Sirdaryo viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 10-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Sirdaryo viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 200 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktorining oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Muhammad Musurmonkulov hamda viloyat hokimining birinchi oʻrinbosari Abduraxim Umarov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 79 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 37 ta davlat aktivlari 126,1 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2 668 ta 156,1 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 1 047 ta 115,5 gektar yer uchastkalari 33,5 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 62 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 49 ta davlat aktivlari 146,6 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 235,4 mlrd.soʻm boʻlgan 68 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Sirdaryo viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 7 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 80 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Koʻtarinki ruhda va savol-javoblarga boy oʻtgan tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga tegishli javoblar berib oʻtildi. Jumladan, maxsus sanoat zonalarida tadbirkorlarga berilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish imkoniyatlari va tartibi yuzasidan tadbirkor tomonidan berilgan savolga tushuntirish berildi. Shuningdek, mahalliy tadbirkorlarning davlat obyektlarini ijara olish muddatlari boʻyicha bir qator takliflari qabul qilindi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Fargʻona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo, Navoiy, Buxoro, Jizzax viloyatlarida oʻtkazildi va keyingi oʻrinlarda respublikaning barcha qolgan viloyatlarida hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Syrdarya region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 10 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Syrdarya region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 200 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Syrdarya region Mukhammad Musurmonkulov, as well as the First deputy khokim of Syrdarya region Abdurakhim Umarov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Syrdarya region during 2023, in particular, 79 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 37 assets were sold for 126,1 billion.UZS. In addition, 2 668 land plots with the area of 156,1 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 1 047 land plots with the area of 115,5 hectares were sold for 33,5 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 62 state assets for public sales and sold 49 state assets worth 146,6 billion.UZS. Currently, 68 state assets worth 235,4 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program7 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 80 real estate objects put up for public sales in Syrdarya region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai, Bukhara, Jizzakh regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.