Sirdaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 10-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 200 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Muhammad Musurmonkulov hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Abduraxim Umarov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 79 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 37 ta davlat aktivlari 126,1 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2 668 ta 156,1 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1 047 ta 115,5 gektar yer uchastkalari 33,5 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 62 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 49 ta davlat aktivlari 146,6 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 235,4 mlrd.soʻm boʻlgan 68 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Sirdaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 7 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 80 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi. Jumladan, maxsus sanoat zonalarida tadbirkorlarga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish imkoniyatlari va tartibi yuzasidan tadbirkor tomonidan berilgan savolga tushuntirish berildi. Shuningdek, mahalliy tadbirkorlarning davlat obyektlarini ijara olish muddatlari boʻyicha bir qator takliflari qabul qilindi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Jizzax viloyatlarida oʻtkazildi va keyingi oʻrinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkaziladi.

В Сырдарьинской области для предпринимателей и инвесторов состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ по разъяснению и продвижению сути и значения настоящего постановления в регионах, 10 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередная презентация “Roadshow” государственных активов, подлежащих приватизации в Сырдарьинской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства госактивов Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства госактивов в Сырдарьинской области Мухаммада Мусурмонкулова, а также первого заместителя хокима Сырдарьинской области Абдурахима Умарова.
Вместе с тем, участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Сырдарьинской области за 2023 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 79 государственных активов, из которых 37 активов были проданы за 126,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 2 668 земельных участков площадью 156,1 га, из них проданы 1 047 земельных участков площадью 115,5 га за 33,5 млрд. сумов.
Областным управлением за прошедший период 2024 года на торги было выставлено всего 62 государственных активов, из них продано 49 государственных активов на сумму 146,6 млрд. сум. В настоящее время продолжаются торги 68 государственных активов общей стоимостью 235,4 млрд.сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2024 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены 7 активов государства и хозяйственных обществ с участием государства, а также 80 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Сырдарьинской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Самаркандской, Кашкадарьинской, Навоийской, Бухарской, Джиззакской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики и Республике Каракалпакстан.