“Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) ushbu Bitim boʻyicha Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha maslahatchisi hisoblanadi.
“Milliy banklararo protsessing markazi” AJ – bank toʻlov kartalariga asoslangan “Humo” toʻlov tizimi Oʻzbekistonda va xorijda operatsiyalarni amalga oshirishga moʻljallangan boʻlib, Oʻzbekiston toʻlov tizimining tarkibiy qismi hisoblanadi. Jamiyat toʻlov tizimining operatori faoliyatini amalga oshirishga doir Markaziy bankning tegishli litsenziyasiga ega.
Ayni paytda 27 milliondan ortiq HUMO kartalari chiqarilgan boʻlib, 210 mingdan ortiq terminal va 6,4 mingdan ortiq bankomatlar oʻrnatilgan.
Savdo jarayoni uch bosqichda amalga oshiriladi, jumladan Sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest), Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari, yakuniy bosqichda talabgorlar tomonidan taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida amalga oshirilishi belgilanadi.
Shu bilan birga, Aktivni baholash uchun “Katta toʻrtlik” (Big 4) turkumiga kiruvchi ("Deloitte"dan boshqa) xalqaro kompaniya jalb etiladi.
Sotish jarayonining joriy bosqichi to'g'risida:
Qiziqish bildirish bosqichida ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi) va sotib olingan taqdirda Aktivdan foydalanish rejalari.
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 22-avgust soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar jmamadjanov@deloitte.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu eʼlondan soʻng, Konsultant salohiyatli investorlarni jalb qilish maqsadida, Deloitte xalqaro aloqalari orqali investitsiya tizerlarini tarqatishni tashkil qiladi.
• “Toʻlov tizimi operatorlari va toʻlov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizom (Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 5-mayda 3431 son bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan)ga muvofiq toʻlov tizimi operatori muassislari (aksiyadorlari)ga qoʻyiladigan talablarga mosligi;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik, arbitraj yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Jahongir Mamadjonov, Deloitte kompaniyasining Toshkentdagi direktori: jmamadjanov@deloitte.uz , tel.: +998 90 188 71 11;
• Shoxrux Oxunov, Davlat aktivlari agentligi Departament boshligʻi: sh.ohunov@davaktiv.uz , tel.: +998 71 259 20 23.
Jamiyat toʻlov tizimi operatori sifatida “Toʻlovlar va toʻlov tizimlari toʻgʻrisida”gi Qonun, “Toʻlov tizimi operatorlari va toʻlov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizom (Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 5-mayda 3431 son bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan) va boshqa toʻlov tizimiga tegishli qonunchilik talablariga, xususan jamiyatning tashkiliy-huquqiy shakliga (faqat aksiyadorlik jamiyati shaklida) ustav fondi (ustav kapitali) miqdoriga, tashkiliy, texnik, xavfsizlik hamda faoliyatning uzluksizligiga doir talablarga qatʼiy rioya etgan holda faoliyatini olib borishi talab etiladi.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan, majburiyatga ega boʻlmagan takliflarni taqdim etishlaridan avval, Aktivni sotib olish va uni kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan kelishuv imzolanishi mumkin.
Sotuv jarayonining kelgusi bosqichlari toʻgʻrisida:
Keyingi Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) qabul qilish bosqichga oʻtgan potensial investorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlmagan tijorat takliflarini tayyorlash uchun Aktiv faoliyati toʻgʻrisidagi umumiy maʼlumotlar saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi.
Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtgan talabgorlarga “Deloitte” kompaniyasi tomonidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) bilan tanishish, aktivga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.

Объявление о начале процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса продажи 100% государственной доли в уставном капитале АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее – Актив/Общество) путем публичного приглашения к переговорам в соответствии со статьей 22 Закона Республики Узбекистан «О приватизации государственного имущества».
Консультантом Агентства госактивов по данному проекту выступает международная компания «Deloitte» (далее – Консультант/Deloitte).
АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» – является составной частью платежной системы Узбекистана, также платежная система «Humo» на базе банковских платежных карт предназначена для операций в Узбекистане и за рубежом. Общество имеет соответствующую лицензию Центрального банка, необходимую для осуществления деятельности в качестве оператора платежной системы
• Уставной капитал: 155,4 млрд сум;
• Веб-сайт: https://humocard.uz
На данный момент эмитировано более 27 млн карт "HUMO", установлено свыше 210 тысяч терминалов и более 6,4 тысяч банкоматов.
Процесс торгов будет осуществляться в три этапавключая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest), сбор Необязывающих предложений (NBO) и сбор Обязывающих предложений (BO). На заключительном этапе претендентам необходимо внести гарантийный платеж в размере не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения.
Вместе с этим, для оценки Актива привлекается международная компания (кроме "Deloitte"), входящая в группу «Большой четверки» (Big 4).
Процесс осуществления данного этапа Сделки:
В рамках этапа Выражение заинтересованности, участникам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки (Express of Interest), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая ИНН, вид деятельности) и дальнейшие планы использования Актива в случае приобретения.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 22 августа 2024 года и отправлена на адрес электронной почты: jmamadjanov@deloitte.uz
После публикации данного объявления Консультантом, также будет организовано распространение инвестиционных тизеров через международные контакты Deloitte в целях привлечения потенциальных инвесторов.
Поступившие заявки пройдут отбор на соответствие следующим критериям:
• соответствие требованиям, предъявляемых к учредителям (акционерам) оператора платежной системы, в соответствии с Положением «О порядке лицензирования деятельности операторов платежных систем и платежных организаций» (зарегистрировано Министерством Юстиции от 5 мая 2023 г. № 3431) ;
• соблюдение Закона Республики Узбекистан №660-II «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
После окончания сбора заявок, Участники будут в индивидуальном порядке проинформированы Deloitte о дальнейшей организации процесса посредством процедурного письма (Process Letter).
• Джахонгир Мамаджанов, директор Deloitte в Ташкенте: jmamadjanov@deloitte.uz; тел:. +998 90 188 71 11
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: sh.okhunov@davaktiv.uz; тел:. +998 71 259 20 23
С потенциальными инвесторами, перешедшими на следующий этап подачи Необязывающих предложений (NBO), подписывается соглашение о неразглашении данных (NDA) и предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR), где хранится общая информация о деятельности Актива для подготовки необязывающих коммерческих предложений.
Условия к далнейшей деятельности государственного актива:
Осуществление деятельности Компании в качестве оператора платежной системы должно соответствовать требованиям Закона Республики Узбекистан «О платежах и платежных системах», Положения «О порядке лицензирования деятельности операторов платежных систем и платежных организаций» (зарегистрировано Министерством Юстиции от 5 мая 2023 г. № 3431) и других законодательных актов,  в частности, организационно-правовой формы (только в форме акционерного общества), размера уставного фонда (уставного капитала), организационных наряду с техническими требований по обеспечению безопасности и бесперебойности функционирования системы.
В свою очередь, с участниками процесса торгов, перешедшими на этап подачи Необязывающих предложений (NBO), до предоставления необязывающих предложений, может подписываться соглашение устанавливающие основные условия приобретения Актива и его дальнейшей деятельности.
Информация о следующего этапа процессе продаж:
Претенденты, прошедшие на этап подачи Обязывающих предложений (BO), получат возможность ознакомиться с аналитическими данными (Due-diligence), подготовленными компанией «Deloitte», посетить Актив и задать вопросы его органу управления.
Агентство госактивов предоставит общественности дополнительную информацию о каждом этапе процесса торгов.