Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 28-avgust sanasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbariyati oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtti.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Oʻzbekistonni barqaror rivojlantirish yoʻlidagi strategik hamkoriga aylanib ulgurgani, bunda, ijobiy hamkorlik natijalarining isboti sifatida, joriy yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik anjumani Samarqand shahrida oʻtkazilganligi Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov tomonidan taʼkidlab oʻtildi.
Shu bilan birga, YeTTB davlat aktivlarini boshqarish sohasini isloh qilishda ham faol ishtirok etayotgani, xususan davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarishning fundamental huquqiy asosiga aylangan Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisidagi Qonunni, qolaversa, korporativ boshqaruv yoʻnalishida muhim ahamiyatga ega dividend siyosati, axloq kodeksi va boshqa hujjatlarni ishlab chiqishda yaqindan hamkorlik qilgani eʼtirof etildi.
Shu oʻrinda, Oʻzbekiston va YETTB aloqalari sezilarli darajada ijobiy tomonga oʻzgarishida va hamkorlik koʻlami kengayishida YETTBning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Alkis Drakinosning oʻrni muhim ekanligi eʼtirof etilib, unga boshqa ishga oʻtayotganligi munosabati bilan yangi lavozimida yanada muvaffaqiyatlar, yuksak marralar va natijalarga erishish yuzasidan tilak bildirdi.
Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov soʻzining davomida Andi Aranitasini joriy yil 1-sentyabrdan YETTBning Oʻzbekistondagi rahbari lavozimiga kirishayotganligi bilan samimiy tabriklab, YETTB va Oʻzbekiston hukumati oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni boshlashda muvaffaqiyatlar tilab, mavjud imkoniyatlarni inobatga olgan holda, yangi loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va hamkorlik aloqalari yanada jadallashishiga ishonch bildirdi.
Bunga muvofiq, Alkis Drakinos tomonidan Davaktiv agentligi bilan amalga oshirilayotgan loyihalar koʻlami va ularning ahamiyati chindan mamlakat ravnaqi yoʻlida muhim oʻringa ega ekanligi, YETTBning Oʻzbekistondagi yangi rahbari bilan mazkur hamkorlik aloqalari yanada rivojlanishini bildirdi.

Prospects for expanding cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development were discussed
On 28 August this year, a meeting between the heads of the State Assets Management Agency and the office of the European Bank for Reconstruction and Development in Uzbekistan was held.
Akmalhon Ortikov, director of UzSAMA, emphasised that the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has become a strategic partner for sustainable development of Uzbekistan, and the proof of positive results of cooperation was the annual meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development held in Samarkand this year.
At the same time, the EBRD's active participation in reforming the system of state asset management was noted, in particular, in the development of the Law "On State Property Management", which has become the fundamental legal basis for the management of enterprises with state participation, as well as dividend policy, code of ethics and other documents of importance in the direction of corporate governance.
It was emphasised, that Alkis Drakinos, Head of the EBRD Country Office in Uzbekistan, has played a significant role in the substantial positive change in relations between Uzbekistan and the EBRD and in expanding the scope of cooperation. On the occasion of his transition to another job, he was wished further success, high achievements and results in his new position.
During his speech, Director of UzSAMA Akmalhon Ortikov sincerely congratulated Andi Aranitasi on his appointment as Head of EBRD in Uzbekistan from 1 September this year, wished him success in launching mutually beneficial cooperation between EBRD and the Government of Uzbekistan and, taking into account the existing opportunities, successful implementation of new projects and further acceleration of cooperation.
Accordingly, Alkis Drakinos stated that the scale and importance of the projects implemented by UzSAMA are really important for the development of the country, and the co-operation relations with the new Head of the EBRD in Uzbekistan will continue to develop rapidly.
In turn, Andi Aranitasi highly appreciated the work carried out by UzSAMA, including the results achieved in the field of privatisation, and expressed readiness to cooperate in the implementation of any prospective projects.
The parties also discussed in detail the mechanisms of acceleration of current projects and joint actions implemented in co-operation, and agreed to continue active collaboration in order to jointly develop new perspective initiatives.