Jizzax viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 9-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Jizzax viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 250 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Alisher Israilovviloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Abduvali Mustanov hamda Biznes-ombudsman Jizzax viloyati vakili Sardor Usmonov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 175 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 44 ta davlat aktivlari 74,9 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2 116 ta 190,4 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 840 ta 91,3 gektar yer uchastkalari 18,2 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 123 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 70 ta davlat aktivlari 44,2 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 123,7 mlrd.soʻm boʻlgan 84 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Jizzax viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 12 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 69 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro viloyatlarida oʻtkazildi va keyingi oʻrinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkaziladi.

В Джизакской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Джизакской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Джизакской области Алишера Исраилова, первого заместителя хокима Джизакской области Абдували Мустановаа также Представителя Бизнес-омбудсмена Джизакской области Сардора Усмонова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Джизакской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 175 государственных активов, из которых 44 активов были проданы за 74,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2 116 земельных участков площадью 190,4 га, из них проданы 840 земельных участков площадью 91,3 га за 18,2 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 123 государственных активов, из них продано 70 государственных активов на сумму 44,2 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 84 государственных активов общей стоимостью 123,7 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 12 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 69 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Джизакской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.