishli litsenziyasiga ega.
Ayni paytda 27 milliondan ortiq HUMO kartalari chiqarilgan boʻlib, 210 mingdan ortiq terminal va 6,4 mingdan ortiq bankomatlar oʻrnatilgan.
Savdo jarayoni uch bosqichda amalga oshiriladi, jumladan Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest), Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari, yakuniy bosqichda talabgorlar tomonidan taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida amalga oshirilishi belgilanadi.
Shu bilan birga, Aktivni baholash uchun “Katta toʻrtlik” (Big 4) turkumiga kiruvchi ("Deloitte"dan boshqa) xalqaro kompaniya jalb etiladi.
Sotish jarayonining joriy bosqichi to'g'risida:
Qiziqish bildirish bosqichida ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi) va sotib olingan taqdirda Aktivdan foydalanish rejalari.
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 22-avgust soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar jmamadjanov@deloitte.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu eʼlondan soʻng, Konsultant salohiyatli investorlarni jalb qilish maqsadida, Deloitte xalqaro aloqalari orqali investitsiya tizerlarini tarqatishni tashkil qiladi.
• “Toʻlov tizimi operatorlari va toʻlov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizom (Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 5-mayda 3431 son bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan)ga muvofiq toʻlov tizimi operatori muassislari (aksiyadorlari)ga qoʻyiladigan talablarga mosligi;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik, arbitraj yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Jahongir Mamadjonov, Deloitte kompaniyasining Toshkentdagi direktori: jmamadjanov@deloitte.uz , tel.: +998 90 188 71 11;
• Shoxrux Oxunov, Davlat aktivlari agentligi Departament boshligʻi: sh.ohunov@davaktiv.uz , tel.: +998 71 259 20 23.
Jamiyat toʻlov tizimi operatori sifatida “Toʻlovlar va toʻlov tizimlari toʻgʻrisida”gi Qonun, “Toʻlov tizimi operatorlari va toʻlov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizom (Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 5-mayda 3431 son bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan) va boshqa toʻlov tizimiga tegishli qonunchilik talablariga, xususan jamiyatning tashkiliy-huquqiy shakliga (faqat aksiyadorlik jamiyati shaklida) ustav fondi (ustav kapitali) miqdoriga, tashkiliy, texnik, xavfsizlik hamda faoliyatning uzluksizligiga doir talablarga qatʼiy rioya etgan holda faoliyatini olib borishi talab etiladi.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan, majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni taqdim etishlaridan avval, Aktivni sotib olish va uni kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan kelishuv imzolanishi mumkin.
Sotuv jarayonining kelgusi bosqichlari toʻgʻrisida:
Keyingi Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichga oʻtgan potensial investorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlmagan tijorat takliflarini tayyorlash uchun Aktiv faoliyati toʻgʻrisidagi umumiy maʼlumotlar saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi.
Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtgan talabgorlarga “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) bilan tanishish, aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.

Announcement on the start of privatization process of the state share in the authorized capital of JSC "National Interbank Processing Center"
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the sales process of 100% state share in the authorized capital of JSC “National Interbank Processing Center” (hereinafter - the Asset/Company) through a public invitation to negotiations method of privatisation in line with the article 22 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On the privatization of state property".
The privatization consultant of the UzSAMA under this Transaction is international company “Deloitte” (hereinafter - the Consultant).
JSC “National Interbank Processing Center” is an integral part of the payment system of Uzbekistan, also this payment system “Humo” based on bank payment cards is intended for operations in Uzbekistan and abroad. The Company has the corresponding license of the Central Bank required to operate as a payment system operator.
At the moment more than 27 million “HUMO” debit cards have been issued, more than 210 thousand terminals and more than 6.4 thousand ATMs have been installed.
The sales process will be carried out in three stages, including the Express of Interest (EOI), the collection of Non-Binding Offers (NBO) and the collection of Binding Offers (BO). At the final stage, applicants will be required to make a security payment of at least 1% of the proposed binding price offer.
At the same time, an international appraisal company from "Big Four" group (except "Deloitte") to be attracted for the appraisal of the Asset.
Information on execution of the current stage of Transaction process:
As part of the Expression of Interest stage, participants are invited to express their interest in the form of an Express of Interest application, including the following information:
1. Brief information about the Applicants (including TPIN, type of activity) and plans for the use of the Asset in the event of an acquisition.
The Expression of Interest can be prepared in Uzbek, Russian or English languages until 18:00 (Tashkent time) on August 22, 2024 and sent to the following e-mail address: jmamadjanov@deloitte.uz
After publication of this announcement, the Consultant will organize the distribution of investment teasers through Deloitte's international contacts in order to attract potential investors.
• compliance with the requirements imposed on the founders (shareholders) of the payment system operator, in accordance with the Regulation “On the procedure for licensing the activities of operators of payment systems and payment organizations” (registered by the Ministry of Justice on May 5, 2023, No. 3431) ;
At the end of this stage of the sale process, Participants will be individually informed by Deloitte about the further organization of the processes by means of a Process Letter.
Requirements for future activity of the state asset:
The Company's activity as a payment system operator must comply with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Payments and Payment Systems”, the Regulation “On the procedure for licensing the activities of operators of payment systems and payment organizations” (registered by the Ministry of Justice on May 5, 2023, No. 3431) and other legislative acts, in particular, the organizational and legal form (only in the form of a joint stock company), the size of the authorized fund (authorized capital), organizational along with technical requirements to ensure the security and uninterrupted functioning of the system.
In turn, an agreement might be signed with the participants of the sales process, who have passed to the stage of submission Non-Binding Offers (NBO), prior to the submission of non-binding offers, setting out the basic terms of the acquisition of the Asset and its further activities.
Information on the next stage of the transaction process:
With potential investors progressing to the next stage of accepting Non-binding Offers (NBO), a Non-Disclosure Agreement (NDA) is signed and access is provided to the Virtual Data Room (VDR), where general information about the Asset's activities is stored for the preparation of non-binding commercial proposals.
Candidates who qualify to the Binding Offer (BO) stage will have the opportunity to familiarize themselves with the analytical data (due-diligence) prepared by Deloitte, and to visit the Asset and ask questions of its management body.