Qashqadaryo viloyatida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, 1001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari va 1046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga chiqarilishi, shuningdek, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida “bitta aksiya – bitta lot tamoyili asosida “xalqchil IPO orqali taklif etilishi belgilangan.
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tushintirish va targʻibot qilish ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 9-iyun kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Qashqadaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 300 nafardan ziyod mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari, tadbirkor va investorlar ishtirok etdi.
“Roadshow” taqdimoti Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi viloyat hududiy boshqarmasi boshligʻi Sherzod Boʻriyev hamda viloyat hokimining oʻrinbosari Alisher Qodirov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
“Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2022-yil davomida xususiylashtirish dasturlariga muvofiq jami 181 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 29 ta davlat aktivlari 39,9 mlrd. soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, 2022-yil davomida tadbirkorlar va fuqarolar uchun 4590 ta 151,9 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1211 ta 56,4 gektar yer uchastkalari 27,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Shu bilan birga, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-sonli qaroriga muvofiq, ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan Qashqadaryo viloyatidagi jami 164 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 99 ta koʻchmas mulk obyektlari, jumladan, “bitta aksiya – bitta lot tamoyili asosida Minora qurish ekspeditsiyasi” AJning 11,1 foiz aksiya paketlari “xalqchil IPO”ga chiqarilishi yaqindan tanishtirildi.
Oʻz oʻrnida, Davaktiv agentligi mutasaddilari tomonidan qatnashchilarga “E-auksion” elektron savdo platformasidan foydalanish boʻyicha master-klass oʻtkazilib, savdo platformasida shaxsiy kabinet ochish, onlayn elektron imzo olish va savdolarda qatnashish uchun arizalar berish tartiblari ham nazariy, ham amaliy tushuntirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan “Roadshow” davomida Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Bekzod Usmonov va viloyatning boshqa mutasaddi rahbarlari tadbir qatnashchilari va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berib oʻtdilar.
Tadbir yakunida, Davaktiv agentligi tomonidan bir qator davlat organlarining Qashqadaryo viloyati hududiy boshqarmalari namunali hamkor tashkilot sifatida eʼtirof etildi. Oʻz oʻrnida, bir qator tuman hokim yordamchilari davlat aktivlari sohasida koʻrsatayotgan faolliklari uchun tashakkurnomalar bilan taqdirlandi.
Shu kabi tadbirlar bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan va Navoiy viloyatlarida oʻtkazildi, shuningdek yil davomida respublikamizning qolgan barcha viloyatlarida, Toshkent shahrida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

Regular Roadshow was held in Kashkadarya region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on June 9 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Kashkadarya region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Kashkadarya region Sherzod Buriev and Deputy of the Kashkadarya region Khokimiyat Alisher Kadirov.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Kashkadarya region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 181 state assets for public auction and 29 assets were sold for 39,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4590 land plots with total area of 151,9 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 1211 land plots with total area of 56,4 hectares were sold for 27,0 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 164 state assets and assets of enterprises with state participation, of which 99 real estate objects, which are oferred for public auction in Kashkadarya region, including 11,1% of state shares of “Minora qurish ekspeditsiyasi” JSC that are proposed for "public IPO" on the principle of "one share - one lot".
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Bekzod Usmonov and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
According to the results of the event, the territorial departments of a number of state agencies in the Kashkadarya region were recognized by the State Assets Agency as exemplary partner organizations. In addition, a number of Hakims' assistants were awarded letters of appreciation for their activity in the field of state assets.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Kashkadarya region and provided information on the projects being implemented.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan and Navai regions and will also be held during the year in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.