Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 28-avgust sanasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbariyati oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtti.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) Oʻzbekistonni barqaror rivojlantirish yoʻlidagi strategik hamkoriga aylanib ulgurgani, bunda, ijobiy hamkorlik natijalarining isboti sifatida, joriy yilda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik anjumani Samarqand shahrida oʻtkazilganligi Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov tomonidan taʼkidlab oʻtildi.
Shu bilan birga, YeTTB davlat aktivlarini boshqarish sohasini isloh qilishda ham faol ishtirok etayotgani, xususan davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarishning fundamental huquqiy asosiga aylangan Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisidagi Qonunni, qolaversa, korporativ boshqaruv yoʻnalishida muhim ahamiyatga ega dividend siyosati, axloq kodeksi va boshqa hujjatlarni ishlab chiqishda yaqindan hamkorlik qilgani eʼtirof etildi.
Shu oʻrinda, Oʻzbekiston va YETTB aloqalari sezilarli darajada ijobiy tomonga oʻzgarishida va hamkorlik koʻlami kengayishida YETTBning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Alkis Drakinosning oʻrni muhim ekanligi eʼtirof etilib, unga boshqa ishga oʻtayotganligi munosabati bilan yangi lavozimida yanada muvaffaqiyatlar, yuksak marralar va natijalarga erishish yuzasidan tilak bildirdi.
Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov soʻzining davomida Andi Aranitasini joriy yil 1-sentyabrdan YETTBning Oʻzbekistondagi rahbari lavozimiga kirishayotganligi bilan samimiy tabriklab, YETTB va Oʻzbekiston hukumati oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni boshlashda muvaffaqiyatlar tilab, mavjud imkoniyatlarni inobatga olgan holda, yangi loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish va hamkorlik aloqalari yanada jadallashishiga ishonch bildirdi.
Bunga muvofiq, Alkis Drakinos tomonidan Davaktiv agentligi bilan amalga oshirilayotgan loyihalar koʻlami va ularning ahamiyati chindan mamlakat ravnaqi yoʻlida muhim oʻringa ega ekanligi, YETTBning Oʻzbekistondagi yangi rahbari bilan mazkur hamkorlik aloqalari yanada rivojlanishini bildirdi.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
28 августа текущего года состоялась встреча руководства Агентства по управлению государственными активами и представительства Европейского банка реконструкции и развития в Узбекистане.
Акмалхон Ортиков, директор Агентства госактивов, подчеркнул, что Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) стал стратегическим партнером по устойчивому развитию Узбекистана, в доказательством положительных результатов сотрудничества стало прошедшее в Самарканде в этом году ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития.
В то же время, было отмечено активное участие ЕБРР в реформировании системы управления государственными активами, в частности, в разработке Закона «Об управлении государственным имуществом», ставшего основополагающей правовой основой управления предприятиями с государственным участием, а также дивидендной политике, кодекса этики и других документов, имеющих важное значение в направлении корпоративного управления.
В том числе, было подчеркнуто, что Алкис Дракинос, глава представительства EБРР в Узбекистане, играет значительную роль в значительном позитивном изменении отношений между Узбекистаном и ЕБРР и расширении сферы сотрудничества. В связи с переходом на другую работу ему пожелали дальнейших успехов, высоких достижений и результатов на новой должности.
В ходе своего выступления директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков искренне поздравил Анди Аранитаси с назначением на должность главы ЕБРР в Узбекистане с 1 сентября текущего года, пожелал успехов в начале взаимовыгодного сотрудничества между ЕБРР и правительством Узбекистана и, учитывая имеющиеся возможности, успешную реализацию новых проектов и дальнейшее ускорение сотрудничества.
Соответственно, Алкис Дракинос заявил, что масштабы и важность проектов, реализуемых Агентством госактивов, действительно важны для развития страны, и отношения сотрудничества с новым главой ЕБРР в Узбекистане будут и дальше стремительно развиваться.
В свою очередь Анди Аранитаси высоко оценил работу, проводимую Агентством госактивов, в том числе достигнутые результаты в сфере приватизации, и выразил готовность сотрудничать в реализации любых перспективных проектов.
Также стороны подробно обсудили механизмы акселерации текущих проектов, и совместных действий реализуемых в сотрудничестве, и договорились продолжать активное сотрудничество с целью совместной разработки новых перспективных инициатив.